Sudbina “Vektre” u rukama Popovića

O stečaju koji od 2021. u “Vektra Boki” traži Poreska uprava, odlučiće sudija Nemanja Popović

10514 pregleda 2 komentar(a)
Odluka o stečaju se očekuje u narednim danima: Privredni sud, Foto: BORIS PEJOVIC
Odluka o stečaju se očekuje u narednim danima: Privredni sud, Foto: BORIS PEJOVIC

Za odluku o uvođenju stečaja u kompaniju “Vektra Boka” je isključivo nadležan sudija Nemanja Popović pa je na njemu da odluči da li su ispunjeni uslovi za taj proces, dok će konkretni razlozi biti iznijeti u odluci Privrednog suda. Zakonski ne postoji mogućnost odlaganja donošenja odluke o stečaju, te u slučaju prekoračenja roka sudija o razlozima mora obavijestiti predsjednika suda Mladena Grdinića.

To je “Vijestima” zvanično rečeno iz Privrednog suda. Poreska uprava je 20. aprila 2021. godine ovom sudu podnijela predlog za otvaranje stečajnog postupka nad firmom “Vektra Boka”, što traže zbog kršenja plana reorganizacije. Postupak je u potpunosti sprovoden i preostalo je da sudija Nemanja Popović donese odluku o podnijetom predlogu.

“Vijestima” se prije dva dana obratio i vlasnik “Ellena group” Danilo Matijašević, kompanije koja je početkom aprila postala vlasnik 33 odsto akcija u “Vektra Boki”, koje je platila 350 hiljada eura. Matijašević tvrdi da će Privredni sud ove sedmice uvesti stečaj u “Vektra Boku”, pa apeluje na Grdinića i Popovića da to ne čine jer ovih dana planira da uplati 1,3 miliona eura za doprinose. On je naglasio da će do kraja godine uplatiti i 600.000 eura za plate, a da će državi platiti ukupno 7.000.000 eura po osnovu dugova.

Redakcija je Privredni sud pitala hoće li odgoditi navodnu odluku o uvođenju stečaja, kako bi Matijašević uspio da uplati najavljeni novac.

“U ovom trenutku se ne može govoriti o tome da li Privredni sud “planira” da uvede stečaj, takvi planovi i ne mogu da postoje, već je u isključivoj nadležnosti postupajućeg sudije da odluči da li su ispunjeni uslovi za otvaranje stečajnog postupka, a razlozi u tom pravcu će biti predočeni u odluci koju će sud donijeti. Zakon o stečaju ne propisuje mogućnost odlaganja donošenja odluke o predlogu za otvaranje stečajnog postupka, već propisuje rok u kojem se mora odlučiti, a u slučaju prekoračenja roka, sudija je dužan da o razlozima obavijesti predsjednika suda. U slučaju otvaranja stečajnog postupka, radnici koji prijave potraživanja će, kao i ostali povjerioci čija potraživanja budu osnovana, moći da namiruju svoja potraživanja iz sredstava dobijenih unovčenjem stečajne mase, u skladu sa prioritetima koje nameću isplatni redovi i iznosa sredstava stečajne mase”, kazali su iz ovog suda.

Iz Privrednog suda su istakli i da trenutno nemaju podatke o ukupnim i pojedinačnim dugovanjima “Vektra Boke”, te da će to znati tek u slučaju otvaranja stečaja, na osnovu podnošenja prijava potraživanja stečajnih i razlučnih povjerilaca.

Poreska uprava je u septembru predala i dopunu predloga, kojim su tražili da dug sa milion naraste na oko pet miliona eura, ali to Popović nije prihvatio na zaključnom ročištu, krajem oktobra. Trećinu akcija “Vektra Boke” je u aprilu kupila “Ellena group”, dok je ostatak u vlasništvu bivše kompanije Dragana Brkovića ”Vektra Montenegro”, koja je u stečaju od početka 2021. godine.

Vanredna Skupština akcionara kompanije “Vektra Boka” je sredinom juna imenovala i novi Odbor direktora, u kojem su sada Radovan Samardžić, Vladimir Čović i Danilo Matijašević. Iz Odbora su tada jednoglasno razriješeni Dragan i Bojan Brković, kao i član uprave Milić Popović.

Bonus video: