Radak Kukavičić: Iza nas je pozitivan trend poslovanja turističke privrede

Radak Kukavičić je, govoreći o ponudi u zimskoj sezoni, kazala da će ski centri biti otvoreni sa prvim sniježnim padavinama
125 pregleda 5 komentar(a)
Željka Radak Kukavičić, Foto: Vlada Crne Gore
Željka Radak Kukavičić, Foto: Vlada Crne Gore
Ažurirano: 10.01.2016. 11:45h

Turistička sezona u potpunosti je, prema riječima direktora Nacionalne turističke organizacije (NTO) Željke Radak Kukavičić, zadovoljila zacrtane projekcije, što je dalo impulse za intenzivniju pripremu zimske sezone, kao i promociju posebnih oblika turizma i novih turističkih proizvoda.

Ona je kazala da procijenjeni prihodi za deset mjeseci prošle godine iznose 789,3 miliona eura ili 12,1 odsto više u odnosu na uporedni period.

„Iza nas je pozitivan trend poslovanja turističke privrede, veći broj dolazaka gostiju i ostvarenih noćenja sa emitivnih tržišta, povećanje broja letova i prevezenih putnika i veća posjeta nacionalnim parkovima, sa druge strane i manje žalbi turista. To nam daje impuls za naredne aktivnosti i obaveze koje predstoje u ovoj godini“, rekla je Radak Kukavičić u intervjuu agenciji Mina-business.

Crnu Goru je prema zvaničnim statističkim podacima Monstata za deset mjeseci posjetilo oko 1,7 miliona turista, 12,9 odsto više u odnosu na prošlu godinu. Ostvareno je približno 11 miliona noćenja, što je 15,5 odsto više nego u istom periodu prošle godine.

Radak Kukavičić je, govoreći o ponudi u zimskoj sezoni, kazala da će ski centri biti otvoreni sa prvim sniježnim padavinama.

„Ove zimske sezone turistički privrednici su zadržali prošlogodišnju cjenovnu politiku, pa će i zimska ponuda u skijalištima Savin kuk, Kolašin 1450, Vučje, Ivanova Korita i Turjak biti konkurentna u odnosu na ski centre iz regiona. Ove sezone turisti mogu uživati u nešto manje zahtjevnim aktivnostima na snijegu, kao što je hodanje na krpljama na padinama Durmitora, Bjelasice, Krnova i Nacionalnom parku (NP) Biogradska gora“, rekla je Radak Kukavičić.

Posjetioci će, kako je dodala, moći da isprobaju i turno skijanje, a najnovije u ponudi su ture motornim sankama gdje se obilazi prsten Bjelasica - Sinjajevina - Durmitor. Pored zimskih sportova na snijegu, turističke agencije su pripremile bogat program koji uključuje zimski rafting na rijeci Tari, džip foto-safari na Bjelasici, jahanje konja, planinarske i pješačke ture, a tu su i gastronomske ponude, putevi sira i pršuta, kao i izleti do primorskih gradova i sakralnih objekata.

„NTO je finansijski podržala manifestacije koje će se tokom zime održavati na sjeveru, čime smo željeli da podstaknemo obogaćivanje ponude zimskih centara, kako bi gosti pored aktivnosti na snijegu uživali i u dodatnim sadržajima“, rekla je Radak Kukavičić.

Ski centri će, kako je navela, tokom vikenda organizovati događaje zabavnog karaktera sa bogatim i raznolikim programom. Za sve ljubitelje zimskih čarolija biće organizovane popularne DJ žurke na snijegu, animacija za djecu, već tradicionalne manifestacije Snow dance na Vučju i Snow fest na Žabljaku.

„NTO, prvi put ove godine, u saradnji sa Zavodom za školstvo realizuje obrazovni program Svi na skije - čarobna zima kojim je predviđeno organizovanje zimske škole u prirodi tokom februara i marta za osnovce od četvrtog do devetog razreda. Turistički poslenici su za tu priliku pripremili specijalnu cijenu“, najavila je Radak Kukavičić.

Hotelijeri i predstavnici lokalnih turističkih organizacija su, kako je podsjetila, pripremili sadržajnu ponudu dočeka Nove godine za sve posjetioce koje su imali dobru zabava, kako na trgovima, tako i u hotelima i diskotekama, gdje su nastupili najpopularniji domaći i izvođači iz regiona.

Radak Kukavičić je, odgovarajući na pitanje šta bi trebalo uraditi ili promijeniti u ponudi kako bi Crna Gora postala destinacija za sve ukuse, saopštila da je sezonalnost u turizmu i dalje prisutna, ali da to nije problem samo crnogorske privrede već i ostalih turističkih destinacija.

„Najveći dio turističkog prometa realizuje se tokom ljetnjih mjeseci pri čemu broj realizovanih noćenja brže raste u odnosu na broj turista. To je i razlog što smo intenzivirali aktivnosti u dijelu razvoja i promocije posebnih oblika turizma, kao što su aktivni turizam i MICE, koje karakteriše posjeta destinacije u periodu vansezone“, precizirala je Radak Kukavičić.

Ona je rekla da je zadatak NTO da daljom segmentacijom tržišta, unaprijeđenjem postojećih i razvijanjem novih turističkih proizvoda stvori autentičnu sliku o Crnoj Gori, posebno na međunarodnom nivou. Kvalitetni projekti na bazi privatno-javnog partnerstva mogu biti značajan doprinos u tom pravcu.

„Imajući u vidu potencijale u zemlji, jedinstvene nacionalne parkove i sa druge strane kretanja na međunarodnom tržištu aktivni turizam je šansa za Crnu Goru, kako u dijelu generisanja prometa u periodima vansezone, tako i za ravnomjerniji regionalni razvoj što jeste naše strateško opredjeljenje“, objasnila je Radak Kukavičić.

MICE turizam, kako je kazala, generiše biznis tokom cijele godine, a prosječna potrošnja jednog delegata koji učestvuje na nekoj konferenciji ili motivacionom putovanju veća je od potrošnje turiste koji dođe na odmor.

Crna Gora, prema riječima Radak Kukavičić, raspolaže svim onim što može privući tu ciljnu grupu, odnosno nova je destinacija, ima velike prirodne i kulturne raznolikosti na relativno malom prostoru, a većina atraktivnih mjesta može se obići tokom jednog dana. Crna Gora, kako je dodala, ima i moderne hotele koji raspolažu kapacitetima za MICE turizam i relativno je blizu svim većim evropskim gradovima.

„Crna Gora mora dalje raditi na unaprijeđenju ponude u oblasti zdravstvenog turizma naročito imajući u vidu kvalitet koji nude druge destinacije u ovom segmentu“, ocijenila je Radak Kukavičić.

Ona je navela da je u prošloj godini uz podršku Ministarstva održivog razvoja i turizma formiran prvi klaster zdravstvenog turizma čiji je cilj povezivanje vodećih stručnjaka iz područja zdravstva, turizma i povezanih djelatnosti kako bi se unaprijedila ukupna ponuda zdravstvenog turizma Crne Gore i osmišljeno realizovale promotivne aktivnosti na regionalnom i međunarodnom tržištu.

„Vjerski turizam danas u svijetu motiviše milione ljudi da putuju. Izuzetno bogato sakralno naslijeđe i tradicionalno dobri među-vjerski odnosi je nešto čime se Crna Gora posebno ponosi. U Crnoj Gori postoji više od 800 arhitektonskih spomenika sakralne prirode, odnosno 570 crkava i 60 manastira.Tu su i džamije, katoličke i protestantske crkve. Na nama je da ove vrijednosti valorizujemo na pravi način“, smatra Radak Kukavičić.

Ona je, odgovarajući na pitanje na koji način se mogu dodatno privući turisti sa zapadno-evropskog tržišta, rekla da je prateći i analizirajući trendove u posljednje tri godine sa tog tržišta prisutan konstantan rast.

„Rast je rezultat, pored ostalog, aktivnosti koje je NTO realizovala u saradnji sa lokalnim turističkim organizacijama i turističkom privredom. Poboljšanje avio dostupnosti značajno doprinosi pozitivnim trendovima sa ovih tržišta“, navela je Radak Kukavičić.

Ona je kazala da ambiciozan plan koji imaju za ovu uključuje promocije na sajmovima, organizovanje studijskih grupa za novinare i turoperatore, organizovanje radionica na ciljnim tržištima i online promociju.

„U segmentu sajamskih nastupa planira se promocija u Štutgartu, Nirnbergu, Berlinu, Parizu, Londonu, Utrehtu i Herningu. Već u martu planiramo organizovanje radionice u Londonu gdje će predstavnici turističke privrede imati priliku da razgovaraju i dogovore konkretne aranžmane sa britanskim turoperatorima“, najavila je Radak Kukavičić.

Ona je, govoreći o planovima za ovu godinu, rekla da očekuju da bude urađen Strateški marketing plan turizma Crne Gore, a u toku je procedura izbora kompanije koja će biti angažovana na tom zahtjevnom poslu.

„Radićemo na unaprijeđenju online promocije, a plan nam je da pokrenemo aktivnosti na izradi novog web portala crnogorskog turizma. Unaprijeđenje saradnje sa lokalnim turističkim organizacijama i turističkom privredom će biti i dalje u našem fokusu, a posebna pažnja prilikom definisanja budućih aktivnosti mora biti usmjerena na jačanje identiteta crnogorske ponude kroz valorizaciju kulturne baštine“, precizirala je Radak Kukavičić.

Ona je zaključila da su strateško upravljanje, dobra saradnja, kreiranje ambijenta koji podstiče razvoj kroz investiranje u turizmu, na čemu intenzivno radi Ministarstvo održivog razvoja i turizma, preduslov za postizanje postavljenih ciljeva i projekcija Svjetskog savjeta za putovanje i turizam po kojima je Crna Gora na prvom mjestu po projektovanom dugoročnom rastu.

Bonus video: