Crnogorska asocijacija malih akcionara (CAMA) pozdravila je parlamentarnu raspravu vezano za domaće tržište kapitala koju su prošle sedmice pokrenuli poslanik Aleksandar Damjanović i ministar finansija Darko Radunović.
Direktor CAMA Aleksandar Raspopović najavio je da će ta institucija “početkom jula organizovati Prvu konferenciju malih akcionara u Crnoj Gori, na kojoj ćemo pokušati okupiti sve relevantne subjekte tržišta kapitala i Vlade”, zbog čega se i nadaju “potpunom zaokretu odnosa između države i malih akcionara”.
“Konačno se na tapetu Parlamenta našao i slučaj Eurofonda, po kojem je Crna Gora poznata u regionalnim finansijskim i akademskim krugovima, gdje se koristi kao studija slučaja za izvlačenje novca i obezvrjeđivanje imovine akcionara. Nadamo se da su vremena u kojima se o Eurofondu i Solani raspravlja više u Briselu i regionu nego kod kuće, iza nas”, poručio je Raspopović.
Njega raduje što crnogorski ministar finansija Radunović, kao što je to i praksa svih modernih država, kao mjeru uspjeha rada Vlade i razvoja ekonomije, koristi kretanje berzanskih indeksa.
“Ali bi ga podsjetili da je od momenta izbora postojeće Vlade Index MNSE10 (Index najreprezentativnijih akcija Montenegroberze) pao za 10,26 odsto”, dodao je direktor CAMA Raspopović.
On je naglasio da ih raduje i “najava da će premijer Duško Marković konačno biti upoznat sa pravom situacijom na tržištu kapitala”.
“Sigurni smo da će se premijer založiti za promjene na tržištu kapitala, nakon što shvati da je realna slika daleko od one koja se uporno plasira”, zaključio je Raspopović.
Tokom parlamentarne rasprave poslanik Damjanović, podsjetimo, žestoko je kritikovao rad Komisije za tržište kapitala kojom predsjedava Zoran Đikanović i ukazao na pad broja transakcija tokom 2018. u odnosu na godinu ranije.
“Tuga je žalost da se zbog ne povjeranja u fondove i berzu nesaglasni akcionari izlaze iz fondova i traže odštetu”, naveo je on.
Situaciju na tržištu Damjanović je ilustrovao podacima o žestokom padu na berzi tokom posljednjih 12 godina, ističući da isti regulator na tržištu obavlja nadzor već 17 godina, duže nego što su funkcije u kontinuitetu obavljali predsjednik Đukanović i premijer Marković.
On je napomenuo da su samo provizije koje su naplatila društva za upravljanje fondovima iznosile 80 miliona, a da je neto vrijednost svih fondova u Crnoj Gori danas oko 50 miliona eura.
Damjanović je zaključio da ne postoje nikakvi problem sa donošenjem novog zakona, već da su “neophodne žestoke i brze smjene kod regulatora”, odnosno, u Komisiji, te da se institucionalno podesi rad ovog regulatora, na način da se pripoji Centralnoj banci ili Ministarstvu finansija direktno”.
“Bez povjerenja, nema funkcionisanja berze i tržišta kapitala. Povjerenje je urušeno”, poručio je Damjanović.
Bonus video: