Udruženje vodovoda: Izmjene zakona i GKU krivi za povećanje cijena vode

Iz ovog udruženja navode da nije tačna izjava premijera o njihovoj krivici, kao i da je sada nemoguće zaustaviti povećanje cijena vode osim ako se značajno ne povećaju dotacije opština ovim preduzećima

5613 pregleda 3 komentar(a)
Foto: udruzenjevodovoda.me
Foto: udruzenjevodovoda.me

Udruženje vodovoda Crne Gore (UVCG) saopštilo je da uzrok za povećavanje cijena vode nije rad ili nerad tih preduzeća i njihovih uprava, već izmjena Zakona o komunalnim djelatnostima iz 2018. godine i Granskog kolektivnog ugovora iz 2023. godine, da je sada nemoguće zaustaviti povećanje cijena vode osim ako se značajno ne povećaju dotacije opština ovim preduzećima.

Iz ovog udruženje koje okuplja sva crnogorska preduzeća za vodosnabdjevanje, navode da su morali reagovati na izjavu premijera Milojka Spajića koji je u petak kazao da su vodovodi sami sebi napravili problem, kao i da njihovi direktori ako nisu sposobni da rješe problem treba da podnesu ostavke a ne da povećavaju cijene vode. Oni navode i da godina ukazuju na probleme koje im je pročinio Zakon iz 2018. godine, kao i da prošle godine nisu učestvovali u pripremi Granskog kolektivnog ugovora.

"Iz izjave premijera zaključujemo da su svi problemi oko povećanja cijene vode i u svim gradovima proistekli iz povećanja zarada usvajanjem GKU. Podsjećanja radi moramo reagovati odnosno demantovati premijera iz razloga što je potpisivanje GKU nastalo kao obaveza, Izmjena Zakona o radu usvojenog u decembru 2021 god.(Evropa sad 1 –program čiji je kreator premijer) i za isti vezanog OKU, a ne nikako nesposobnošću direktora", navedeno je iz ovog udruženja.

Oni citiraju izjavi direktora podgoričkog vodovoda Aleksandra Nišavića koji je kazao da je prethodna Vlade "neustavnimm političkim potezom uključila komunalna društava čiji je osnivač Opština u GKU potpisan između Vlade i Sindikata" i da su vodovodima takom situacijom ruke bile vezane jer su od svojih osnivača - opština dobili jasne smjernice da su u obavezi da usaglaše svoje kolektivne ugovore GKU. Nišavić je kazao da ni u ovoj situaciji odluka nije bila na izvršnom direktoru, već je sprovedena po smjernicama Osnivača, koji nije nije bio uključen u pripremu niti je potpisnik ovog GKU.

GKU je predvidio značajno povećanje zarada u vodovodnim preduzećima, a ti troškovi su prema Zakonu o komunalnim djelatnostima dio regulatorno dozvoljenih rashoda koji se nadoknađuju povećanjem cijena vode. Iako su vodovodima zbog ovoga značajno povećani troškovi u ovoj godini, zbog čega svi posluju sa gubitkom, cijene vode će odlukom regulatora koje mora da potvrde i skupštine opština biti povećane od naredne godine.

"Uz razumijevanje da premijerove obaveze ne dozvoljavaju bliže upoznavanje sa problemima djelatnosti kojom se bavimo, a u vezi nedavne izjave za poskupljenje cijena vode, moramo reagovati u nadi da će nas sad neko čuti. Problem na koji godinama unazad upozoravamo da će se desiti, proistekao je iz za vodovodna društva neprimjenjivog Zakona o komunalnim djelatnostima. Na neprimjenjivost navedenog Zakona koji vodovodna društva tišti dugi niz godina pokušavali smo ukazati svima od nadležnog Ministarstva (Zakonopisca), lokalnih uprava, Regulatorne agencije, pisanjem sijaset primjedbi, dopisa, zahtjeva, ali nažalost u predhodnom vremenu niko nas nije čuo. Zakon o komunalnim djelatnostima definisao je regulisane komunalne djelatnosti a to su vodosnabdijevanje odvođenje otpadnih voda i prečišćavanje otpadnih voda. Navedenim Zakonom poslovi regulacije cijena za regulisane komunalne djelatnosti povjerene su Regulatornoj agenciji za energetiku sa jasno definisanim obavezama Regulatora. Regulator je u skladu sa povjerenim poslovima u okviru Zakona izradio potrebne akte između ostalih i Metodologiju za utvrđivanje cijena za obavljanje regulisanih komunalnih djelatnosti. Primjenom tarifnog modela definisanog Metodologijom Regulatora utvrđuju se cijene vode na nivou svih lokalnih uprava pojedinačno", saopšteno je iz ovog udruženja.

Oni navode da su predhodnih dana u žiži javnosti bila skoro sva vodovodna preduzeća, kao i njihovi direktori, zbog rokova dobijanja saglasnosti na nove cijene od nadležnih skupština opština koji su u toku.

U ovoj godini, u kojoj je potrebno dobiti saglasnost osnivača na cijene za narednu godinu, sa čime se posebno alarmira javnost saopštenjima o ogromnom povećanju cijena vode, za šta je opet jedini krivac Zakon, nikako direktori. Zakonom je propisano izjednačavanje cijene vode (između domaćinstava i privrede), što se realizuje već četiri godine, dok je ovo peta godina u kojoj je samo konačni čin cijelog procesa, pa će ukoliko se nešto hitno ne promijeni, za sve kategorije potrošača, odnosno, fizička i pravna lica, cijena od januara 2025. godine biti jednaka, a za posledicu toga ćemo imati osjetan udar na životni standard građana, na čem je UVCG više puta upozoravalo. Pored povećanja cijene vode koje će se desiti u velikom broju opština, ne smijemo zaboraviti opštine kod kojih će situaciji biti drugačija, a između ostalih, drastično smanjenje cijene vode po Metodologiji očekuje Budvanski vodovod u 2025. godini što će dovesti u pitanje funkcionisanje društva", naveli su iz ovog udruženja.

Oni kažu da su godinama upozoravali do čega će dovesti primjena ovakvog neprimjenljivog Zakona iz 2018.

"Došlo je do urušavanja najznačajnijeg dijela komunalnih djelatnosti, a to je svakako pitanje vodosnabdijevanja, tretmana i odvođenja otpadnih voda. Apsolutno je ugrožena održivost vodovoda kao preduzećaD a samim tim i vodovodnih i kanalizacionih sistema - da li se o održivosti više može i govoriti? Društva nijesu bila spremna da primijene standarde i kriterijume, što je bila samo preporuka, koji su unešeni u ovaj Zakon iz visoko razvijenih zemalja Evrope. Uslovi i ambijent za to apsolutno nijesu bili stečeni (gubici na mreži, tehnička opremljenost vodovoda, digitalizacija, finansijska situacija,..), a sve se dešavalo u godinama COVID pandemije, globalne krize i strahovite inflacije, kada smo imali samo jedno umajenje cijena u Crnoj Gori, a to je cijena vode. U prilog rečenom je i činjenica da je u godinama prije ovog implementiranog, ponavljamo neprimjenljivog Zakona, većina društava poslovala pozitivno, na kraju ove godine vjerovatno neće niti jedno. Trebaće nam godine i godine da ispravimo učinjenu nam štetu", naveli su iz ovog udruženja.

Oni kao potvrdi svojih stavova navode da je resorno Ministarstvo ekologije i održivog razvoja, "shvativši svu pogubnost aktuelnog Zakona, u proteklom periodu zaključilo da je neophodno i treba uraditi novi Zakon o komunalnim djelatnostima, koji će biti prihvatljiv za sve i oformilo radnu grupu od predstavnika zainteresovanih strana i struke, koja će po ubrzanom postupku raditi na tekstu novog Zakona".

"UVCG će uložiti maksimalno sve svoje kapacitete kako bi konačno uradili prihvatljiv i primjenljiv Zakon o komunalnim djelatnostima i što je jako bitno isti za sve i vršioce usluga i donosioce odluka, što do sada nije bio slučaj. Iz svega navedenog nemoguće je zaustaviti povećanja cijene vode, u protivnom i dalje će se urušavati (ako može više) komunalna djelatnost, društva i njihovi sistemi. Trenutno je jedini izlaz u skladu sa Zakonom djelovanje lokalnih samouprava kroz dotacije u pokrivanju realnih troškova društava. Vjerujemo da smo svi na istom zadatku, a UVCG će se i ovom prilikom staviti na raspolaganju Vladi i resornom Ministarstvu, a sve u interesu Države i građana kao ciljne grupe, zbog kojih i postojimo. Ono čime bi zaključili je, da umjesto neopravdane i zaiste suvišne kritike upućene direktorima društava kojima uz posebnu zahvalnost što su prihvatili veoma izazovnu ulogu, trudeći se da, ne samo međusobnom saradnjom već i saradnjom sa svim zainteresovanim stranama koje djeluju u ovoj oblasti (u Crnoj Gori, regionu i šire) unaprijede jako teško stanje u vodnom sektoru Crne Gore, treba obezbijediti i pružiti podršku, sa ciljem poboljšanja kvaliteta životnog standarda građana, što bi po prirodi stvari trebao biti zajednički cilj svih aktera u ovoj oblasti", naveli su iz ovog udruženja.

Bonus video: