Implementacija Reformske agende ključ za ubrzanje integracija Crne Gore u EU

Generalni direktor Direktorata za koordinaciju finansijske podrške EU u Ministarstvu evropskih poslova, Bojan Vujović, istakao je da Reformska agenda osigurava podršku EU u kombinaciji bespovratnih sredstava i povoljnih kredita

5228 pregleda 0 komentar(a)
Sa sjednice Koordinacionog tijela, Foto: Đorđe Cmiljanić/Vlada Crne Gore
Sa sjednice Koordinacionog tijela, Foto: Đorđe Cmiljanić/Vlada Crne Gore

Implementacija Reformske agende, kroz koju će Crna Gora dobiti 383,5 miliona eura, biće ključna za ubrzanje integracija države u Evropsku uniju (EU), ocijenjeno je na prvoj sjednici Koordinacionog tijela za praćenje sprovođenja Reformske agende 2024–2027.

Sjednicom je predsjedavala ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, uz učešće predstavnika nadležnih resornih ministarstava za pojedine reformske mjere iz tog dokumenta.

Gorčević se, otvarajući sjednicu, osvrnula na odluku Evropske komisije (EK) koja je 23. oktobra usvojila Reformsku agendu Crne Gore, prateći pozitivno mišljenje država članica EU, čime je ispunjen glavni uslov za povlačenje novca iz Instrumenta za reformu i rast u okviru Plana rasta za Zapadni Balkan.

Ona je, kako je saopšteno iz Ministarstva evropskih poslova, istakla da će podrška EU iz ovog instrumenta približiti crnogorsku ekonomiju ekonomiji država članica EU i pružiti kompanijama iz Crne Gore mogućnost učešća na jedinstvenom tržištu Unije.

U konačnom, time će se podstaći unapređenje društveno-ekonomskog ambijenta, ali i temeljne reforme koje će podstaći ekonomski rast Crne Gore.

„Međutim, ozbiljan i naporan rad institucija tek predstoji, jer će upravo od toga zavisiti uspješna implementacija mjera iz Reformske agende, na dobrobit Crne Gore i njenih građana“, naglasila je Gorčević u uvodnom izlaganju.

U radnom dijelu sjednice, ukazano je da će reforme planirane kroz ovaj dokument doprinijeti ubrzanju ekonomske konvergencije Crne Gore ka prosjeku Unije i bržoj integraciji u EU.

Generalni direktor Direktorata za koordinaciju finansijske podrške EU u Ministarstvu evropskih poslova, Bojan Vujović, istakao je da Reformska agenda osigurava podršku EU u kombinaciji bespovratnih sredstava i povoljnih kredita.

„Za Crnu Goru je od ukupnog iznosa podrške od 383,5 miliona eura, predviđeno da 178,5 miliona bude obezbijeđeno u vidu budžetske podrške, dok će preostalih 205 miliona eura biti usmjereno na finansiranje infrastrukturnih projekata kroz Zapadnobalkanski investicioni okvir (ZIO)”, naveo je Vujović, dodajući da će ovaj instrument omogućiti crnogorskim kompanijama bolje prilike na jedinstvenom tržištu EU.

Kako bi se obezbijedila nesmetana implementacija Reformske agende, nadležna ministarstva su zadužena da za svaku reformu i korak dostave informaciju o trenutnom statusu sprovođenja, kao i planove implementacije za naredni period, sve do ostvarenja planiranih rezultata.

„Dogovoreno je da će Ministarstvo evropskih poslova i Ministarstvo finansija zajedno raditi na kompletiranju pravnog osnova i kreiranju sistema koordinacije i nadgledanja mjera iz Reformske agende“, zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: