Protest i pred zgradom Skupštine: Građani od "Plantaža" traže povraćaj spornog zemljišta

"Branićemo našu đedovinu životima i protestovati jednom u sedam do deset dana", kazao je Slavko Stojanović

14031 pregleda 58 reakcija 5 komentar(a)
Detalj sa okupljanja, Foto: Privatna arhiva
Detalj sa okupljanja, Foto: Privatna arhiva

Grupa građana koja pokušava da povrati 7,65 hiljada kvadrata zemljišta od državnih "Plantaža", održala je jednočasovni protest pred zgradom Skupštine.

Poslanici su u parlamentu trebali da raspravljaju o budžetu i odluci o zaduživanju, ali je sjednica prekinuta nakon protivljenja opozicije.

Slavko Stojanović koji tvrdi da je jedan od vlasnika ove parcele, "Vijestima" je prošle sedmice kazao da će protestovati i ispred Skupštine, sa zahtjevom da državne "Plantaže" dokažu porijeklo sticanja zemljišta i izvrše povraćaj parcele.

"Branićemo našu đedovinu životima i protestovati jednom u sedam do deset dana. Inicijative smo već uputili delegaciji Evropske unije, Ambasadi Sjedinjenih Američkih Država i Ombudsmanu. Već smo pisali i premijeru Milojku Spajiću, predsjedniku države Jakovu Milatoviću, Vladi i Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP)", naveo je Stojanović.

Ovi nezadovoljni građani tvrde da je ta državna firma njihovu zemlju u Gornjoj Gorici upisala na sebe, a zatim je prodala. Kompanija "Plantaže" je ovu parcelu stavila na licitaciju krajem novembra prošle godine, kroz prodaju zemljišta ukupne površine 10,62 hiljade kvadrata i to po najnižoj cijeni od 1.077.500 eura.

Stojanović je ponovio da su do sada imali sastanak samo u Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, ali da ništa konkretno nije odlučeno, dok im ostale institucije na odgovaraju na apele.

Građani smatraju da su pravi vlasnici parcele te da se nije smjela prodati. Oni su istakli da zemljište ima desetine vlasnika, da je država nacionalizovala a zatim je 1994. godine vratila, nakon čega je 2003. uknjižena na državnu firmu.

Iz državnih "Plantaža" su ranije naveli da je u pitanju imovina koja nije aktivna, da im stvara dodatne troškove poreza na nepokretnosti i ne doprinosi strateškim ciljevima kompanije. Naglasili su da nad ovom zemljom nema ni upisanih tereta ni ograničenja i da su neutemeljene tvrdnje građana da je zemlja njihova.

Bonus video: