Vitomirović: Za uspješan prelazak na zelenu ekonomiju od suštinskog značaja je podrška malim i srednjim preduzećima

"Mali i srednji biznisi čine temelj naših ekonomija i zapošljavaju veliki dio radne snage na Zapadnom Balkanu. Njihova uloga u postizanju održivog razvoja i klimatskih ciljeva je od ključnog značaja, ali i izazovna", rekao je Vitomirović

1493 pregleda 1 komentar(a)
Sa konferencije, Foto: Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera
Sa konferencije, Foto: Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera

Za uspješan prelazak na zelenu ekonomiju od suštinskog značaja je pružiti malim i srednjim preduzećima (MSP) adekvatnu podršku, saopštio je državni sekretar u Ministarstvu ekologije, održivog i razvoja sjevera, Nenad Vitomirović.

Vitomirović je otvorio konferenciju Tranzicija na Zapadnom Balkanu: Osnaživanje malih i srednjih preduzeća za neto-nultu ekonomiju, u okviru COP29, koja ima za cilj da istraži načine za premošćavanje jaza između klimatskih politika i realnosti na terenu za MSP u regionu Zapadnog Balkana i drugim zemljama sa niskim i srednjim prihodima, kroz razmjenu iskustava i uvida privatnog sektora, vlada i razvojnih aktera.

Vitomirović je kazao da mu je velika čast da, u ime Ministarstva, otvori ovaj značajan prateći događaj na COP29.

"Mali i srednji biznisi čine temelj naših ekonomija i zapošljavaju veliki dio radne snage na Zapadnom Balkanu. Njihova uloga u postizanju održivog razvoja i klimatskih ciljeva je od ključnog značaja, ali i izazovna. Nažalost, mnogi od njih suočavaju se sa poteškoćama u brzom prilagođavanju novim, ekološki prihvatljivim metodama proizvodnje, zbog nedostatka resursa, pristupa tehnologijama i finansijskim sredstvima", naveo je Vitomirović.

On je, kako je saopšteno iz Ministarstva, istakao da su u tom resoru svjesni da je za uspješan prelazak na zelenu ekonomiju od suštinskog značaja pružiti MSP adekvatnu podršku.

"Takođe, razumijemo da je pravedna zelena tranzicija ključna - MSP, kao i svi drugi sektori, moraju imati pristup fer uslovima i resursima kako bi se uspješno prilagodili održivim poslovnim praksama, uz očuvanje svoje tržišne pozicije”, rekao je Vitomirović.

On je poručio da je politika usmjerena na stvaranje uslova u kojima MSP neće biti marginalizovana, već će biti osnažena da postanu važan motor zelene tranzicije, uz odgovarajuće postepene promjene koje neće ugroziti njihov opstanak.

“Na ovaj način želimo doprinositi izgradnji pravedne, inkluzivne i ekonomski stabilne budućnosti za sve. MSP je kičma crnogorske ekonomije i njihova pravedna tranzicija predstavlja preduslov održivosti naše ekonomije", zaključio je Vitomirović.

Tokom diskusije razgovarano je o najvećim izazovima s kojima se MSP u zemljama sa niskim i srednjim prihodima suočavaju u svojim naporima da dekarbonizuju poslovanje, kao i kako partnerstva između države, privatnog sektora i civilnog društva mogu ubrzati ovu tranziciju.

Bilo je riječi i o ulozi koju nacionalne vlade imaju u podršci tranziciji MSP-a ka niskougljeničnim poslovnim modelima i ključnim elementima politike za stvaranje podsticaja za angažman privatnog sektora u klimatskim akcijama.

“Razmatrano je i koje mjere se mogu preduzeti da se osigura da napori usmjereni na zeleniju međunarodnu trgovinu uzmu u obzir realnosti MSP-a i koje strategije mogu smanjiti potencijalne rizike za MSP i pripremiti ih za nadolazeće zahtjeve za ekološku usklađenost”, zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: