Rasprava o tome da li treba voditi socijalni dijalog ili štrajkovati, čiji je inicijator Socijalni savjet, završena je i prije nego što je počela, jer se predstavnici Unije poslodavaca nijesu ni pojavili, a sindikati su smatrali da je uvredljivo o tome raspravljati bez prisustva poslodavaca koji su i najodgovorniji za svaki štrajk.
Generalni sekretar Unije slobodnih sindikata Srđa Keković je rekao da nema svrhe pričati o dijalogu i štrajkovima kada nijesu prisutni poslodavci, niti jedan ministar iako je problematika takva da su predstavnici USS očekivali pisustvo i premijera Igora Lukšića. Sastanku nije prisustvovao ni ministar rada i predsjednik Socijalnog savjeta Suad Numanović.
"Mi smo se trudili i došli u punom sastavu i na najvećem nivou i sada treba da razgovaramo sa pomoćnicima ministara. Ovakav skup je trebaol da bude održan na najvišem nivou. Nema ključnih ljudi koji su trebali da nas čuju, da im kažemo zašto ulazimo u štrajkove i kako vidimo socijali dijalog", kazao je Keković nakon što je predstavnica Socijalnog savjeta Nataša Vukašinović prisutnima objasnila šta je socijalni dijalog i zbog čega treba istrajavati na njemu.
"Ovo je pokazatelj kakav je njihov odnos prema sindikatima", kazao je Keković.
Skupu su prisustvovali predstavnici ministarstva finansija, zdravstva, rada i socijalnog staranja, prosvjete i sporta, Inspekcije rada, Agencije za mirno rješavanje sporova, Ekonomskog fakulteta Univerziteta Crne Gore i Udruženja za radno pravo.
I predstavnici SSCG poslije pauze odustali od skupa
Nakon pauze od pet minuta i predstavnici Saveza sindikata Crne Gore su zaključili da ne treba da prisustvuju skupu na kojem nemaju ravnopravan položaj sa svim učesnicima.
"Nama ne trebaju lekcije i dodatna edukacija o značaju socijalnog dijaloga, već da rješavamo probleme koji su doveli do brojnih štrajkova", kazao je generalni sekretar Saveza sindikata Crne Gore Zoran Masoničić.
On je rekao da sindikati žele da budu aktivni i ravnopravni učesnici u socijalnom dijalogu i da je od početka godine 61 grupa radnika, bivših radnika, penzionera, osoba sa invaliditetom iskazala nezadovoljstvo protestnim okupljanjima, štrajkovima ili na neki sličan način.
"Da bismo razgovarali moramo biti uvaženi, a to sada nijesmo. Bespredmetno je nastaviti ovakav razgovor. Očekivali smo da ćemo danas makar početi proces koji će dati odgovore na sve nagomilane probleme. Nijesmo očekivali da će nas neko ubjeđivati da treba voditi socijalni dijalog, kojem smo mi inače posvećeni i znamo da se svaki konflikt završava za pregovaračkim stolom. Očekivali smo različita mišljenja i raspravu kako bi izašli iz teške situacije. To se nije desilo, a to nije krivica sindikata", kazao je Masoničić.
Okrugli sto trebao da bude prvi u nizu
Nakon što su sindikalci otišli Vukašinović je rekla da je ideja Socijalnog savjeta bila da okrugli sto bude prvi u nizu.
"Evidentno je da nam fali socijalnog dijaloga ali se nadam da će se to popraviti", dodala je Vukašinović.
Sa njom se složila i predstavnica Udruženja za radno pravo Vesna Simović koja je kazala da sindikati nijesu spremni da razgovaraju i da smatraju da treba voditi socijalni dijalog samo kada postoji problem.
Arogancija ne vodi prema kraju štrajkova
Keković je nakon sjednice kazao da se Crna Gora nalazi u veoma teškom trenutku, da je aktuelan talas štrajkova u javnom sektoru koji prijeti da eskalira i da ako su sa najvećeg nivoa pozvani da razgovaraju očekivano je da sa druge strane bude makar jedan predstavnik poslodavaca sa odgovornog nivoa.
"Partneri u socijalnom dijalogu moraju biti ravnopravi i mislim da je ovo direktna poruka nama koliko smo kao reprezentativni sindikati uvaženi na šta smo morali direktno odgovoriti", rekao je Keković.
On je rekao da je okončanje štrajkova neizvjesno "ako ćemo da pregovaramo sa jednom stranom koja je toliko moćna i arogantna da odbacuje sve argumente koje mi iznosimo".
Galerija
Bonus video: