Da li je Ministarstvo finansija isplatilo svih 910 hiljada eura za 455 povjerilaca - bivših radnika “Radoja Dakića” u stečaju s obzirom da, prema dosadašnjoj isplati, ispada da su dali 28.000 eura manje u odnosu na odluku Vlade, pitanje je na koje su odgovor danas obećali iz resora Darka Radunovića.
Postoje sumnje da su spiskovi kod dva advokata koji su dobili konačne odluke Ustavnog suda bili „duplirani“ za 12 ili i 14 osoba, među kojima su bila četiri bivša menadžera ovog bakrotiranog preduzeća, koji su sad opet angažovani i u stečajnom postupku. Vlada je, u skladu sa šest prošlogodišnjih odluka Ustavnog suda, odlučila prošlog četvrtka da “dakićevcima” isplati po 2.000 eura, odnosno 910.000 eura.
“Vijestima” nezvanično saznaju iz advokatske kancelarije „Prelević“ da im je iz Ministarstva finansija uplaćeno za 348 bivša radnika ukupno 696.000 eura, a iz kancelarije advokata Ljubomira Markovića da je dobijeno 186.000 eura, odnosno za 14 ljudi manje u odnosu na 107 prvobitno planiranih.
Marković tvrdi da je odlukom Ustavnog suda od 15. novembra prošle godine sa njegovog spiska na, kojem je bilo 107 bivših radnika, izbrisano njih 14 te da je na račun njegove advokatske kancelarije uplaćeno 186.000 umjesto 214.000 eura. Marković je kazao da je podijelio novac za 93 bivša radnika umjesto njih 107. Kaže da je naknadno tražio od Ustavnog suda da se isplati 2.000 eura za još jednog bivšeg radnika.
Na „dupliranim“ spiskovima su, prema informacijama “Vijesti”, bili Mihailo Tomović (bivši direktor preduzeća), Vesna Rakčević (pravnica), Senka Vidić, Velimir Radinović, Milojica Zindović, Ilija Dedić, Emira Mustagrudić, Petar Karanikić, Jelena Babić, Radmila Stožinić, Rajko Vuković i Slavko Vuković. Iz advokatske kancelarije “Prelević” je potvrđeno da su oni isplatili novac za 12 ljudi, čija imena pominjemo i koji su, kako tvrde, prethodno izbrisani sa spiska drugog advokata, jer su duplirana.
Kancelarija “Prelević” od svakog radnika kojeg je zastupala naplatila je pet odsto plus PDV, odnosno po 121 euro, dok je Ljubomir Marković imao ugovore o zastupanju sa bivšim radnicima koji su predviđali isplatu po 10 odsto ili 200 eura pojedinačno. Marković je kazao da je objasnio da je naplatio individualno manje iznose provizije od ugovorenih 10 odsto.
Predstavnik bivših radnika Milan Vukčević kaže da je njihov Koordinacioni odbor pred Ustavnim sudom 16. maja 2019. inicirao isplatu nematerijalne štete zbog odugovlačenja suđenja, “zbog čega advokati po ovo osnovu nije trebalo da naplaćuju proviziju”. Bivši radnici “Radoja Dakića” juče su se okupili ispred Vlade i Ustavnog suda u znak protesta što nije udovoljeno njihovim prvobitnim zahtjevima za isplatu glavnice potraživanja i pripadajućih kamata.
Bonus video: