Bager prijeti ponosu DPS vlasti - predviđeno rušenje dijela hotela na Bjelasici

Rješenje o rušenju, kojem je prethodila zabrana gradnje, donio urbanističko-građevinski inspektor Novak Lakušić 23. februara ove godine, zbog prekoračenja kvadrature

Iz resora Slavena Radunovića ne preciziraju kada će rušiti, navode da će to obaviti “izvršna služba, utvrđenom dinamikom”

128107 pregleda 103 reakcija 73 komentar(a)
Hotel uz žičaru privatnog skijališta: Dvije od tri lamele budućeg hotela, Foto: Dragana Šćepanović
Hotel uz žičaru privatnog skijališta: Dvije od tri lamele budućeg hotela, Foto: Dragana Šćepanović

Dio kondo hotela “Westin Kolašin Resort” na Bjelasici, prvi projekat koji je Vlada 2019. godine uvrstila na listu razvojnih projekata u okviru programa ekonomskog državljanstva, treba da se ruši, jer je investitor prikom gradnje značajno odstupio od kvadrature predviđene projektom na osnovu kojeg je i dobijena građevinska dozvola.

Rješenje o rušenju, kojem je prethodilo rješenje o daljoj zabrani gradnje, donio je urbanističko-građevinski inspektor, koordinator za centralni region, Novak Lakušić, 23. februara ove godine.

Iz Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine “Vijestima” su potvrdili da je “naloženo uklanjanje dijela” hotela sa četiri zvjezdice, “koji je trenutno u izgradnji i koji je podignut suprotno revidovanom glavnom projektu”.

Kada će biti izvršeno rješenje Lakušića, odnosno dio hotela srušen, iz Ministarstva ne odgovoraju precizno - u odgovoru na pitanja “Vijesti” navode da će to obaviti “izvršna služba, utvrđenom dinamikom”.

Lista rješenja o rušenju objekata na teritoriji Crne Gore za 2024. godinu, tvrde, dostavljena je nadležnim područnim jedinicama Uprave za nekretnine, radi upisa zabilježbi u odgovarajuće registre

“Prije donošenja odluke o rušenju, investitoru je izdato rješenje o zabrani daljeg građenja i naloženo je otklanjanje nepravilnosti radi usklađivanja izvedenih radova sa glavnim projektom. Rješenje o zabrani građenja donijeto je 23. avgusta 2023. godine, uz jasno određen rok za prilagođavanje radova odobrenom projektu. Međutim, zbog nepostupanja investitora u predviđenom roku, donijeto je konačno rješenje o rušenju”, saopštili su iz resora na čijem je čelu Slaven Radunović.

Ministarstvo je, kao drugostepeni organ, 17. oktobra odbilo žalbu investitora na Lakušićevo rješenje.

“Vijestima” je nezvanično rečeno iz više izvora iz tog resora da Lakušić više nije na poziciji inspektora, koordinatora za centralni region, kojem pripada i Kolašin.

To će obaviti “izvršna služba, utvrđenom dinamikom”: Radunović
To će obaviti “izvršna služba, utvrđenom dinamikom”: Radunovićfoto: BORIS PEJOVIC

Iz Ministarstva nijesu odgovorili “Vijestima” da li je to tačno i na kojem je Lakušić sada radnom mjestu. Na sajtu Ministarstva piše da je Lakušić inspektor koordinator za “Opštinu Podgorica”...

“Vijesti” nijesu uspjele da stupe u kontakt s Lakušićem.

Malezijci pretjerali s kvadratima

Investitor hotela je kompanija “Kolašin resort & Spa”, za koju je, u vrijeme kada se Vlada hvalila investicionim ulaganjima na Bjalasici i Kolašinu i prednostima programa ekonomskog državljanstva, rečeno da je dio koncerna ARNN Grupe iz Malezije.

Prema dokumentaciji u koju su “Vijesti” imale uvid, izvršni direktor kompanije “Kolašin Resort & Spa” je Nirjhor Salim Chowdhury, a stručni nadzor obavljala je podgorička firma “Bates”.

Prema obrazloženju Lakušićevog rješenja o zabrani daljeg građenja, a potom i rješenja o rušenju, ispod lamele B, jedne od tri od kojih se hotel sastoji, izgrađen je podrum, visine oko četiri i po metra, koji nije predviđen revidovanim glavnim projektom.

Podrumska etaža lamele C, konstatovao je Lakušić, takođe ne odgovara revidovanom glavnom projektu, pa je umjesto projektovanih 219,99 metara kvadratnih korisna površina “izvedena u punoj površini pod tom lamelom”. I u dijelu izvedenog tavanskog prostora konstatovano je neslaganje sa projektom. Kako je utvrđeno tokom inspekcijskog nadzora, umjesto projektovanih oko 320 kvadrata korisnog prostora u tavanskom dijelu, izgrađeno je oko 810 metara kvadratnih.

Inspektor je, nakon utvrđenih nepravilosti, dao investitoru 30 dana da ih otkloni, ali to nije učinjeno, što je rezultiralo i rješenjem o rušenju.

Westin Kolašin Resort
foto: Dragana Šćepanović

Ukupno odstupanje od revidovanog glavnog projekta u tavanskom i podrumskom dijelu, prema nezvaničim informacijama “Vijesti”, iznosi oko hiljadu metara kvadratnih.

Prilikom inspekcijskog nadzora, kako piše u zapisnicima Lakušića, investitor nije imao ovjerenu i potpisanu verziju originalnog revidovanog glavnog projekta, pa je, kako se navodi, inspektor uvid u originalnu dokumentaciju ostvario u Ministarstvu.

Pompezne najave

Hotel za koji su iz Vlade Duška Markovića tvrdili da će doprinijeti razvoju cijelog sjevera, izgrađen je na svega nekoliko desetina metara od polazne stanice privatnog Ski-centra Kolašin 1450. Zbog toga je na najboljoj lokaciji u odnosu na ostale objekte u okviru Planinskog centra Kolašin 1450.

U vrijeme Markovićeve Vlade najavljivano je da će u luksuznim sobama i apartmanima moći da se smjesti 800 gostiju. Koncipiran iz tri dijela, kompleks u okviru sadržaja traba da ima restorane sa meditaranskom i internacionalnom kuhinjom, barove, teretanu, igraonicu, konferencijsku salu.

Najavljivano je i da će hotel, čija je neto površina oko 9.000 metara kvadratnih, biti završen do 2022. godine.

Tada je saopšteno da je vrijednost investicije 11,3 miliona eura i da će biti otvoreno 66 radnih mjesta.

“Ski rizortom će upravljati kompanija York Hotels & Resorts pod međunarodnim luksuznim hotelskim brendom Westin. Objekat će imati naziv Westin Kolašin Resort, što je franšizni ugovor sa američkom kompanijom Marriott International USA”, saopšteno je tada iz kompanije.

Westin Kolašin Resort
foto: Dragana Šćepanović

Gradnja hotela, prolongirana više puta, počela je u proljeće 2020. godine. Četiri godine prije tadašnji predsjednik Vlade Milo Đukanović govorio je u Kolašinu “povodom početka izgradnje hotela Westin i adaptacije hotela Lipka” (sadašnji hotel “Four Points by Sheraton”).

No, na početak gradnje se dugo čekalo, nakon što je Đukanović tada otišao iz Kolašina...

Istraga zbog pranja novca protiv partnera Vlade

Prema dostupnim zvaničnim podacima, kompanija “Kolašin Resort & Spa” osnovana je u martu 2016. godine, zastupnici su Mohammed Abdul Alim Chwdhury i Nirjhor Salim Chwdhury koji je i izvršni direktor. Piše i da je u stoodstotnom vlasništvu “Royal Amro Limited”.

Isti zastupnici su i kompanije “Silk resort & Spa”, koja je vlasnik već četiri godine zatvorenog hotela “Four Points by Sheraton”. Hotel je zatvoren u maju 2020. godine zbog, kako je objašnjeno, otežanog poslovanja prouzrokovanog pandemijom koronavirusa. Od tada vlasnici hotela nekoliko puta donosili su “odluke o produženju privremne obustave pružanja ugostiteljskih usluga”. Te odluke dugo su bile istaknute na ulaznim vratima hotela...

Aktuelna situacija u “Four Points by Sheraton” podsjeća na ono šte se dešavalo prije više godina, u istom objektu, ali pod drugim “brendom”. Naime, taj hotel ranije se zvao “Lipka” i bio je vlasništvo “Beppler Investments LTD”. Oni su hotel, tada u izgradnji, kupili od Fonda PIO za 750.000 eura. Dok je vlasnik bila kompanija “Beppler Invesments LTD”, hotelom je upravljalo hrvatsko preduzeće “Adriastar”.

“Prva banka” Aca Đukanovića, rođenog brata Mila Đukanovića, postala je vlasnik tog hotela 2012. godine, jer je objekat služio kao zalog za kredit koji vlasnik nije redovno vraćao.

U oktobru 2014. godine “Budvanska rivijera” je zakupila “Lipku”, pa je hotel neko vrijeme uspješno radio.

Prije pet godina, za 6,9 miliona eura od “Prve banke” kupila ga je kompanija “Silk Resort & Spa”.

Kako je pisao “Dan” prije tri godine, Mohammed Abdul Alim Chwdhury je jedan od biznismena protiv kojih su vlasti u Bangladešu pokrenule istragu zbog navodnih pronevjera, organizovanog kriminala i pranja novca.

“Kako se navodi u tekstu lista ‘Dejli star’, istražni dio Komisije za borbu protiv korupcije (ACC), istražujući brojne transkacije, pronašao je dokaze o registraciji najmanje 14 firmi na samo dvije adrese, koje su korišćene za dobijanje kredita i pranje novca… Mohammed Abdul Alim Chwdhury povezuje se sa četiri kompanije osnovane u Crnoj Gori…”, pisao je tada “Dan”.

Prema pisanju tog dnevnika, pored kompanija “Kolašin Resort & Spa” i “Silk resort & Spa”, biznismen je ovlašćeni zastupnik i “York Hotels &Resorts” i “Crestwood Resort & Spa”.

Neke od tih kompanija su za vrijeme pandemije koronavirusa donirale 100.000 eura tadašnjem Nacionalnom koordinacionom timu za borbu protiv zaraznih bolesti.

Rampa za novinarku na privatnom skijalištu

Parcele na kojima se gradi kondo hotel u okviru su privatnog Ski-centra Kolašin 1450 Zorana Ćoća Bećirovića.

Da bi se do tog poluzavršenog hotela najjednostavnije stiglo mora se proći rampa sa obezbjeđenjem, koje je juče novinarki “Vijesti” reklo da “investitor ne dozvoljava ulazak na privatni posjed”.

Radnik na rampi je pozvao telefonom, kako je kazao, svog šefa Gorana. Ubrzo su autom stigle dvije muške osobe, koje su novinarku pitale za razlog dolaska, a potom kazali da ne smije na prostor privatnog skijališta, odnosno prostor između brojnih lokacija na kojima se grade hoteli i privatne vile.

To je ujedno i prolaz ka restoranu i polaznoj stanici privatnog skijališta.

“Gospođo, ne zanima me Vaša novinarska legitimacija. Mi smo ozbiljna kompanija, ovo je privatni posjed, vi se nijeste najavili, ne možete da prođete. Ne možete do hotela da priđete ni drugim prilazom jer je i dolje rampa i kamera”, kazao je jedan od muškaraca.

Fotografije za potrebe ovog teksta napravljane su sa parcela u vlasništvu države, do kojih se stiže zaobilaznim putem kroz šumu, sa druge strane Paljevinske rijeke...

Hotela nema na listi turističkih razvojnih projekata

Hotela, tokom čije gradnje su utvrđene nepravilnosti i naloženo rušenje, trenutno nema na listi razvojnih projekata iz oblasti turizma na sajtu Agencije za investicije. Od 15 hotela sa te liste, više od polovine gradi se u Kolašinu.

Program sticanja crnogorskog državljanstva putem ulaganja, Agencija za investicije sprovodila je na osnovu Odluke o kriterijumima, načinu i postupku izbora lica koje može steći crnogorsko državljanstvo prijemom radi realizacije posebnog programa ulaganja od posebnog značaja za privredni i ekonomski interes Crne Gore.

Krajem 2022. godine, ukinut je program ekonomskog državljanstva, nakon preporuka Evropske komisije o rizicima koje nosi sa sobom.

Program dobijanja državljanstva Crne Gore na osnovu ulaganja u neki projekat, u visini od 250.000 eura na sjeveru, odnosno 450.000 na primorju, 2019. godine je uvela vlast Demokratske partije socijalista.

Uprkos najavama, vlade koje su je naslijedile, navodno zbog značajnih prihoda za Crnu Goru, nijesu ukinule program sve do kraja 2022.

Prema podacima Agencije za investicije, ukupno je dodijeljeno 807 ekonomskih državljanstava.

Bonus video: