Vlada je danas usvojila informaciju o implementaciji projekta Institucionalno jačanje i razvoj poljoprivrede Crne Gore (MIDAS), kojim je do sada poljoprivrednim proizvođačima bespovratno dodijeljeno šest miliona eura.
Ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja, Petar Ivanović, kazao je da je projekat započet prije sedam godina, a završiće se u junu naredne godine.
„MIDAS je prepoznat po bespovratnoj ili grant podršci poljoprivrednim proizvođačima, kojima je bespovratno dodijeljeno šest miliona eura, a kako to predstavlja najmanje 50 odsto ukupne investicije onda smo sigurni da je ne manje od 12 miliona eura investirano u crnogorsku privredu tokom prethodne tri i po godine“, rekao je Ivanović nakon sjednice Vlade.
On je precizirao da se, zahvaljujući sredstvima iz tog projekta, ušlo u izgradnju prvog graničnog prelaza BIP Bar, opremanje laboratorije, realizovane su obuke zaposlenih u Veterinarskoj i Fitosanitarnoj upravi i organizovana putovanja proizvođača drugim zemljama.
Vlada je danas usvojila Predlog programa razvoja poljoprivrede i ruralnih područja Crne Gore u okviru IPARD 2, koji je, prema riječima Ivanovića, prepoznat po tome što će se od naredne godine moći koristiti sredstva u iznosu od 39 miliona eura.
„Ona su vezana za ovu komponentu IPARD program, što je Evropska komisija (EK) usvojila 20. jula i Vlada sada potvrdila, čime su stečeni uslovi da i ova komponenta bude u potpunosti usaglašena“, kazao je Ivanović.
On je rekao da u Ministarstvu žele da urade što više posla kako bi se sredstva nesmetano koristila od naredne godine.
„Zadovoljni smo zbog usvajanja ovog programa jer smo dobili bespovratna finansijska sredstva i usaglasili način njihovog trošenja koji dominantno, na nivou od 70 odsto, ide u fizički kapital u oblasti poljoprivrede. Znači, ogroman dio ovih sredstava će biti vezan za podsticaj razvoja poljoprivrede“, precizirao je Ivanović.
Vlada je usvojila i informaciju o otkupu jagnjadi i instrukciju o evidencijama otkupa i plaćanja poreza na dodatu vrijednost (PDV) za ovu godinu.
“I ove godine Vlada je donijela odluku o otkupu jagnjadi i na taj način da pomogne socijalno ugroženim kategorijama, prije svega penzionerima. Cijena od 2,3 eura po kilogramu žive vage, koja je bila i 2013. i prošle godine, ostala je ista i ove“, precizirao je Ivanović.
Investiciono-razvojni fond (IRF) obezbjeđuje, kako je dodao, povoljan finansijski kredit za tri firme koje su se i ranije bavile otkupom.
„Participacija Vlade u kilogramu mesa kad živu vagu prebacimo na finalni proizvod je 1,1 EUR i penzioneri će moći u osam rata da izmiruju svoje obaveze po cijeni koja će iznositi 4,3 EUR mrtve vage“, naveo je Ivanović.
Vlada je usvojila i Predlog strategije Crne Gore za transpoziciju i implementaciju pravne tekovine EU za poglavlje 12 - Bezbjednost hrane, veterinarska i fitosanitarna politika s predlozima opšteg i posebnog akcionog plana.
„Strategija sadrži četiri komponetne, odnosno kako želimo da prenesemo pravnu legislativu EU unutar pravnog sistema Crne Gore, implementaciju, sa kojim kapacitetima raspolažemo i četvrta se odnosi na procjenu finansijskih resursa“, objasnio je Ivanović.
Sama strategija se, kako je dodao, naslanja na temelje Zakona o bezbjednosti hrane koji je Vlada usvojila. Njime je predviđeno da se dvije postojeće uprave Veterinarska i Fitosanitarna spoje u jednu i prave Upravu za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, čime se precizno locira odgovornost za sve poslove.
Bonus video: