Sutkinja Privrednog suda Marija Adžić zaključila je danas ročište po tužbi bivšeg radnika Rudnika boksita Raša Čivovića protiv kompanija Olega Deripaske, a presudu je najavila u roku od 30 dana.
Čivović više od deset godina vodi spor protiv kompanija Olega Deripaske, Shasta Universal i Centralno-evropske aluminijumske kompanije (CEAC), kao i Rudnika boksita kojim je Deripaska nekad upravljao. On osporava potraživanja od oko 17 miliona eura (plus nekoliko miliona eura kamata) Deripaskinih firmi, koji su navodno uložena u Boksite, a uplaćeni su preko litvanske banke. Ranija stečajna uprava Rudnika boksita je priznala ova potraživanja, što je Privredni sud naveo u presudi koju je početkom 2021. godine donio u korist Deripaske. Međutim, tu je presudu Apelacioni sud poništio i vratio predmet Privrednom.
Čivović je na ročištu u Privrednom sudu ponovio da sumnja da pozajmica nije ni postojala i ''da je ovaj slučaj politički''.
Kazao je i da mu u postupku nije bilo dozvoljeno da vjestači "jer bi se došlo do prave istine da novac nije pozajmljen".
On je rekao da se nada da će sud donijeti presudu na osnovu dokumentacije koju je tokom ovog dugogodišnjeg postupka priložio, a ne na osnovu političke volje i osoba koje su učestvovale u ovom ''korupcionaškom'' postupku. Predložio je da sud usvoji tužbeni zahtjev i utvrdi da ne postoji potraživanje Shaste Universal od Rudnika boksita u iznosu od oko 22,5 miliona eura (sa kamatama), kao ni potraživanje CEAC-a od Rudnika od oko 500 hiljada eura. Traži da sud utvrdi njegova potraživanja od Rudnika na ime nadoknade štete i da se obaveže drugotuženi (CEAC), kao solidarnik dužnik trećetuženog (Rudnici).
Čivović traži naknadu troškova postupka i putnih troškova.
On je na završnom ročištu istakao da se sud nije bavio pitanjima proizvodnje boksita, jer su Boksiti po kupoprodajnom ugovoru iz 2005. bili obavezni da proizvedu minimum 300 hiljada tona rude boksita, u suprotnom dolazi do raskida ugovora.
Punomoćnici tuženih predložili su da sud odbije tužbene zahtjeve Čivovića. Čivović je na ročištima tvrdio da je stečaj u Boksitima režiran, jer je banka (CKB) mogla da se naplati bez stečajnog postupka, ako je na računu preduzeća bilo 17 miliona. Preduzeće je 2013. godine otišlo u stečaj, na zahtjev CKB, zbog duga 1,5 miliona.
Čivović kaže da je vještačenje odrađeno u tajnosti, odnosno bez njegovog znanja, a sutkinja je odbila zahtjev za novim vještačenjem, zbog čega je tražio njeno izuzeće.
Prema njegovim riječima, prekršen je član 243 Zakona o parničnom postupku koji glasi: “Sud će izvesti dokazivanje vještačenjem kad je radi utvrđivanja ili razjašnjenja neke činjenice potrebno stručno znanje kojim sud ne raspolaže”.
Čivović tvrdi da ni nakon odrađenog “tajnog vještačenja” nije utvrđeno gdje je 17 miliona eura. Obratio se za pomoć i Delegaciji EU kojoj će dokumentaciju dostaviti preko jedne NVO.
On je Specijalnom državnom tužilaštvu dostavio podnesak krivične prijave, u kojem postupajućeg tužioca Sinišu Milića moli da uzme predmet iz Privrednog suda, a do okončanja krivičnog postupka.
Bonus video:
