U izvještaju Uprave za igre na sreću za 2024. godinu navedeno je da su imali predstavnika u radnoj grupi za izradu novog zakona o igrama na sreću koja je formirana 12. aprila 2024. godine, ali i navode da “mada radna grupa nije u konačnom izradila Predlog zakona o igrama na sreću, zaključci sa održanih sastanaka dali su pozitivne efekte za dalji rad na izradi zakonskog okvira”.
Na pitanje “Vijesti” ko je pripremao predlog zakona o igrama na sreću ako ne radna grupa koja je zbog toga formirana, iz Ministarstva finansija nisu konkretno odgovorili već su nabrojali sve faze izrade ne saopštavajući ko je napisao ovaj predlog na koji je stiglo preko 200 primjedbi priređivača, nevladinih organizacija, vladinih institucija i medija.
Zakon značajno povećava naknade za priređivače, koji su kazali da su one ekonomski neodržive, uvodi zabrane reklamiranja ove djelatnosti, onemogućava podjelu novca za javni interes, predviđa mjere prevencije zavisnosti od igara na sreću, u kojima je Ministarstvo zdravlja odbilo da učestvuje i za koje iz NVO sektora navode da nisu dovoljno efikasne.
Odbijeni i Crveni krst i EKIP
Ovaj nacrt je bio na javnoj raspravi od 21. oktobra do 25. novembra, nakon koje je prihvaćen mali dio sugestija priređivača, nevladinih organizacija i državnih institucija. Odbijeni su čak i predlozi Crvenog krsta da im se dodijeli dio novca koji ima pripada po zakonu o toj instituciji, kao i Agencije elektronske komunikacije (EKIP) kojoj se uz njeno protivljenje nameće obaveza blokade nelegalnih sajtova za klađenje.
Vlada je krajem decembra usvojila predlog zakona i uputila ga Skupštini tek 2. februara na razmatranje.
Na pitanje zbog čega je Vladi upućen predlog zakona kojeg nije pripremala radna grupa, iz Ministarstva finansija nisu jasno odgovorili već su nabrojali neke aktivnosti preskačući dio činjenica.
“Ministarstvo finanasija je objavilo Javni poziv za konsultovanje zainteresovane javnosti u početnoj fazi pripreme Nacrta zakona o igrama na sreću 12.04.2024. godine. Zainteresovane strane u konsultativnom procesu su dale inicijative, predloge, sugestije i komentare, koji su bili od značaja za izradu nacrta Zakona”, naveli su iz Ministarstva.
Priređivači bili na jednoj sjednici
Ovaj poziv bio je upućen prije bilo koje forme zakona, a prema riječima priređivača ono što su oni slali u tom periodu nije prihvaćeno.
“Takođe, 12. aprila 2024. godine formirana je Radna grupa za izradu Predloga zakona o igrama na sreću, u čijem sastavu su bili predstavnici: Ministarstva finansija, Uprave za igre na sreću, Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave za inspekcijske poslova, Ministarstva pravde, Ministarstva sporta, Koordinacinog tijela za zaštitu i unapređenje javnog interesa u oblasti priređivanja igara na sreću, Centralne banke i odmah nakon osnivanja, odnosno od jula 2024. godine i Grupacija priređivača igara na sreću, kao dio Privredne komore”, naveli su iz Ministarstva.
Iz ove grupacije su ranije saopštili da je njihov predstavnik bio pozvan samo na jednu sjednicu radne grupe kao i da mu nije priznato formalno članstvo u grupi, niti je prihvaćena većina njihovih predloga. Takođe jul 2024. nije “odmah nakon osnivanja” radne grupe već tri mjeseca nakon njenog osnivanja.
Nije bilo članova iz NVO
U radnu grupu nije pozvana nijedna nevladina organizacija koja se bavi prevencijom bolesti zavisnosti, iako je zakonska obaveza da u radnim grupama učestvuju predstavnici NVO sektora. Nisu pozvani bili ni predstavnici medija iako se njima nameću obaveze i oduzimaju prihodi.
“Takođe, Ministarstvo finanasija je u okviru javne rasprave, a u cilju potpune transparentnosti i cijeneći važnost širokog dijaloga i doprinosa zainteresovanih subjekata, organizovalo okrugli sto o Nacrtu zakona o igrama na sreću. Okruglom stolu, koji je održan 12. novembra 2024, u najvećem broju prisustvovali su predstavnici priređivača igara na sreću iz Crne Gore, predstavnici medija, kao i predstavnici Uprave za igre na sreću. Shodno navedenom, izrada Nacrta Zakona je prošla nekoliko faza, a Ministarstvo finansija, kao predlagač, svakako da je imalo i najodgovorniju ulogu u njegovoj pripremi. Konačni Predlog zakona je pripremljen nakon održane Javne rasprave i usaglašen je sa velikim brojem institucija nadležnih za pojedine oblasti uređene ovim zakonom (Ministarstvo pravde, Ministarsvo javne uprave, Ministarstvo prosvjete, Ministarstvo kulture i medija, Agencija za audio-vizuelne medijske usluge i drugi)”, naveli su iz Ministarstva ne navodeći ko je pripremao zakon ako ne radna grupa.
Na ovom okruglom stolu je predložen veliki broj izmjena zakona, od kojih većina nije prihvaćena. Nisu prihvaćeni ni predlozi Inspekcije za igre na sreću, Agencije za elektronske komunikacije, Crvenog krsta...
“Procedura izrade propisa urađena je u skladu sa Uredbom o izboru predstavnika nevladinih organizacija u radna tijela organa državne uprave i sprovođenju javne rasprave u pripremi zakona i strategija (“Službeni list CG”, br. 41/2018). Ovom uredbom utvrđuju se kriterijumi i postupak izbora predstavnika nevladinih organizacija u radne grupe i druga radna tijela koja obrazuju ministarstva i organi radi sagledavanja pitanja od zajedničkog interesa ili za normativno uređivanje odgovarajućih pitanja, kao i postupak i način sprovođenja javne rasprave u pripremi zakona i strategija. Članovi Radne grupe iz Ministarstva finansija i Uprave za igre na sreću, koji su činili većinu delegiranih članova, nisu primali naknadu za rad”, naveli su iz Ministarstva.
Međutim, radna grupa nije imala nijednog predstavnika nevladinog sektora niti su oni pozivani, tako da nije poštovana Uredbom o izboru predstavnika nevladinih organizacija u radna tijela organa državne uprave i sprovođenju javne rasprave u pripremi zakona i strategija.
Priznali da nije moguće oporezovati dobitke pa zovu na dogovor
Ministarstvo finansija prošle godine prilikom izrada izmjena zakona o porezu na dohodak, kojim se oporezuju dobici od igara na sreću, nije konsultovalo priređivače ni NVO sektor, a tokom javne rasprave odbilo je većinu primjedbi priređivača.
Ovaj zakon je stupio na snagu od 1. januara ali kako nema podzakonskih akata niti je Ministarstvo odgovaralo na pitanja priređivača, oporezivanje dobitaka nije zaživjelo. Obaveza priređivača je da obračunaju ovaj porez i naplate ga od svojih igrača, ali oni nisu imali podzakonska akta kako to da urade.
Ministarstvo je naknadno ove sedmice pozvalo priređivače da formiraju radnu grupu koja bi trebala da pripremi podzakonske akte i izmjene zakona, kako bi naplata poreza na dobitke bila moguća u nekoj formi.
Sporno je pitanje šta je osnovica za obračun ovog poreza ako se on računa po odbitku, i kako se ona računa jer bi trebalo da bude dobitak minus rashodi igrača, ali se ne zna šta su rashodi igrača i kako se oni dokumentuju za sve oblike igara na sreću.
Obaveza priređivača iz zakona je da do 15. februara predaju Poreskoj upravi izvještaje o tome koliko su naplatili poreza ili će formalno biti u prekršaju.
Bonus video:
