U Crnoj Gori je, do kraja ove sedmice, izgleda, na pomolu još jedna propala privatizacija. Uprkos mogućoj respektabilnoj podršci renomiranih kompanija Hamburga, neizvjesno je da li će potencijalni investitor, konzorcijum tri kompanije: Primat iz Užica, Partner Company iz Danilovgrada i Jaz expres iz Budve, uplatiti do sjutra, 7,1 milion eura, za kupovinu akcija Novog duvanskog, saznaju „Vijesti“ nezvanično iz nekoliko izvora.
Potencijalni investitor izgleda još nije "zatvorio" finansijsku konstrukciju koja je preduslov za plaćanje akcija Vladi i Opštini Podgorica, zbog čega postoji velika mogućnost da skupština akcionara Novog duvanskog u petak ne bude ni održana.
Revizor finansijskih iskaza Novog duvanskog za 2012. firma Reviko, utvrdio je da se sporni poslovni prostor u Novom Beogradu uopšte ne nalazi uknjižen u srbijanskom katastru na Novi duvanski kombinat, već na sasvim drugo pravno lice
Iz stečajne mase, odnosno, iz imovine koju je po osnivanju novog preduzeća navodno uknjižio Novi duvanski, još prije nekoliko godina je, izgleda, "ispario" poslovni prostor površine 81 kvadrat, u Novom Beogradu, čija je procijenjena vrijednost bila čak 442,26 hiljada eura.
Taj poslovni prostor za koji kompanija nema validan dokaz o vlasništvu, jer je uknjižen na sasvim drugo preduzeće, sada bi trebalo da preuzme kupac Novog duvanskog koji je, tokom nedavnih pregovora, povećao prvobitnu ponudu i kupoprodajnu cijenu, za milion eura.
Kupac bi, prema kupoprodajnom ugovoru, zaključenom 18. juna ove godine, do kraja ove sedmice, trebalo da preuzme imovinu Novog duvanskog nakon što uplati kupoprodajnu cijenu od 7,1 milion eura.
Potpisnici kupoprodajnog ugovora ministar Ivanović i gradonačelnik Mugoša su, izgleda, sa ledinom na Ćemovskom polju, gdje bi trebalo da se u roku od godinu izgradi nova fabrika cigareta, izgleda pokušali da prodaju ili, bolje reći, "uvale mačka u džaku" sa adresom u Novom Beogradu.
Lokacija na kojoj je planirana gradnja Novog duvanskog
Revizor finansijskih iskaza Novog duvanskog kombinata za 2012. godinu, firma Reviko, čiji je nalaz objavjen na sajtu Komisije za hartije od vrijednosti (KHOV), utvrdio je, još prije pola godine, da se sporni poslovni prostor u Novom Beogradu uopšte ne nalazi uknjižen u srbijanskom katastru na Novi duvanski kombinat AD Podgorica, već na sasvim drugo pravno lice.
Novi duvanski kombinat bi u Srbiji trebalo da ima čak pet poslovnih prostora, ali iz zvanične evidencije izgleda nečijom slučajnom ili možda baš namjernom greškom fali onaj na Novom Beogradu koji je, makar, prema procjeni, najvredniji
Zato je država Crna Gora, nažalost, emitovala novu emisiju akcija i formiralo novo akcionarsko društvo Novi duvanski kombinat imajući u vidu i dio imovine koji uopšte nije u njegovom vlasništvu.
"Nenovčani ulog Vlade u kapital društva u vrijednosti 5.057.543 eura čine nekretnine na teritoriji Republike Srbije u vrijednosti 811.420 eura i oprema u vrijednosti 4.246.123 eura koje su kao vlasništvo DKP-a u stečaju, pripale Vladi na ime neplaćenih poreskih obaveza. U okviru nekretnina, na osnovu kojih je izvršena emisija akcija, evidentiran je i poslovni prostor na Novom Beogradu, površine 81 m2 procijenjene vrijednosti 442.260 eura", ističe se između ostalog u napomenama uz revizorski izvještaj Novog duvanskog koji je upravo zbog ovog propusta ocijenjen „sa rezervom“.
Kako "Vijesti" saznaju nezvanično, Novi duvanski kombinat bi u Srbiji trebalo da ima čak pet poslovnih prostora, ali iz zvanične evidencije izgleda nečijom slučajnom ili možda baš namjernom greškom danas fali onaj na Novom Beogradu koji je, makar, prema procjeni, najvredniji.
"Uvidom u izvod iz lista nepokretnosti Službe za katastar nepokretnosti Novi Beograd, utvrđeno je da je navedeni prostor upisan kao imovina drugog pravnog lica – JINPROS Poslovna zajednica Jugoslavije za prefabrikaciju i industriju, Beograd i da pravno ne predstavlja imovinu DKP-a u stečaju", navodi se između ostalog u napomenama revizorskog izvještaja Novog duvanskog za 2012. godinu.
Vujadonović: Problem pojedinci koji ne vide svoje radno mjesto u novoj firmi
Predsjednik Sindikata DKP-a u stečaju Zoran Prelević izjavio je da im isplata mjesečne zarade "kasni već 15 dana, ali i da nema naznaka kada će uopšte biti isplaćena"
"Četvrti tender mogao bi propasti jer privatizacija ne odgovara onima koji znaju da je ona prijeki lijek za anarhiju. Na propadanje svih tendera do sada uticali su duvanski lobisti, ali i pojedinci u samoj firmi. Zdrava privatizacija od strane Partner Comopany može lako propasti, iako investitor ima podršku najvećeg broja zaposlenih i Novog sindikata u DKP-u“, tvrdi Vujadinović.
On je istakao da su zaposleni duboko svjesni da je privatizacija šansa za opstanak proizvodnje.
"Ipak, strukture koje ne vide sebe u novoj firmi su naveliko opstruirale svaku dosadašnju privatizaciju, pa i ovu. Zato nije ni urađena sistematizacija, a sve se čini da se u datom trenutku proglasi likvidacija, a potom nekom preostala imovina proda“, dodao je Vujadinović. On smatra da bi zbog toga svi učesnici na budućim tenderima, prije nego li prijave učešće, trebalo da se „dobro zamisle i preračunaju“.
Prelević: Stari menadžment optužuje potencijalnog kupca
Predsjednik Sindikata DKP-a u stečaju Zoran Prelević izjavio je da im isplata mjesečne zarade "kasni već 15 dana, ali i da nema naznaka kada će uopšte biti isplaćena".
On je istakao da radnici ne žele da budu žrtve razmirica između sadašnjeg menadžmenta KAP-a i predstavnika potencijalnih kupca Novog duvanskog.
"Prema mišljenju menadžmenta DKP-a i stečajnog upravnika plate kasne zato što su navodno predstavnici novog vlasnika već tri mjeseca pravili opstrukciju i unosili pometnju kupcima, dobavljačima i našim poslovnim partnerima. Radnici su u procjepu između sadašnjih menadžera i mogućih novih. Brine nas naša sudbina i želimo da Vlada jasno saopšti da li Crnoj Gori više treba Duvanski ili ne treba", istakao je Prelević.
Galerija
Bonus video: