Usvojen budžet Opštine Bar: Preko 63 miliona eura, najviše za kapitalne projekte

Predlog Odluke o budžetu predstavili su sekretarka Sekretarijata za finansije, Ivana Backović i sekretar Sekretarijata za imovinu i investiciije, Stefan Šušter

5277 pregleda 4 komentar(a)
Sa sjednice, Foto: Marija Pešić
Sa sjednice, Foto: Marija Pešić

Budžet Opštine Bar za 2025. godinu u iznosu od 63.424.000 usvojen je na današnjoj sjednici Skupštine opštine Bar (SO) glasovima 19 odbornika vlasti dok je dvoje odbornika opozicije bilo protiv i pet uzdržanih.

Predlog Odluke o budžetu predstavili su sekretarka Sekretarijata za finansije, Ivana Backović i sekretar Sekretarijata za imovinu i investiciije, Stefan Šušter.

Odbornici opozicije naglasili su da je svaki budžet Opštine Bar rekordni jer se milioni stalno presipaju iz jedne u drugu godinu, a ove godine je ta cifra posebno velika zbog 20 miliona koje je lokalna uprava naplatila od firme "Sonuba Montenegro" po sudskoj presudi Osnovnog suda u Baru za komunalno opremanje Maljevika sa kamatom.

SO Bar
foto: Marija Pešić

Odobornici vlasti bili su zadovoljni predlogom budžeta i smatrali da je konstruktivno i ravnomjerno raspoređen. Pohvalili su i velika izdvajanja za kapitalne projekte i investicije koji će značajno doprinjeti razvoju grada.

Riječi hvale su imali i za sredstva koja su planirana za podršku ženskom preduzetništvu, mlade poljoprivrednike i druge subvencije.

Predsjednik Opštine Bar, Dušan Raičević, odgovorio je na pitanja odbornika koje je najviše zanimala izgradnja lokalnih saobraćajnica i bulevara, vodovodnih sistema, bolnice bliže centru, tekući rashodi…

Jedini amandman na Odluku o budžetu podnio je Milan Nešković ispred Demokratske Crne Gore, a kojim se predlaže brisanje saobraćajnice S3 po DUP-u "Topolica IV" zbog koje su se stanovnici i mještani Bjeliša protivili i danas protestovali ispred Opštine Bar.

"Cijeneći zahtjeve mještana, potrebe izgradnje puta, kao i sagledavajući uštedu novca građana koji je planiran za eksproprijaciju smatramo opravdanim uklanjenje ove stavke iz budžeta dok se ne nađe kompromisno rješenje po ovom pitanju", poručio je Nešković.

Zamolio je odbornike da se stave u poziciju ovih ljudi čije će kuće, koje postoje mnogo prije donošenja DUP-a, biti srušene te da je biti uzdržan na ovaj amandman isto što i biti protiv njega.

SO Bar
foto: Marija Pešić

Za njegov amandman glasalo je osam odbornika opozicije, četiri odbornika Demokratske partije socijalista (DPS) su bila protiv dok su ostali, njih 14, bili uzdržani.

Valentina Minić iz Demokratske Crne Gore, raspravljajući o budžetu Opštine Bar za narednu godinu, kazala je da ne misli da će ovaj budžet donijeti neke velike promjene u Baru i da će doći do velikih investicija jer se kapitalni budžet preliva iz godine u godinu.

Milena Božović iz partije Biram Bar je kazala da je dobro što opština ima razvojni budžet ali da ne smiju zaboraviti na socijalni aspekt i potrebe najranjivijih građana Bara te da treba povećati ulaganja u lokalne planove koji se tiču socijalno ugroženih grupa, mladih, manjina…

SO Bar
foto: Marija Pešić

Istakala je da sredstva prenesena iz prethodne godine iznose 30 miliona eura i predstavljaju 40 odsto ukupnih sredstava što po njoj znači da se sredstva nijesu dobro planirala jer su i prošle godine prenijeli 15 miliona.

"Prilikom usvajanja budžeta za 2024. godinu uvjeravali ste nas kako će te investiicije biti vidljive u 2024. godini. Sad isto to kažete samo što moramo da čekamo još jednu godinu", poručila je Božović.

Drago Drobnjak iz Socijaldemokrata ocijenio je da 40 miliona od skoro 64 koji su planirani za kapitalne projekte predstavlja rekordni iznos i kvalitetnu osnovu za razvijanje i unapređenje kvaliteta života u Baru.

On je pohvalio povećanje finansija za "Žene Bara velikog srca" koje rukovode narodnom kuhinjom sa 50 na 62 hiljade eura kao i povećanje transfera za pojedince, institucije i nevladin sektor.

Omer Vukić iz Socijaldemokratske partije (SDP) ocijenio je da je Odluka o budžetu najvažniji dokument koji SO donosi. Njega je iznenadilo to što je na njega podnesen samo jedan amandman pa je po tome suditi da je ovaj dokument mnogo dobar.

"Ovakve cifre nećemo moći baš da gledamo u bliskoj budućnosti. Ovaj budžet je najviše, naravno, veliki iz razloga naplate duga od Maljevika i činjenica da 64 odsto ide na kapitalni budžet je vrlo pohvalna", ocijenio je i dodao da je to ujedno i zahtjevno za loklanu upravu.

Radomir Novaković iz Biram Bar je pitao koliko novca građana Bara u novembru otišlo na finansiranje političkih partija, a Raičević mu je odgovorio da je u pitanju skoro 48 hiljada eura.

Emir Peričić (DPS) posebno je pohvalio to što je većina raspoloživih sredstava namijenjena za kapitalni dio, a manji iznos je predviđen za tekući budžet i zarade.

Uporedio ga je sa državnim budžetom i kazao da je Opština Bar od skoro 64 miliona izdvojila 40 miliona za kapitalne projekte dok je državni budžet planiran na blizu četiri milijarde eura od čega je kapitalni dio oko 280 miliona.

Najviše novca za kapitalne projekte

Sljedeće godine barska lokalna uprava će imati na raspolaganju 63.424.000 eura, a 64 odsto je oprijedijeljno za investiciono razvojne projekte.

Tako je za rashode kapitalog budžeta odnosno kapitalne projekte planirano 40.450.000 eura, a za rashode tekućeg budžeta 22.974.000 eura.

Preko 40 miliona eura za kapitalni budžet raspoređeno je tako što je za otplatu duga planirano 2.700.000 eura, za lokalne puteve 14 miliona, za rasvjetu i elektrosnabdijevanje milion eura, pola miliona eura za projektno tehničku dokumentaciju za lokalnu infrastrukturu, milion i 800 hiljada eura planirano je za kanalizaciju i kolektore.

Za otkup zemljišta predviđa se pet miliona, troškovi za ugovorene obaveze procijenjeni su na 3,5 miliona, a izdaci za građevinske objekte tri miliona, za opremu je namijenjeno dva miliona i tri miliona za investiciono održavanje.

Ostali kapitalni izdaci pod kojim su svrstani troškovi finansiranja EU i IPA projekata za šta je odvojeno 250 hiljada eura.

U narednoj godini predviđena je izrada projektno tehničke dokumentacije za projekat nacionalnog akvatik centra sa pratećim sadržajem odnosno zatvorenog bazena, zatim izgradnja žičare Bar-Rumija-Skadarsko jezero.

Planira se i rekonstrukcija gradskih saobraćajnica i uređenja zelenila i rekontrukcija Borske ulice a nastavlja se rekonstrukcija Dvorca kralja Nikole sa uređenjem dvorskog parka i rekonstrukcijom Knjaževe bašte.

Gradiće se Gradska kuća u Starom Baru za potrebe administracije i organizovaje građanskih i kulturnih događaja.

Projekti koji se realizuju u saradnji sa Vladom Crne Goru su završetak izgradnje Dnevnog centra sa nabavkom specijalne opreme i sredstava, završetak izgradnje sportske hale u mjesnoj zajednici Mrkojevići i opremanje enterijera.

U saradnji sa Vladom će se graditi i novi vrtić i rekonstruisati obalne zone i trg u Sutomoru.

Kad su u pitanju putevi, planira se rekonstrukcija regionalnog putnog pravca R28 Bar-Sutomore-Virpazar a procijenjena vrijednost investicije je 64 miliona eura.

Za rekonstrukciju regionalnog puta Bar-Kamenički most-Vladimirske Krute planirano je 13, 5 miliona.

Za rekonstrukciju i izgradnju saobraćajnice u Čanju namijenjeno je 13,2 miliona eura.

Za plate i doprinose preko pet miliona eura

Rashodi tekućeg budžeta planirani su u iznosu od 22.974.000 eura. Na bruto zarade i doprinose potrošiće se 5.708.000 eura a za insitiucije, pojedince, NVO i javni sektor planirano je 5.290.726.

Za transfere privrednim društvima namijenjeno je pet miliona i 205 hiljada. Za otplatu duga 65,5 hiljada a za otplatu obaveza iz prethodnog perioda milion i šest hiljada i još 700 hiljada rezerrve.

Za ostala lična primanja namijenjeno je 347 hiljada, rashodi za materijal biće 808.500 eura a za usluge milion i 247 hiljada.

Rashodi za tekuće održavanje iznosiće 635.000, a renta 15.000. Za subvencije je namijenjeno 770 hiljada, a ostali izdaci su planirani na 881 hiljadu dok je za prava iz oblasti socijalne zaštite namijenjeno 293.500 eura.

Za unapređenje sporta i aktivnosti u sportu planirano je milion i 800 hiljada, a Opština Bar će u 2025. godini podržati preduzetnike i preduzetnice sa pola miliona eura. Podržaće privrednike sa 230 hiljada a za zanatlije su namijenili još 40 hiljada.

Kada su u pitanju lokalna preduzeća, Opština Bar će za JU Dnevni centar za djecu sa smetnjama u razvoju opredijeliti 150 hiljada eura, za Kuću maslina 120 hiljada eura, za Parking servis 95 hiljada, za Vodovod i kanalizaciju 570 hiljada.

Radio Baru će otići 360 hiljada, Lovstvu 375 hiljada a sportskom centru 550 hiljada. Najviše će dobiti Kulturni centar Bar, 870 hiljada, i Komunalne djelatnosti dva miliona i 115 hiljada eura.

Bonus video: