PES: Milatoviću Evropa sad 1 i 2 nisu bili populizam kada je ubjeđivao građane u njihovu održivost

Iz Pokreta Evropa sad naveli da je predsjednik države na osnivačkom presu partije prije dvije godine sa tadašnjim kolegom Milojkom Spajićem obećao građanima prosječnu platu 1.000 eura i minimalnu penziju 450 eura

12917 pregleda 58 reakcija 20 komentar(a)
Foto: Evropa sad
Foto: Evropa sad

Pokret Evropa sad saopštio je da predsjedniku Crne Gore Jakovu Milatoviću programi Evropa sad 1 i 2 "nisu bili populizam kada je ubjeđivao građane u njihovu održivost".

Milatović je ranije danas pozvao sve političke aktere na odgovoran pristup, a u vezi sa najavljenim povećanjem zarada i smanjenjem doprinosa.

"Crnogorska javnost je zbog straha za rejting pojedinih partija mogla očekivati kritike na račun programa Evropa sad 2 od onih koji su i prilikom sprovođenja programa Evropa sad 1 širili dezinformacije i neosnovanu paniku, ali današnji komentar osnivača PES-a i aktuelnog predsjednika države koji je na osnivačkom presu partije prije dvije godine sa tadašnjim kolegom Milojkom Spajićem obećao građanima prosječnu platu 1.000 eura i minimalnu penziju 450 eura, mogli su očekivati samo novi saveznici i savjetnici predsjednika Milatovića", piše u saopštenju.

Dodaju da je "kada je orkestrirana kampanja protiv programa Evropa sad 1 krenula" zbog, tvrdnje da se gasi Fond za zdravstvo, Milatović kao tadašnji ministar ekonomije nakon što se uvjerio u održivost programa," prihvatio da isti i javno brani".

"Kada se zbog panike dominantno iz redova bivšeg režima i partijskih tabloida Željka Ivanovića plasirala priča o ukidanju fonda PIO i dovodio u pitanje penzioni sistem, obesmišljena opozicija i medijski tabloidi zbog dosadašnjih promašaja i izgubljene kredibilnosti, odigrali su na novog saveznika, koji je došao na poziciju predsjednika uvjeravajući građane da su njegova obećanja realna. Sve besmislice koje su pratile kampanju protiv programa Evropa sad 1, još su intenzivnije zastupljene protiv programa Evropa sad 2. Prvo smo slušali mjesecima da program ne postoji, a zatim čitali apokaliptične projekcije raznih iznajmljenih analitičara, od toga da se ukida fond PIO, povećava PDV na 30 odsto, povećava javni dug sprovođenjem zaduženja za tekuću potrošnju, prodaje Elektroprivreda, i tako dalje i tome slično. Da su se pitali ovi akteri vjerovatno bi i usljed globalne inflacije građane i dalje ubjeđivali da su minimalne plate od 222 eura i minimalne penzije od 145 eura evropski standard", saopšteno je iz PES-a.

Građani, kako su istakli, "mogu zamisliti kako bi se u takvim okolnostima suočavali sa skupoćom, na koju sada aludira opozicija".

"Međutim, građani su ipak dobili vlast koja će više od tri puta podići minimalne plate i penzije, a skoro duplirati prosječne plate u odnosu na period kada je Crnom Gorom upravljao bivši režim", zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: