Ugostitelji i hotelijeri za nešto više od 15 dana neće imati povlasticu da plaćaju niži porez na dodatu vrijednost (PDV) od sedam odsto na usluge pripremanja i usluživanja hrane, pića i napitaka, osim alkoholnih pića, gaziranih pića sa dodatom šećera i kafe već će plaćati tu dažbinu državi po stopi od 21 odsto.
Kao mjeru podrške ugostiteljima i hotelijerima tokom pandemije virusa korona, Vlada je PDV na njihove usluge smanjila sa 21 na sedam odsto i posljednjim izmjenama Zakona o PDV-u iz januara ove godine ova olakšica važi do 31. decembra.
Vlada je u budžetu za narednu godinu projektovala veći prihod od PDV-a zbog vraćanja opšte stope od 21 odsto na ugostiteljstvo.
Predsjednica Privredne komore Nina Drakić je uputila inicijativu ministru finansija Novici Vukoviću da se izmijeni Zakon o PDV-u i da se ova povlastica zadrži i u narednoj godini. “Vijesti” imaju uvid u taj dopis.
“Na sjednici Odbora za turizam i ugostiteljstvo PKCG koja je održana 28. novembra turistički poslenici su razmatrali informaciju u vezi s primjenom odredbaba Zakona o PDV-u. Riječ je o članu 71h kojim je propisano da se snižena stopa PDV-a na usluge pripremanja i usluživanja, hrane, pića i napitaka, osim alkoholnih pića, gazirnaih pića sa dodatom šećera i kafe u svim objektima za priređivanje ugostiteljskih usluga primjenjuje do 31.decembra ove godine. Značajan doprinos početnim fazama oporavka turističke privrede nakon Covid-a omogućila je, između ostalog, ova mjera koja je podrazumijevala primjenu niže stope PDV-a od primjenjivanja i usluživanja pomenutih proizvoda”, kazala je Drakić.
Ona je dalje navela da se, izmjenama Zakona o PDV-u u januaru 2023. godine, uvodi ograničenje u primjeni ove mjere od 31.12. 2023. godine i po navodima predstavnika turističke privrede omogućava korišćenje ove poreske pogodnosti samo za restorane i dostavu hrane.
“Dakle, stimuliše se dostava hrane (ketering), a destimuliše prodaja hrane u hotelima i drugim ugostiteljskim objektima što dodatno ugrožava poslovni ambijent, posebno kada je riječ o razvoju elitnog turizma. U takvom poslovnom ambijentu uz visoke cijene prehrambenih proizvoda ugostitelji i hotelijeri ne mogu kreirati konkurente cijene prema krajnjem gostu”, istakla je Drakić.
U skladu sa navedenim, kako navodi, ponovo upućuju inicijativu da se izmjenom člana 71h zakona o PDV-u ostane na snazi i nakon 31. decembra 2023. godine.
“Dakle da se bez ikakvog ograničenja u pogledu perioda primjene nastavi primjena niže stope PDV- a na usluge pripremanja i usluživanja hrane, pića i napitaka, osim alkoholnih pića, gaziranih pića sa dodatkom šećera i kafe u svim objektima za pružanje ugostiteljskih usluga, sa ciljem da se turističkoj, odnosno, ugostiteljskoj privredi pruže poreske olakšice na duži rok”, piše Drakić u dopisu ministru.
“Vijesti” čekaju odgovor od Ministarstva finansija da li će izmijeniti zakon o PDV-u i zadržati ovu olakšicu u za ugostitelje.
Očekuju 172 miliona više od PDV-a 2024. godine u odnosu na 2023.
Prema Predlogu zakona o budžetu za 2024. godini prihod od PDV-a je projektovan u iznosu od 1.199,6 milijardi eura ili 17,1 odsto BDP- a što je u odnosu na ovogodišnji rebalans više za 171,6 miliona ili 16,7 odsto.
“Prihodi od PDV-a planirani su shodno projekcijama rasta potrošnje domaćinstava i uvoza shodno makroekonomskom scenariju, kao i u skladu sa implementacijom Akcionog plana za suzbijanje sive ekonomije. Takođe, u srednjem roku planiran je efekat uvećanja ove kategorije prihoda shodno vraćanju stope od 21 odsto na PDV u ugostiteljstvu”, navodi se u Predlogu budžeta.
Vlada je u budžetu za narednu godinu projektovala veći prihod od PDV-a zbog vraćanja opšte stope od 21 odsto na ugostiteljstvo
Bonus video: