Terminale graditi po domaćim zakonima

"Vijesti" saznaju da Uprava za javne nabavke nije dala saglasnost da Aerodromi posao sa UNDP-om, koji je vrijedan 3,9 miliona eura, rade mimo Zakona o javnim nabavkama
96 pregleda 3 komentar(a)
Aerodrom Podgorica, Foto: Savo Prelević
Aerodrom Podgorica, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 12.04.2018. 05:48h

Vlada nije trebalo da suspenduje nacionalno zakonodavstvo u projektu izgradnje četiri terminala na aerodromima u Tivtu i Podgorici i za taj posao je važno da se odvija na transparentan način i uz puno poštovanje zakonom propisane procedure. To su za “Vijesti” kazali predstavnici opozicije u crnogorskom parlamentu.

Vlada je početkom marta ove godine odlučila da proširi kapacitete na aerodromima u Podgorici i Tivtu i taj posao koji je vrijedan 3,9 miliona eura (4,7 miliona dolara) povjeri organizaciji Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP). Izvršna vlast o tome javnost nije obavijestila, već je sva dokumentacija u vezi sa tim poslom proglašena internom.

Uprava za javne nabavke nije dala saglasnost Aerodromima za takav način izgradnje objekata na dva aerodroma, mimo odredbi važećeg Zakona o javnim nabavkama, niti je izvršni direktor tog državnog preduzeća Danilo Orlandić tu saglasnost od ove institucije uopšte i tražio, saznaju “Vijesti” nezvanično u Upravi za javne nabavke.

“Vijesti” juče iz Vlade nijesu dobile odgovor na pitanja zašto je izvršna vlast izabrala da angažuje UNDP u posao izgradnje privremenih terminala na dva crnogorska aerodroma i zašto se posao ne radi u skladu sa domaćim zakonodavstvom. Tražen je i odgovor na pitanje zašto su ti dokumenti proglašeni internim i javnost o tome nije obaviještena.

Vlada je posebnim zaključkom ovlastila Orlandića da 4,7 miliona dolara sa računa tog državnog preduzeća prebaci na račun UNDP-a u Siti banci u Njujorku.

Zatim će taj novac povlačiti da bi se kao sredstva sa računa UNDP-a mogao trošiti prema porcedurama te organizacije, odnosno, izuzimajući domaće zakonodavstvo o oporezivanju i važeći Zakon o javnim nabavkama. “Vijesti” imaju uvid u sporazum između Aerodroma i UNDP-a. Novac od 4,7 miliona dolara je ugovorom definisan kako “ finansijski doprinos”. Država se u ovom poslu zaštitila od valutnog rizika. O ovom poslu nema odluke Odbora direktora ovog preduzeća.

Poslanik DF-a Nebojša Medojević je kazao “Vijestima” da prvi put čuje da neko javno preduzeće novac sa računa prebacuje nekoj agenciji za razvoj iz sistema Ujedinjenih nacija. Tvrdi da nije postojao valjan razlog da se suspenduje domaće zakonodavstvo, te da to izaziva sumnju da se radi o skrivenim motivima lične prirode i riziku od korupcije.

“Direktor Aerdoroma je preuzeo ovlašćenja da lično komunicira sa UNDP-om koji nije kompetentan za vođenje tendera oko izbora ponuđača za taj posao”, naglasio je Medojević.

Nezavisni poslanik Aleksandar Damjanović ne dovodi u pitanje potrebu modernizacije crnogorskih aerodroma za potrebe prije svega turističke privrede, ali je istakao da je suštinski važno da se taj posao odvija na transparentan način, uz puno poštovanje zakonom propisane procedure.

“Dosadašnji tretman aerodroma kao partijske prćije, i to prćije uvijek manjeg partnera na vlasti, je doveo do situacije da su danas podgorički i tivatski aerodrom u stanju koje ne odgovara potrebama, ali i da se tzv. modernizacija pokušava izvesti mimo postojeće regulative, čak i iza leđa prepoznatih međunarodnih struktura”, dodao je Damjanović.

Kako je naveo, pokušaj da se i ta “partijska valorizacija” smjesti u predizborni kontekst narednih parlamentarnih izbora i ostvari sitni politički ćar je štetna po javni interes i u ravni je pokušaju većinskog partnera u vlasti da aerodrome privatizuju ili daju pod koncesiju.

Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, iz tog državnog preduzeća Vlada je odlučila da izabere UNDP kako bi se skratile procedure za završetak tog posla, jer je plan da se terminali završe za godinu dana, a dio i do avgusta ove godine.

Crnogorski zakon o javnim nabavkama, ipak omogućava hitne nabavke u slučajevima javnog interesa koji Vlada može da proglasi.

UNDP, koji ovoj sumi ne dodaju nikakav svoj novac već uzimaju proviziju, će raspisati javni tender za realizaciju svih faza tog posla na koji mogu da se prijave međunarodne organizacije i koje moraju imati sertifikat Evropske konferencije za civilno vazduhoplovstvo (EKAK). Crna Gora je članica te organizacije.

Tužilaštvo da otvori istagu

Medojević smatra da se radi o iznošenju ogromnog novca iz Crne Gore i sklapanju tajnog posla sa institucijom koja nije pod kontrolom crnogorskih institucija i javnosti. Dodaje da da bi specijalni državni tužilac odmah trebalo da obustavi postupak, otvori istragu i spriječi tajno sklapanje poslova sa ponuđačima iz inostranstva koji mogu imati veze sa nekim ljudima iz vrha vlasti i uprave Aerodroma”.

“U postupanju menadžmenta aerodroma i vrha Vlade postoje svi elementi rizične transakcije sa aspekta korupcije. Postupak treba organizovati u skladu sa zakonima Crne Gore uz punu transparentnost i javnost, kako se ne bi opet naše pare slile u džepove privatnika i korumpiranih vladinih funkcionera”, zaključio je Medojević.

Bonus video: