Na Nacrt izmjena i dopuna Prostorno-urbanističkog plana (PUP) Podgorice prispjelo je oko 300 primjedbi, među kojima su kompanije uglavnom tražile izgradnju i proširenje poslovnih objekata, a građani dostavljali mišljenja o trasama puteva, povećanju određenih parametara i izgradnji porodičnih objekata na njihovom zemljištu.
To je “Vijestima” zvanično rečeno iz Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, povodom javne rasprave o ovom PUP-u, koja se održavala od 2. do 20. decembra.
Prave javne rasprave o ovom dokumentu suštinski nije bilo, nakon što su građani i NVO sektor tražili njeno prekidanje dva puta na dvije lokacije, zbog neuslovnih prostorija u Ministarstvu a zatim i državnom Rektoratu, ali i kršenja njihovih prava, brzine donošenja PUP-a...
Iz resora prostornog planiranja nisu mogli da preciziraju kada će PUP biti usvojen, već su istakli da će to biti učinjeno nakon što se sprovedu sve zakonske procedure. Prvi korak je kako kažu, priprema izvještaja o javnoj raspravi na kojem već rade i u kojem će osim popisa svih učesnika, biti i predlozi, primjedbe i sugestije koje su u potpunosti ili djelimično prihvaćene, kao i one koje nisu.
“Nakon sačinjavanja izvještaja, na koji treba da da mišljenje Savjet za reviziju, Ministarstvo će imati konačan stav u odnosu na prihvatljivost datih primjedbi. Na osnovu izvještaja, pripremiće se predlog plana, koji se mora dostaviti na saglasnost nadležnim organima i pravnim licima, a Glavnom gradu na mišljenje. Predlog izmjena i dopuna PUP-a može se procesuirati ka Vladi radi donošenja, tek nakon sprovođenja navedenih zakonskih procedura. Na osnovu do sada izvršenog uvida u prispjele primjedbe, može se konstatovati da se najveći broj primjedbi pravnih lica odnosi na izgradnju i proširenje objekata za obavljanje djelatnosti, dok se primjedbe građana, u najvećem dijelu, odnose na trase saobraćajnica, povećanje parametara, kao i na mogućnost izgradnje porodičnih objekata na zemljištu čiji su vlasnici”, istakli su iz ovog resora kojim rukovodi Slaven Radunović.
“Vijestima” se tokom javne rasprave obratilo više građana, koji tvrde da je kroz izmjene PUP-a urađena i prenamjena zemljišta na parceli u Baku ulici, koja se graniči sa Tološkom šumom i “Green level” zgradama. Ranijim planovima su ove parcele bile ucrtane za sport i rekreaciju, odnosno za izgradnju bazena, poligona i parkova, dok je u PUP-u urađena prenamjena za stambeno-poslovni objekat.
Građani tvrde da se PUP nije smio baviti mikro parcelama već namjenom površina na većem nivou, te da je ovo zemljište u septembru kupila nikšića kompanija “LD gradnja”, koja je gradila susjedne zgrade, nakon čega je urađena prenamjena. Oni vjeruju da je tako površina koja je bila vrijedna malo, preko noći postala izuzetno vrijedna.
Iz Ministarstva su pojasnili da je prenamjenu ove parcele, tražio u martu Univerzitet Crne Gore, jer nisu mogli da izgrade željeni objekat.
“Što se, pak, tiče prenamjene zemljišta u Tološkoj šumi - zahtjev je podnijet marta mjeseca 2024. godine, od strane Univerziteta, zbog nemogućnosti izgradnje planiranog objekta. Nacrtom plana se daje mogućnost izgradnje stambeno-poslovnog objekta na parceli koja je predmet interesovanja, a detaljne smjernice i parametri će se odrediti izradom planskog dokumenta nižeg reda”, kazali su iz ovog resora.
PUP ne štedi ni brdo Goricu. Civilni aktivisti su prije dva dana, tokom skupa “Beton ne diše, ali mi moramo”, upozorili na to da usvajanje PUP-a znači i prestanak važenja moratorijuma na gradnju ispod brda Gorica i otvara put da u najbližoj okolini tog zaštićenog područja bude izgrađeno pedesetak novih zgrada.
“Na prostoru vazdušne linije oko kilometar, planirano je oko novih 5.000 stanovnika... Na potezu od Gimnazije ‘Slobodan Škerović’ do Vezirovog mosta ne biste više mogli ni da vidite brdo”, saopštili su učesnici.
Bonus video: