Lukšić razumije zahtjev A2A o promjeni ugovora o privatizaciji EPCG

U A2A očekivali da će kroz veća poskupljenja struje ispuniti uslove.
53 pregleda 0 komentar(a)
Igor Lukšić, Foto: Arhiva Vijesti
Igor Lukšić, Foto: Arhiva Vijesti
Ažurirano: 11.05.2011. 21:22h

Premijer Igor Lukšić potvrdio je u srijedu da je italijanska kompanija A2A tražila reviziju ugovora o privatizacije Elektroprivrede, kao i da on i Demokratska partija socijalista imaju razumijevanja za njihov zahtjev.

Lukšić je srijedu u Rožajama rekao da je DPS za revidiranje ugovora sa A2A i da su od koalicionog partnera tražili saglasnost jer se italijanska strana, nakon dvije godine realizacije ugovora, obratila zahtjevom da se on analizira.

On je kazao da se od potpisivanja kupoprodajnog ugovora i ulaska A2A u EPCG promjenila cijenovna politika odlukom Reagularne agencije za energetiku zbog presude Ustavnog suda, što je otežalo dostizanje profitnih ciljeva koje je novom partneru nametnula Vlada i Tenderska komisija.

A2A ni u prvoj godini upravljanja nije ispunio uslove jer mu je profit bio manji od očekivanih 20 miliona. Oni su očekivali da će kroz veća poskupljenja struje ispuniti uslove.

A2A ni u prvoj godini upravljanja nije ispunio uslove jer mu je profit bio manji od očekivanih 20 miliona. Oni su očekivali da će kroz veća poskupljenja struje ispuniti uslove.

"Za ovu godinu je planiran profit od oko 40 miliona, a procjene iz A2A su da sa ovako korigovanim cijenama oni mogu biti u najboljem slučaju na nuli, a mnogo realnije u gubitku. Ako je tako, onda zaista imamo problem jer tu nije više pitanje njihovog kapaciteta da ispune svoje obaveze, nego govorimo o tome da li mi pogoršavamo ambijent za njihovo poslovanje. Iz još nekih razloga koje su potencirali treba analizirati stvari. Mislim da treba biti partner u svakom pogledu", kazao je Lukšić.

Zlonamjerno je A2A zvati "malom komunalnom firmom"

On je kazao da je A2A velika kompanija i da je zlonamjerno nazivati “malom komunalnom firmom”, a da je obaveza Vlade da sagleda sve aspekte ugovora.

"Ono što se u prvi plan postavlja kao tema, je odnos dvije koalicione partije i da li Elektroprivreda treba da ostane u državnom vlasništvu ili ne. Ja mislim da je to sekundarno pitanje i da u ovom trenutku nije toliko bitno. Mnogo bitnije je da li se mi kao država partnerski odnosimo prema kompanijama od kojih tražimo realizaciju ambicioznih ciljeva. S tog razloga je bilo nužno sagledati ovo pitanje unutar koalicije i vidjeti na koji način se može odgovoriti. Ne vidim razlog zbog čega bi bilo ko bio protiv ovoga", kazao je Lukšić.

Elektroprivreda treba da pruža kvalitetne usluge, nije važno da li je privatna ili državna firma

On je kazao da će 2015. godine, kada postoji mogućnost da A2A kupovinom akcija od države postane većinski vlasnik, biti više opcija na stolu.

"Tada će biti više opcija na stolu o kojima treba da se saglase neka buduća vlada, jer to će biti mandat nove vlade ne ove, i A2A. Drugo, Crna Gora je potpisnik međunarodnog sporazuma o energetskoj zajednici, a po međunarodnom sporazumu je predviđeno postepeno otvaranje tržišta što znači da su u ovom trenutku, kada pogledate analizu cijena, one objektivno među nižima u Evropi i da je neminovno postepeno usklađivanje.

To je nešto što zaista nema nikakve veze sa tim da li je Elektroprivreda u državnom ili privatnom vlasništvu. Mislim da mi od Elektroprivrede treba da očekujemo kvalitetno servisiranje svih usluga, a ja ne vidim da je presudno pitanje da li je državna ili privatna. Ja mislim da i ovaj model gdje je država trenutno većinski vlasnik, model koji i u dužem periodu može da pokaže dobre rezultate", kazao je Lukšić.

Moguća i promjena plana gradnje autoputa

Premijer je kazao da će tek nakon sjednice Savjeta za privatizaciju i kapitalne projekte ocijeniti ima li porostora da se nastave razgovori sa Kinezima oko izgradnje autoputa ili će se razmatrati o ulasku u taj posao sa Evropskom investicionom bankom (EIB).

"EIB iskazuje spremnost da ukoliko se za to odlučimo pomogne da se u što kraćem periodu izvrše pripreme za izgradnju puta. Ta opcija je aktivna i sačekaćemo Ministarstvo da obavi dodatne konsultacije sa kineskim partnerima kako bi izašli sa predlogom. Čini mi se da nijednu od opcija ne treba isključiti", rekao je Lukšić.

On nije isključio ni mogućnost „dizajniranja projekta“ kako bi se došlo do drugih rješenja koja mogu otvoriti poslovnu šansu za više partnera koji bi radili na izgradnji autoputa.

"Ako u ovom trenutku naši kineski partneri nijesu u mogućnosti da uđu u projekat, jer podrazumijeva pet faza, možda po nekom aranžmanu koji je njima prihvatljiviji ili možda pod uslovima koji su realniji mi se možemo dogovoriti i o izgradnju nekih drugih dionica, ne govoreći o putu Podgorica – Kolašin, tako da vjerujem da ukoliko dizajniramo projekat kako treba, ima šansi da dođemo do rješenja koje može otvoriti poslovnu šansu za više partnera a ne isključivo samo za jednog", rekao je Lukšić.

SDP neće stopiranje tendera za Moraču

Skupštinski Odbor za ekonomiju nije mogao juče odlučivati o amandmanima na deklaraciju o energetskom potencijalu i iniciranoj rezoluciji za hitno ublažavanje posljedica ekonomske krize na standard stanovništva, zbog odsustva predlagača iz Pokreta za promjene.

Poslanici DPS-a i SNP-a oštro su kritikovali što su predstavnici PzP-a izostali sa sjednice, uz ocjenu da to pokazuje koliko se odgovorno odnose prema sopstvenim inicijativama. Nova i SDP, iako su očekivali da se pojave, nijesu ni za pretjeranu osudu kolega iz PzP-a.

To što je priča o davno podnijetim predlozima Pokreta opet odložena, član Odbora iz PzP-a Branko Radulović pravda izostankom iz zdravstvenih razloga.

"Zakasnio sam zbog konsultacija sa ljekarima o neophodnom, hitnom hiruškom zahvatu koljena. Nije korektno ako je bilo negativnih komentara, pošto nije namjerno izbjegnuta sjednica", rekao je Radulović „Vijestima“.

Izvjesno je da parlament neće dati „crveno svjetlo“ tenderu za Moraču jer opozicija nema podršku SDP-a za stopiranje procedure koja crnogorski hidropotencijal izdaje strancima

Izvjesno je da parlament neće dati „crveno svjetlo“ tenderu za Moraču jer opozicija nema podršku SDP-a za stopiranje procedure koja crnogorski hidropotencijal izdaje strancima.

Članovi Odbora iz SDP-a amandmanom traže da Skupština pozove Vladu da to što je produžila tender za Moraču do oktobra iskoristi za dodatnu analizu efekata izgradnje hidroelektrana i ostvarivanja javnog interesa.

Poziv za izbor koncesionara za Moraču je objavljen prije godinu i tri mjeseca, a SDP je preko članstava u vladinim savjetima za privatizaciju i gradnju HE podržavao projekat po volji partnera iz vlasti. Nijesu tražili da se bolje analizira državni interes, iako je stručni dio javnosti upozoravao da projekat ne prati prava cost-benefit analiza.

Dok DPS ocjenjuje da je deklaracija PzP-a štetna i nepotrebna, SDP smatra da parlament treba da naznači da je „osnovni nacionalni interes većinsko državno vlasništvo u EPCG i Crnogorskom elektroprenosnom sistemu”. Tu podrazumijevaju i dosljedno poštovanje ugovora sa inostranim investitorom, kojem semože ali ne mora prepustiti kontrolno gazdovanje EPCG.

SNP sa šest amndmana traži da Vlada u Rudniku uglja poveća vlasništvo do većinskog, da Crnogorski elektroprenosni sistem ostane državni i da prioritet bude gradnja druge termoelektrane u Pljevljima.

Bonus video: