Ministarstvo finansija: Crna Gora najbolje ocijenjena zemlja Zapadnog Balkana u primjeni Analize uticaja propisa

Prema nalazima izvještaja, RIA je sprovedena za čak 96 odsto nacrta zakona koje je Vlada usvojila tokom 2023. godine odnosno 43 od 45 zakona, dok je za podzakonske akte taj procenat iznosio 63 odsto

6843 pregleda 2 komentar(a)
Foto: Luka Zeković
Foto: Luka Zeković

Crna Gora je, prema Izvještaju o ocjeni principa javne uprave koji je objavila SIGMA, zabilježila najbolju ocjenu u odnosu na Zapadni Balkan za indikator-korišćenje dokaza i procjena uticaja tokom kreiranja politika, kao i kvalitet i dostupnost zakona.

Iz Ministarstva finansija je saopšteno da SIGMA, zajednička inicijativa Evropske unije (EU) i Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), pruža stručnu podršku zemljama u procesu reforme javne uprave i pristupanja EU.

“Kao dio ovog programa, razvijeni su Principi javne uprave, koji predstavljaju okvir za unapređenje transparentnosti, odgovornosti i efikasnosti javne uprave u skladu sa standardima EU”, navodi se u saopštenju.

Analiza SIGMA-e za Crnu Goru, sprovedena u periodu od februara do aprila prošle godine, fokusirala se na napredak u ključnim oblastima reforme, među kojima se posebno ističe primjena analize uticaja propisa (RIA).

Primjena Analize uticaja propisa (RIA) u Crnoj Gori doživjela je značajan napredak u proteklom periodu. Prema nalazima izvještaja, RIA je sprovedena za čak 96 odsto nacrta zakona koje je Vlada usvojila tokom 2023. godine odnosno 43 od 45 zakona, dok je za podzakonske akte taj procenat iznosio 63 odsto.

“Ovi rezultati ukazuju na visok stepen dosljednosti u primjeni procesa, čime je Crna Gora postigla značajnu usklađenost sa evropskim praksama u ovoj oblasti. Pored kvantitativnog obuhvata, kvalitet RIA izvještaja je takođe prepoznat, jer su svi analizirani uzorci imali ključne elemente, uključujući analizu problema, definisanje ciljeva, obrazloženje intervencija Vlade i identifikaciju glavnih pogođenih grupa. Osnovna kvalitativna procjena relevantnih uticaja takođe je bila prisutna u svim pregledanim izvještajima”, navodi se u saopštenju.

Primjena RIA-e u Crnoj Gori podržana je snažnim institucionalnim okvirom. Ministarstvo finansija ima ključnu ulogu u nadzoru i kontroli kvaliteta RIA izvještaja, kao i u pružanju smjernica i metodološke podrške.

“Priručnici i smjernice za RIA smatraju se jasnim i sveobuhvatnim, što potvrđuje i rezultat SIGMA ankete među javnim službenicima, prema kojoj 70 odsto ispitanika ističe dostupnost i korisnost ovih resursa. Osim toga, Ministarstvo finansija redovno pruža podršku jedinicama lokalne samouprave u izgradnji njihovih kapaciteta za sprovođenje RIA, što doprinosi širenju dobre prakse na lokalnom nivou”, rekli su iz Ministarstva.

Crna Gora je, kako se dodaje, takođe ostvarila napredak u transparentnosti. Svi RIA izvještaji javno su dostupni na zvaničnoj web stranici Vlade, što omogućava građanima i zainteresovanim stranama uvid u procese donošenja odluka.

“Takođe, Ministarstvo finansija redovno objavljuje izvještaje o sprovođenju RIA, čime se dodatno jača povjerenje javnosti”, zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: