ASP: EPCG namjerava da uloži preko deset miliona eura u nastavak korišćenja deponije Maljevac

"U EPCG je proteklih godina došlo do promjene menadžersko-upravljačke strukture. Vodeći projektno-injžinjerski tim za investicije je godinama praktično ostao isti"

9939 pregleda 3 komentar(a)
Foto: ASP
Foto: ASP

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) namjerava da uloži preko deset miliona eura u naredne četiri godine u nastavak korišćenja deponije Maljevac u Pljevljima, gdje odlaže otpad nastao radom iz Termoelektrane (TE), što je pokazatelj da će deponija o čijem se zatvaranju godinama govori i dalje biti u funkciji, ali uz nova investiranja, pokazuju podaci Akcije za socijalnu pravdu (ASP).

Iz te nevladine organizacije (NVO) je saopšteno da EPCG u projekat koji već duže prikazuje kao „Nastavak korišćenja i fazne rekultivacije deponije Maljevac“ planira da naredne godine uloži tri miliona eura, godinu kasnije još četiri miliona, u 2027. godini nešto preko dva miliona, a 2028. godine još 1,4 miliona eura.

"Davne 2010. EPCG je od Rudnika uglja kupila za sedam miliona eura lokaciju u Šumanima za novu deponiju, koja je do tada bila rudokop. Ugalj je do 2010. sa kopa u Šumanima bio potrošen, a prodajom tog zemljišta Rudnik se oslobodio obaveze rekultivacije te lokacije. Dvije godine kasnije EPCG je podgoričkom Bemaxu dala posao od preko osam miliona eura za stabilizaciju brane Maljevac, najavljujući njeno zatvaranje do 2021. godine. U planu za javne nabavke za 2014. EPCG je projektovala posao od 30 miliona eura za deponiju u Šumanima, ali to nikada nije realizovala, već je naknadno počela da pominje da će graditi deponiju na kopu Potrlica, pa se u zadnje vrijeme opet vratila pominjanju Šumana", navodi se u saopštenju.

Iz ASP navode da je podgorička kompanija Bemax u periodu od 2019. do 2021. godine ugovorila još četiri miliona eura vrijedan posao za takozvanu drugu fazu stabilizacije brane Maljevac, što je bio kredit Svjetske banke, a posao je išao posredstvom Agencije za zaštitu prirode.

"Pored toga, svih prethodnih godina EPCG dodjeljuje maltene na godišnjem nivou pljevljskoj firmi Tim company ugovore za rekultivaciju deponije. Za samo nekoliko godina ova firma je dobila više miliona eura za radove, od kojih se dobar dio tih radova bezmalo ponavlja iz godine u godinu. Tako se poslednjih godina kroz zaključene ugovore ponavljaju geodetska snimanja terena, pripreme terena za rekultivaciju, izrade nasipa, tampona, prelivnih šahtova, montaža novih cjevovoda, demontaža ranijih, izrada drenažnog sistema, odvodnog kolektora, ugradnja pumpi za orošavanje pepelišta, izmještanje sistema za orošavanje pepelišta...", piše u saopštenju.

Ističu da sve ovo otvara pitanje, ne samo kvaliteta urađenog projektnog rješenja za rekultivaciju, već i da li su raniji radovi kvalitetno izvedeni, poput nasipa ili drenažnih sistema, i da li je proveden kvalitetan nadzor izvedenih radova, "u projektu rekultivacije koji za nešto preko deceniju košta maltene dvadeset miliona eura, bez onoga što se tek planira".

"U EPCG je proteklih godina došlo do promjene menadžersko-upravljačke strukture. Vodeći projektno-injžinjerski tim za investicije je godinama praktično ostao isti", zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: