Međunarodnom saradnjom do energetske tranzicije

Predsjednik borda EPCG-a na energetskoj konferenciji u Bukureštu

1851 pregleda 0 komentar(a)
Foto: EPCG
Foto: EPCG

Regionalna saradnja i integracija u evropski energetski sistem ključni su koraci za budućnost tog sektora, ocijenio je predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede (EPCG), Milutin Đukanović.

On je na energetskoj konferenciji South East Europe Green EPC, koja je okupila ključne aktere iz oblasti energetike iz regiona Jugoistočne Evrope u četvrtak u Bukureštu, kazao da samo zajedničkim naporima možemo izgraditi održiv energetski sistem koji će biti temeljen na čistim tehnologijama i sigurnim energetskim resursima.

Iz EPCG je saopšteno da je konferencija poslužila kao platforma za raspravu o aktuelnim izazovima i mogućnostima u energetskoj tranziciji, s naglaskom na razvoj zelenih tehnologija, obnovljive izvore energije, održivost i regionalnu saradnju.

Đukanović je istakao značaj održivog razvoja crnogorskog energetskog sektora i njegovu transformaciju ka čistim izvorima energije. On je naveo da EPCG prepoznaje neophodnost smanjenja emisija ugljen-dioksida i diversifikacije svojih energetskih resursa.

Poseban fokus u izlaganju bio je na strateškim projektima EPCG koji uključuju razvoj solarnih i vjetroparkova, kao i unapređenje hidroenergetskih kapaciteta te razvoj baterijskih elektro skladišnih sistema.

Đukanović je rekao da je uvjeren da će međunarodna saradnja biti ključna za postizanje ciljeva iz oblasti klimatskih promjena i energetske efikasnosti. On je pozdravio inicijative poput Zelenog dogovora Evropske unije, koje će pomoći zemljama regiona da ubrzaju proces dekarbonizacije.

Rumunski ministar energetike, Sebastian Burduja, govorio je o postignućima Rumunije u procesu energetske tranzicije, uključujući intenzivnu izgradnju kapaciteta za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora, posebno iz vjetra i sunca. Takođe je podvukao da je Rumunija usmjerena ka povećanju energetske sigurnosti i regionalnom povezivanju.

Burduja je naglasio važnost saradnje na projektima prekograničnih energetskih interkonekcija, čime bi zemlje regiona povećale svoju otpornost na energetske krize i osigurale stabilno snabdijevanje energijom. On je istakao da su integrisani energetski sistemi ključni za ubrzanje tranzicije ka čistim izvorima energije, te da se Rumunija zalaže za dalji razvoj ovih inicijativa.

„Zelena energija je budućnost naše regije i planete. Ulaganje u obnovljive izvore i razvoj pametne energetske infrastrukture nije samo ekonomska odluka, već i moralna obaveza prema budućim generacijama. Takođe, veoma smo posvećeni rješavanju tekućih pitanja u vezi sa razlikom cijena električne energije između zapadnih i istočnih država EU", naveo je Burduja.

Burduja i Đukanović su saglasni oko ocjene da je međunarodna saradnja od suštinskog značaja za postizanje ciljeva energetske tranzicije.

Oni su ocijenili da je region Jugoistočne Evrope suočen s mnogim izazovima, ali i da ima ogromne potencijale u smislu korišćenja obnovljivih izvora energije. Istakli su da je ključni prioritet izgradnja modernih energetskih infrastruktura koje će omogućiti veću povezanost, sigurnost snabdijevanja i punu integraciju u evropsko tržište energije.

Oni su, takođe, istakli značaj ubrzavanja svih strateških projekata, uz podršku međunarodnih finansijskih institucija i Evropske unije, kako bi se osiguralo da zemlje regiona budu aktivni učesnici u globalnim energetskim tokovima.

Konferencija, u čijem radu su učestvovali i predstavnici energrtskih i privrednih subjekata iz više evropskih država, zaključena je ocjenom da samo kroz zajednički rad i partnerstvo region može ostvariti pun potencijal u tranziciji ka čistoj energiji.

Bonus video: