Manjinski akcionar Eurofonda, kompanija Doclea Capital, postavila je na Internetu veb sajt www.eurofondinsajder.me, na kojem je objavljena mreža povezanih lica i kompanija u Crnoj Gori i Bosni sa biznismenom Veselinom Barovićem koji kontroliše fond, i navedene sumnjive transakcije obavljene nakon prodaje akcija Elektroprivrede 2009. godine kada je Eurofond inkasirao 44 miliona eura.
Na sajtu se navode i kritike na račun rada Komisije za hartije od vrijednosti (KHOV).
Doclea Capital je osnovao firmu i u Crnoj Gori koja je manjinski akcionar Eurofonda, a pored Stefana Pajkovića, koji je jedan od osnivača i direktor, u registru Privrednog suda navode se imena inostranih državljana Avrahama Bara i Marka Trafelija.
Istraga o transakcijama Eurofonda je u toku, a mali akcionari koji smatraju da je iznošen novac na štetu fonda a u korist privatnih lica, izgleda su krenuli u akciju i putem sajta pozvali su sve ostale zainteresovane vlasnike Eurofonda, njih više od 16.000, da im se pridruže.
Ove aktivnosti dobijaju na značaju, budući da će novim Zakonom o investicionim fondovima, koji priprema Vlada, nakon osam i po godina biti olakšana promjenljivost društava koja upravljaju fondovima, a prava malih vlasnika ubuduće bi trebalo da budu bolje zaštićena.
Najavljeno pokretanje tužbe
Iz Eurofonda nijesu željeli da komentarišu postavljanje novog sajta, ali nam je nezvanično rečeno da razmišljaju o pokretanju tužbe kojom bi tražili naknadu štete zbog povrede ugleda.
Manjinski akcionar Eurofonda se pita, između ostalog, na osnovu kojih informacija su portfolio menadžeri i Nadzorni odbor utvrdili valjanost investicija Eurofonda u BiH
"Danas je jasno da su oni “koji su znali više”, zahvaljujući neadekvatnim propisima i blagonaklonom odnosu regulatora, uspjeli ne samo da preuzmu značajan dio vlasništva u fondovima i njihovim društvima za upravljanje, već i da ostvare ogromne zarade trgujući, pored ostalog, sa povezanim licima, obavljajući krajnje sumnjive transakcije te naplaćujući menadžerske provizije od tri odsto i u periodima kad je tržišna vrijednost fondova dramatično padala iz godine u godinu" objavljeno je prije nekoliko dana na sajtu.
Manjinski akcionar Eurofonda se pita, između ostalog, na osnovu kojih informacija su portfolio menadžeri (Aleksandra Mitrović i Branko Kaluđerović) i Nadzorni odbor (Milić Popović, Armin Mulahusić i Milanko Damjanović) utvrdili valjanost investicija Eurofonda u BiH.
Sumnjivi poslovi
Na pitanje “Vijesti” koji su motivi Doclea Capitala da baš sada na ovaj način reaguju posle toliko vremena, Pajković je odgovorio:
Mislim da i tužilastvo treba da zainteresuju ove neregularnosti. Ukoliko se ništa od toga ne desi, Doclea Capital je u pravnoj, ugovornoj obavezi da učini sve kako bi zašitila interese svojih klijenata" rekao je Pajković
A na pitanje šta dalje očekuju da će se desiti, i kakvi su njihovi dalji planovi, Pajković je odgovorio “da je malo je vjerovatno, ali ipak postoji mogućnost, da KHOV još jednom pregleda pomenute transakcije, kao i transakcije sa povezanim licima, te eventualno revidira svoj prvobitni stav”.
"To bi u ovakvoj situaciji bio očekivan korak za svakog regulatora. Mislim da i tužilastvo treba da zainteresuju ove neregularnosti. Ukoliko se ništa od toga ne desi, Doclea Capital je u pravnoj, ugovornoj obavezi da učini sve kako bi zašitila interese svojih klijenata" saopštio je Pajković.
Ko je Stefan Pajković?
Stefan Pajković, jedan od osnivača i direktor firme Doclea capital, je britanski državljanin crnogorskog porijekla. Živi i radi u Izrealu. Diplomirao je elektrotehniku na University College u Londonu.
Pet godina je radio kao trgovac finansijskim derivatima (trejder) u Deutsche Bank u Londonu. Kao jedan od partnera, 2000. godine osniva on-line brokersku kuću GT, koja je sredinom 2007. prodata južnoafričkom privatnom equity fondu. Kompanija Doclea Capital, Emerging Market Asset Manager osnovana je 2007. i ona investira novac imućnih pojedinaca i porodica.
Prošle godine Pajković je osnovao Integer Ventures, kompaniju koja kreira i investira u poslovne modele bazirane na Internetu.
Đikanović tvrdi da je sve legalno
Komentarišući kritike objavljene na sajtu EurofondInsajder, a na račun nedavne izjave da Komisija nema podatke da “fondovi ubrzano novac iznose iz zemlje”, njen predsjednik dr Zoran Đikanović je rekao “Vijestima”:
"Sve što se pravnim normama moglo povezati procesuirano je i dokazano od strane KHOV-a" istakao je Đikanović
Na pitanje da li ima informacije o ishodu istrage Tužilaštva koje je prošle godine kontaktiralo KHOV-a u vezi sa sumnjivim transakcijama, Đikanović je odgovorio:
”Tužilaštvo je od nas tražilo formalno izjašnjenje, a mi smo u koordinaciji sa istražnim organima u Federaciji BiH, Komisijom i berzom došli do informacija da se radilo o legalnim trgovinama”.
Komentarišući kritike Eurofondinsajdere, Đikanović je rekao da “ko je nezadovoljan ima pravo da se ljuti”, ali i napomenuo da je “drugo pitanje da li je u pravu”.
"Sve što se pravnim normama moglo povezati procesuirano je i dokazano od strane KHOV-a" istakao je Đikanović.
Bonus video: