Za bespovratnu podršku investicijama u poljoprivredna gazdinstva, kroz projekat IPARD like, do sada su dostavljena 43 zahtjeva, dok u Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja očekuju da će ih do kraja februara, do kada je poziv otvoren, biti oko 400.
Ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja, Petar Ivanović, kazao je da ukupna vrijednost dostavljenih aplikacija iznosi 1,3 miliona, od čega bi bespovratna podrška bila 575 hiljada EUR.
"Siguran sam da broj dostavljenih aplikacija predstavlja samo uvod, odnosno deset odsto ukupnog broja zahtjeva za bespovratnu podršku kroz IPARD like projekat“, rekao je Ivanović na konferenciji za novinare.
Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja objavilo je početkom decembra poziv poljoprivrednim proizvođačima da apliciraju za dodjelu bespovratne podrške za investicije u poljoprivredna gazdinstva kroz projekat IPARD like, u kojem će im biti na raspolaganju 4,1 milion eura.
Ivanović je saopštio da će po završetku poziva, koji traje do kraja februara, od pristiglih aplikacija biti izabrane one koje najviše odgovaraju postavljenim uslovima.
"Poljoprivrednici koji ispune uslove, potpisaće ugovore na osnovu kojih se kreće u realizaciju projekata“, naveo je Ivanović.
On je objasnio da se novac u okviru IPARD like projekta, koji finansira EU, ne dodjeljuju unaprijed, već da poljoprivrednici treba da realizuju investiciju nakon čega dobijaju 50 odsto povratnih sredstava.
"Apelujemo da se što više poljoprivrednika u ovom pozivu fokusira na širenje primarne poljoprivredne proizvodnje. Mjera iz druge grupe će biti obuhvaćene narednim projektom, IPARD like 2, koji će se realizovati naredne godine, paralelno sa IPARD programom“
"Tek kada se poljoprivredni proizvođači realizuju investiciju i kada se uvjerimo da je ona realizovana onako kako je ugovorom predviđeno, poljoporivrednici dobijaju 50 odsto povratnih sredstava“, naveo je Ivanović, čije Ministarstvo realizuje projekat u saradnji sa Svjetskom bankom (SB).
On je dodao da su među dostavljenim aplikacijama zastupljene sve opštine, a da je najviše zahjeva, po sedam, stiglo iz Podgorice i Nikšića.
"Cilj je da dobijemo što više aplikacija i izaberemo najbolje i najkvalitetnije, koje odgovaraju ciljevima poziva“, kazao je Ivanović.
On je pozvao poljoprivrednike da se udruže i dostave zajedničke aplikacije, jer Crna Gora pripada zemljama sa ograničenim resursima za bavljenje poljoprivrednom proizvodnjom, zbog čega su prosječni posjedi mali.
"Udruživanjem bi se pojedinačne parcele ukrupnile, obezbijedila veća efikasnost u upotrebi sredstava i snizili troškovi“, smatra Ivanović.
On je saopštio da se projekat IPARD like fokusira na dvije vrste mjera, od kojih se prva grupa fokusira na razvoj primarne poljoprivredne proizvodnje, a druga na preradu.
"Koncipirali smo IPARD like tako da pozovemo poljoprivredne proizvođače da iskoriste raspoloživa sredstva i ojačaju primarnu poljoprivrednu proizvodnju, koja podrazumijeva širenje zasada i povećanje stočnog fonda“, rekao je Ivanović.
On je dodao da je cilj Ministarstva da po završetku IPARD like jedan poziva, koji podrazumijeva primjenu prve grupe mjera, u Crnoj Gori bude više poljoprivrednika koji ispunjavaju više standarde i bliži su korišćenju sredstava IPARD-a.
"Apelujemo da se što više poljoprivrednika u ovom pozivu fokusira na širenje primarne poljoprivredne proizvodnje. Mjera iz druge grupe će biti obuhvaćene narednim projektom, IPARD like 2, koji će se realizovati naredne godine, paralelno sa IPARD programom“, saopštio je Ivanović.
On je podsjetio da je u Crnoj Gori u prethodnom periodu realizovan MIDAS projekat, koji se formalno završava ove godine.
"Crna Gora, kao mala zemlja, nema dovoljno poljoprivrednih proizvođača koji bi mogli da povuku sredstva iz IPARD programa, jer ne ispunjavaju neophodne standarde, zbog čega je kreiran IPARD like projekat“, objasnio je Ivanović.
On je naveo da se na taj način pruža dodatna finansijska podrška poljoprivrednicima i u kontinuitetu obezbjeđuju dodatna finansijska sredstva za širenje njihovih aktivnosti.
Šef Delegacije EU u Crnoj Gori, Mitja Drobnič, kazao je da realizacija IPARD like projekta predstavlja investiciju u budućnost.
IPARD like će, prema njegovim riječima, biti iscrpni test za Crnu Goru na dva nivoa, odnosno za njenu administraciju i poljoprivrednike.
„Na administrativnom nivou, Ministarstvo poljoprivrede će proći sve korake i procedure, a moraće da radi u skladu sa zahtjevima i propisima EU. Uspješna realizacija znači i pokretanje drugih projekata“, naveo je Drobnič.
On je dodao da je krajnji cilj da Crna Gora bude u mogućnosti da u potpunosti realizuje IPARD program, posvećen ruralnom razvoju.
Cilj IPARD like projekta je pružanje bespovratne podrške investicijama u poljoprivredna gazdinstva u cilju uvođenja i implementacije mjera ruralnog razvoja, povećanja konkuretnosti na tržištu poljoprivrednih proizvoda, kao i uvođenja i jačanja evropskih standarda proizvodnje hrane
„Poljoprivrednici, takođe, treba da pokažu volju i želju da se modernizuju i povećaju produktivnost. Područje poljoprivrede i ruralnog razvoja je jedno od najznačajnijih vezano za integraciju Crne Gore u EU“, poručio je Drobnič.
On je naveo da to područje ne doprinosi mnogo bruto domaćem proizvodu (BDP), ali da ima veliki uticaj na privredu, zaštitu životne sredine, turizam i socijalnu strukturu stanovništva.
„IPARD like projekat, čija je vrijednost oko pet miliona EUR, ima zadatak da izgradi institucije u području ruralnog razvoja. Cilj je povećanje iskustva crnogorskih organa u upravljanju bespovratnim sredstvima za ruralni razvoj, kao i poboljšanje produktivnosti poljoprivrednih gazdinstava“, saopštio je Drobnič.
On smatra da će realizacija IPARD like programa, osim za poljoprivrednike, biti važna i za lokalne firme.
Drobnič je saopštio da je u EU u modernizaciju poljoprivrednih gazdinstava uloženo 27,7 milijardi EUR iz evropskih fondova u 163 hiljade domaćinstava.
Cilj IPARD like projekta je pružanje bespovratne podrške investicijama u poljoprivredna gazdinstva u cilju uvođenja i implementacije mjera ruralnog razvoja, povećanja konkuretnosti na tržištu poljoprivrednih proizvoda, kao i uvođenja i jačanja evropskih standarda proizvodnje hrane.
Investicije koje će se podržati kroz IPARD like poziv odnose se na izgradnju, rekonstrukciju, adaptaciju objekata za smještaj stoke, stočne hrane i mehanizacije sa pripadajućom opremom, kao i gradnju različitih oblika zaštićenog prostora. Kroz projekat će biti podržana i izgradnja i rekonstrukcija objekata za skladištenje voća, povrća i ratarskih kultura, unutrašnjih pristupnih puteva, nabavka i ugradnja fotovoltažnog sistema za proizvodnju električne energije i solarnog sistema za sopstvene potrebe, kao i nabavka nove poljoprivredne mehanizacije za funkcionisanje poljoprivrednog gazdinstva i priplodnih grla.
Bonus video: