Ima se dodaj još - plata preko 4.000, rata za kredit 40 eura

Zakon propisuje da se uvećanje imovine u vrijednosti od preko 5.000 eura mora prijaviti u posebnom imovinskom kartonu, ali mnogi sa spiska dobitnika stanova i kredita po povoljnim uslovima to nisu uradili
28659 pregleda 69 komentar(a)
Zaslužnima rate kredita sića, ostalo časti država, Foto: Shutterstock
Zaslužnima rate kredita sića, ostalo časti država, Foto: Shutterstock

Agencija za sprečavanje korupcije, ukoliko se bude držala zakona, imaće pune ruke posla jer desetine onih koji su od Vlade dobili stanove ili stambene kredite pod povoljnim uslovima nisu poštovale Zakon o sprečavanju korupcije. Među njima su specijalni tužioci, direktori, pomoćnici ministara...

Po nalogu premijera Duška Markovića, Komisija za stambenu politiku je u subotu objelodanila imena 95 osoba (jedno ime je duplirano na vladinom spisku, gdje piše da ih je 96), koje su u 2017, 2018. i 2019. dobile stanove ili stambene kredite po uslovima koji znače da država pokriva najveći dio iznosa - i do 80 odsto vrijednosti dodijeljenog.

Nisu objavljeni pojedinačni uslovi otplate, ni kriterijumi po kojima su institucije predlagale Vladinoj komisiji zaslužne zaposlene, ni oni kojima je država pomagala godinama prije ove Vlade. Među dobitnicima ima onih kojima se više puta pomoglo, uz njihova dobra primanja, kao i onih koji imaju više stanova, kuća...

Primjera radi, ambasador Crne Gore u Španiji Aleksandar Eraković, koji je bio glavni politički savjetnik premijera, dobio je krajem prošle godine 40.000 eura kredita za poboljšanje uslova stanovanja.

Prema imovinskom kartonu dostupnom u registru ASK-a, Eraković vraća kredit u ratama od malo više od 40 eura, a njegova ambasadorka plata iznosi 4.142 eura, što je manje od jedan odsto njegovih primanja.

Za razliku od njega, građanin koji je, na primjer, prije dvije godine kupio jednosoban stan kroz projekat “1000+”, odnosno pod povoljnijim kamatnim uslovima, narednih 18 godina otplaćivaće kredit od 45.000 eura sa mjesečnom ratom od 293 eura.

Fale vanredne prijave za 4 od 13 stanova

Od početka mandata Markovića krajem 2016. do sada, Vlada je dodijelila 13 stanova, a među onima koji su se skućili ima i onih koji nisu poštovali Zakon o sprečavanju korupcije.

Članom 23 Zakona o sprečavanju korupcije propisano je da su, u slučaju uvećanja imovine vrijednosti preko 5.000 eura, dužni da u roku od 30 dana prijave promjenu u vidu posebnog imovinskog kartona.

Tužioci Specijalnog državnog tužilaštva Lidija Vukčević i Saša Čađenović dobili su početkom 2017. godine od države stanove pod povoljnim uslovima od 75, odnosno 89 metara kvadratnih.

Stan pod povoljnim uslovom od 75 metara kvadratnih dobio je krajem avgusta 2017. i direktor Direktorata za ljudske resurse u Ministarstvu odbrane Mihailo Volkov, a u februaru ove predsjednik Ustavnog suda Dragoljub Drašković od 109 metara kvadratnih. Po registru Agencije, nijedno od njih četvoro nije prijavilo dobijene nekretnine u posebnim imovinskim kartonima, već samo u redovnim godišnjim.

Ko ne prijavi uvećanje imovine u posebnom imovinskom kartonu, po Zakonu mu prijeti novčana kazna od 500 do 2.000 eura.

Povoljne stanove su dobili i ministri saobraćaja i pomorstva Osman Nurković (od 90 m2), prosvjete Damir Šehović (od 89m2) i rada i socijalnog staranja Kemal Purišić (92 m2), poslanica DPS-a Sanja Pavićević (zamjena za stan od 89 m2), sekretar Sekretarijata za razvojne projekte Dejan Medojević(74 m2), državni sekretar u Ministarstvu vanjskih poslova Zoran Janković (75 m2), direktorica Specijalne bolnice “Brezovik” Gordana Reljić (78 m2), tužilac Višeg državnog tužilaštva Miloš Šoškić (75 m2) i pomoćnik direktora Uprave policije Enis Baković (56+4 m2). Svi oni su ispunili zakonsku obavezu i prijavili uvećanje imovine u posebnom kartonu.

Prema kartonu, Čađenović će stan od 89 metara kvadratnih na kraju kupiti za 18.784 eura, a taj kredit vraća u ratama od 78 eura. Njegova plata iznosi skoro 2.500 eura mjesečno.

Medojevića će stan od 74 m2 koštati 22.641 euro, koji otplaćuje u ratama od 94 eura. Njegova osnovna mjesečna primanja su prošle godine iznosila 1.077 eura.

Bračnom paru rata po 35 eura

U istom periodu, zbrinuto je više sadašnjih i bivših članova kabineta Duška Markovića. Oni su, prema ovim odlukama, dobili 135.000 eura kredita.

Jedan od njih je i šef kabineta premijera Dragoljub Bulatović. Bulatović nije jedini koji je dobio stambeni kredit pod povoljnim uslovima u porodici, nego je osam mjeseci kasnije zaslužnom proglašena i supruga, sekretarka u Ministarstvu sporta Tatjana Bulatović.

Bulatović je dobio 20.000 eura u aprilu 2017, a njegova supruga 35.000 eura u januaru 2018. godine.

Kredit vraćaju u ratama od po 35,35 eura.Njegova prošlogodišnja plata iznosila je skoro 1.250, a njena 1.030 eura.

U posljednjem redovnom godišnjem imovinskom kartonu, Bulatović nije prijavio kredit supruge, a supruga nije prijavila njegov kredit.

Članom 23 Zakona propisano je da se u imovinskom kartonu moraju dostaviti tačni i potpuni podaci.

Zbog kršnja Zakona zaprijećena je novčana kazna od 500 do 2.000 eura.

Početkom prošle godine kredit je dobila i savjetnica premijera za pravna pitanja Merima Baković, sestra dobitnika povoljnog stana iz policije i kćerka doskorašnjeg ombudsmana Šućka Bakovića.

Bakovićeva je početkom 2018. godine dobila 40.000 eura kredita.

Bivša savjetnica za ekonomska pitanja Nina Vujošević je, prema odluci Vlade, u maju 2017. godine dobila 35.000 eura, ali se u njenom imovinskom kartonu pominje da je dobila 10.000 manje - 25.000 eura.

Nema svih kredita u kartonima

Mnogi javni funkcioneri koji su dobili kredite pod povoljnim uslovima nisu poštovali Zakon o sprečavanju korupcije jer ga nisu uopšte prijavili u svojim imovinskim kartonima.

Prema članu 24 Zakona, u kartonu, između ostalog, moraju da prijave i dugove i potraživanja.

Uvidom u kartone na sajtu Agencije, kredit od 40.000 eura nisu prijavile pomoćnice ministarke javne uprave Danijela Nedeljković Vukčević i ministra za ljudska i manjinska prava Žene Filipović, pomoćnica ministra rada i socijalnog staranja Ljiljana Simović, konzul u Njujorku Željko Stamatović, šef vojnoobavještajnog odjeljenja u Ministarstvu odbrane Miljan Perović, direktor Nacionalnih parkova Elvir Klica (vlasnik dvije kuće i tri poslovna prostora), direktor Agencije za sprečavanje korupcije Sreten Radonjić i sekretarka Višeg državnog tužilaštva Ljiljana Korać.

Kreditnu pomoć Vlade od 25.000 eura nije prijavila ni pomoćnica ministra vanjskih poslova Jelena Burzan.

To nisu uradili ni generalna sekreteraka Vlade Nataša Pešić, koja je dobila 30.000, ni njen zamjenik Nikola Dedeić, koji je dobio 20.000 eura.

Državna sekretarka u Ministarstvu soabraćaja i pomorstva Angelina Živković nije prijavila 15.000 dobijenih od Vlade, a ni sudija Vrhovnog suda Branimir Femić, kojo je dobio 5.000 eura manje.

“Vijesti” su sinoć poslale pitanja Agenciji u vezi sa svim ovim slučajevima.

Mnogi javni funkcioneri su u posebnim kartonima prijavili da su od Vlade dobili povoljne kredite za poboljšanje uslova stanovanja, ali gotovo četvrtina nije.

Zakonom je propisano da oni koji su uvećali imovinu za više od 5.000 eura moraju dostaviti poseban imovinski karton.

S obzirom na oprečna tumačenja i u samoj Agenciji da li se uvećanje odnosi i na kredite ili ne, nije jasno da li su 24 javna funkcionera koja nisu prijavila kredite u posebnim kartonima prekršila Zakon.

Pomoć više puta

Na listi ima i onih koji su više puta dobijali pomoć.

Predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica je krajem prošle godine dobila kredit od države od 40.000 eura, koja je to i prijavila.

Iz Instituta alternativa su prošlog mjeseca kazali “Vijestima” da je Medenicu, po dostupnim podacima, Vlada nagradila sa stanom od 80 kvadrata na jednoj od najskupljih lokacija, i kreditima od 100.000 od kojih je vratila oko 15.000 (nije poznato koliko je vraćala od kredita od 20.000 eura).

Generalna sekretarka Vlade Nataša Pešić je prije nedavno dobijenog kredita od 30.000 eura od države dobila i stan od 65 metara kvadratnih.

Ministar saobraćaja Nurković, na primjer, dobio je stan od države, a još otplaćuje stambeni kredit koji je prije pet godina dobio od državnog “Monteputa”. Rata za taj kredit je 70 eura.

Miljan Perović, primjera radi, dobio je kredit od 40.000 eura, a odranije otplaćuje stambeni kredit Vlade od 30.000 eura u ratama od 55 eura. Insitucije predlažu zaslužne zaposlene za stambenu pomoć, a Komisija za stambena pitanja Vlade, aktuelna od kraja decembra 2016. godine, odlučuje o onome što je traženo.

Predsjednik Komisije je ministar odbrane Predrag Bošković, a njeni članovi su i ministri javne uprave Suzana Pribilović, prosvjete Damir Šehović, saobraćaja i pomorstva Osman Nurković i ekonomije Dragica Sekulić, generalni sekretar Skupštine Aleksandar Jovićević i predstavnik iz kabineta predsjednika Crne Gore. Stanove su dobila dva člana - Šehović i Nurković, a kredit od 40.000 eura je dobio Jovićević, koji tada nije bio u komisiji.

Uz Jovićevića, Skupština je zbrinula sa povoljnim kreditima i po jednog pomoćnika i zamjenika generalnog sekretara te institucije.

Ima li nezavisnosti kad ste povlašćeni kod onih koje treba da kontrolišete?

Među slučajevima koji su sporni je i onaj predsjednice Upravnog suda Branke Lakočević, tvrdi izvršna direktorica Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) Vanja Ćalović Marković.

Lakočević je krajem prošle godine dobila 40.000 eura kredita pod povoljnim uslovima koji vraća u ratama od 40 eura.

“Upravni sud postupa isključivo u onim predmetima u kojima državne institucije i državni organi povrijede pravo građanina. Ne možeš ti na Upravni sud da ideš protiv privrednog subjekta, nego samo protiv državnog organa. A onda ista ta izvršna vlast, kojoj se sudi u tim postupcima, daje predsjednici suda novac koji joj daje”, kazala je ona za “Vijesti”.

Na pitanje da li smatra da je Vlada trebalo da objavi kompletnu dokumentaciju o dodijeljenim stanovima i kreditima, Ćalović Marković ističe da objavljeni spisak “nije kompletan podatak”.

“Ono što je ključni podatak u ovoj priči je koliko su od ovih kredita funkcioneri morali da vrate. Mi smo do sada imali priliku da vidimo da su dodjeljivani krediti od 50.000 eura, a da su oni morali da vrate 10.000 do 15.000 eura”, kazala je ona, podsjećajući da su ostatak čašćeni.

Poručuje i da se moraju pojaviti i podaci o ranije objavljenim stanovima i kreditima i da te informacije ne mogu biti tajna, što je, ističe, potvrdilo više presuda.

Ćalović Marković je kazala da je sporna i dodjela kredita Radonjiću iz više razloga - on je na čelu nezavisne institucije koja bi trebalo da kontroliše rad Vlade, a takođe je u porodičnim odnosima sa premijerom.

Radonjić je juče “Vijestima” kazao da nije imao obavezu da prijavi kredit u kartonu jer on nije realizovan, ali potvrdio je da je u međuvremenu na njegov račun stiglo 40.000 eura.

Pitanje kada će Vlada skinuti oznaku tajnosti sa podataka o dodjeli stanova funkcionerima i državnim službenicima na premijerskom satu postavio je nezavisni poslanik Neđeljko Rudović, koji je juče, komentarišući spisak za TV Vijesti, kazao da se ne može od “predsjednika sudova i od tužilaca očekivati da rade svoj posao kada su oni ti koje država čašćava”. Poslanica Demokratskog fronta Branka Bošnjak tražila je od premijera juče da podnese ostavku.

Bonus video: