Vuksanović: Fokus kontrole na privremene objekte u zoni morskog dobra, zapošljavanje stranaca...

“Već od 1. maja smo počeli pojačani nadzor na primorju i to putem mobilnih ekipa. Tako je Sanitarna inspekcija u periodu od 1. do 15. maja obavljala pojačani nadzor u objektima za kolektivni smještaj, odnosno hotelima i odmaralištima, u dijelu kontrole sanitarno-higijenskih uslova”, naveo je Vuksanović
113 pregleda 3 komentar(a)
Božidar Vuksanović, Foto: Arhiva "Vijesti"
Božidar Vuksanović, Foto: Arhiva "Vijesti"
Ažurirano: 28.05.2017. 12:33h

Pojačani inspekcijski nadzor u toku turističke sezone, koji počinje da se sprovodi od četvrtka, uticaće na poboljšanje kvaliteta cjelokupne ponude zemlje i turistima obezbijediti kvalitetnu uslugu, ocijenio je direktor Uprave za inspekcijske poslove, Božidar Vuksanović.

On je kazao da se sprovođenjem pojačanog nadzora u turističkoj sezoni utiče na povećanje broja zakonito zaposlenih osoba, naplate budžetskih i lokalnih prihoda i broja registrovanih preduzeća.

“Takođe, ostvarujemo i napredak kod evidencije robe i usluga u prometu, izdavanja računa, uplate dnevnih pazara. Sve to utiče na poboljšanje kvaliteta cjelokupne turističke ponude naše zemlje. Naš cilj je da turistima i građanima obezbijedimo kvalitetnu turističku uslugu, kako bi Crna Gora bila poznata turistička destinacija”, rekao je Vuksanović u intervjuu agenciji Mina-business.

On je podsjetio da su subjekti nadzora već dobro upoznati sa njihovim radom, tako da se nada da će ovog ljeta imati manje posla, odnosno da će subjekti nadzora poslovati u skladu sa predviđenim propisima, što je ujedno i svrha sprovođenja pojačanog inspekcijskog nadzora.

“Uprava sprovodi pojačani nadzor u skladu sa svojim Programom pojačanog nadzora u turističkoj sezoni ove godine, koji je temeljen na iskustvima iz prethodnih sezona. Dakle, krećemo spremni sa ciljem da naš rad ove godine još više unaprijedimo”, rekao je Vuksanović.

Formiran je, kako je objasnio, Koordinacioni tim Uprave za sprovođenje pojačanog nadzora u turističkoj sezoni, koji će usmjeravati i koordinirati radom inspekcija. Članovi tog tima su glavni inspektori pojedinih inspekcija Uprave, a njegovo sjedište je u Budvi.

Na sastancima Koordinacionog tima, koji se održavaju jednom sedmično, precizira se dinamika planiranih aktivnosti i utvrđuju predlozi za rješavanje prioritetnih pitanja. Tim sastancima prisustvuju i načelnici komunalne policije svih primorskih opština, kao i predstavnik Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom, kao i drugi relevantni saradnici.

“Fokus ćemo usmjeriti naročito na pojačane kontrole postavljanja privremenih objekata u zoni morskog dobra, zakonitost zapošljavanja i radnih odnosa, kontrole zapošljavanja stranaca, ispunjenost uslova za obavljanje djelatnosti ugostiteljskih objekata, trgovine, izdavanja fiskalnih računa u ugostiteljstvu i trgovini, uključujući i kontrolu porijekla i evidencije porijekla robe, sanitarno-higijenskih uslova u ugostiteljskim i objektima za kolektivni smještaj, kao što su hoteli”, precizirao je Vuksanović.

On je naveo da će inspektori od 1. juna do kraja avgusta svakodnevno biti prisutni na terenu u primorskim opštinama i prepoznatim turističkim centrima na sjeveru.

“Već od 1. maja smo počeli pojačani nadzor na primorju i to putem mobilnih ekipa. Tako je Sanitarna inspekcija u periodu od 1. do 15. maja obavljala pojačani nadzor u objektima za kolektivni smještaj, odnosno hotelima i odmaralištima, u dijelu kontrole sanitarno-higijenskih uslova”, naveo je Vuksanović.

Tržišna inspekcija je obavljala nadzor u pogledu poštovanja propisanih obaveza preduzeća u dijelu podnošenja nadležnim organima prijava trgovine i zanatstva, vođenja propisane evidencije o nabavci i prodaji robe, isticanja cijena proizvoda i usluga, uključujući upoređivanje istaknutih sa utvrđenim cijenama, kao i izdavanje računa.

Sve inspekcije su, kako je dodao, za utvrđene nepravilnosti, preduzele propisane mjere.

Vuksanović je, govoreći o broju angažovanih inspektora tokom pojačanog inspekcijskog nadzora, kazao da će se on sprovoditi preko domicilnih i angažovanih inspektora iz Turističke, Tržišne, Inspekcije rada, Zdravstveno sanitarne, Inspekcije zaštite prostora, koji će svakodnevno biti prisutni u Ulcinju, Baru, Budvi, Tivtu, Kotoru i Herceg Novom, kao i u planinskim turističkim centrima.

“U zavisnosti od stanja na terenu i problema koji se budu javljali, u pojačani nadzor ćemo po potrebi uključivati i druge inspekcije. Planirano je da na primorju bude oko 90 inspektora koji će svakodnevno biti prisutni na terenu”, precizirao je Vuksanović.

Za sve građane Crne Gore, kao i za turiste, na raspolaganju je i Call centar Uprave, 080 555 555, preko kojeg mogu svi da prijave nepravilnosti na terenu ili se obrate za zaštitu svojih prava, a inspektori će po već utvrđenoj praksi, po osnovu zaprimljenih inicijativa obaviti inspekcijski nadzor.

“Takođe, građanima je na raspolaganju i mogućnost direktne komunikacije sa Upravom putem njihovog obraćanja inspektorima u kancelarijama Koordinacionog tima u svim primorskim opštinama, gdje mogu dobiti i konkretne savjete od inspektora”, rekao je Vuksanović.

On je rekao da se trude se da u svakom momentu budu u službi građana i turista, čime doprinose većoj sigurnosti i unaprijeđenju turističke ponude zemlje.

Vuksanović je, odgovarajući na pitanje da li smatra da je taj broj inspektora dovoljan, kazao da je jačanje kapaciteta nešto što je uvijek potrebno, posebno kada su u pitanju inspekcijske službe. Međutim, uz koordiniran rad i efikasno djelovanje, uvijek se mogu postići zacrtani ciljevi, što i dokazuju.

“Kao jedan od veoma uspješnih metoda rada u Upravi za inspekcijske poslove, jeste timski rad inspektora, odnosno sprovođenje zajedničkih kontrola dva do tri inspektora iz različitih inspekcija. Timovi su formirani u zavisnosti od problema na terenu i vrste djelatnosti koja je predmet nadzora”, objasnio je Vuksanović.

Takođe, organizuju se zajedničke aktivnosti sa komunalnim policajcima, inspektorima za naplatu lokalnih prihoda, službenicima Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom, pripadnicima Uprave policije, uključujući inspektore za strance kao i plovnu jedinicu. Pored svakodnevnog timskog rada inspektora, organizuju se i ad hoc mobilne ekipe koje obavljaju nadzor u ostalim turističkim centrima.

“Rezultati koji su postignuti tokom protekle sezone, samo su dokaz više da smo bili na pravom putu kada je u pitanju koordinacija i spovođenje pojačanog inspekcijskog nadzora”, ocijenio je Vuksanović.

U toku pojačanog nadzora, inspekcije su sprovele 18,31 hiljadu inspekcijskih kontrola i utvrdile 9,96 hiljada nepravilnosti. Zbog počinjenih prekršaja, inspektori su izdali 7,48 hiljada prekršajnih naloga u iznosu od 2,53 miliona eura.

Vuksanović je, odgovarajući na pitanje koje su aktivnosti Uprave protiv suzbijanja sive ekonomije, kazao da je jedna od prioritetnih sprovođenje inspekcijskog nadzora, pri čemu je angažovano 14 inspekcija koje su u funkciji suzbijanja te pojave.

“Početkom maja počeo je zajednički nadzor Tržišne, Inspekcije rada, Šumarske i Poreske inspekcije kod subjekata koji se bave rezanjem i preradom drveta. Te inspekcije su obavile nadzor u Pljevljima, Nikšiću, Plužinama, Bijelom Polju i na Žabljaku, dok su aktivnosti u toku ili počinju narednih dana u Beranama, Rožajama, Andrijevici, Plavu, Mojkovcu i Kolašinu. Zajednički inspekcijski nadzor je realizovan kod 27 subjekata koji se bave rezanjem i preradom drveta”, rekao je Vuksanović.

Prema njegovim riječima, posebnu pažnju posvećuju i suzbijanju rada na crno, odnosno zapošljavanju bez ugovora o radu i prijave na obavezno socijalno osiguranje.

“Pažnju posvećujemo i suzbijanju rada na crno formalno zaposlenih, u šta spada neplaćeni rad zakonito zaposlenih u dijelu njihovih prava iz i po osnovu rada – isplate zarada i uplate doprinosa za obavezno socijalno osiguranje, prekovremeni, noćni i rad u dane državnih i vjerskih praznika”, dodao je Vuksanović.

Upravo u cilju suzbijanja tih pojavnih oblika sive ekonomije, ostvareni efekti u oblasti zapošljavanja i radnih odnosa, ogledali su se u povećanom broju zakonito zaposlenih, koji utiče na smanjenje stope nezaposlenosti, kao i u prilivu budžetskih sredstava po osnovu uplate doprinosa za obavezno socijalno osiguranje.

“Inspekcije sprovode kontinuirane aktivnosti i u drugim oblastima gdje je uočena siva ekonomija i siguran sam da ćemo kroz koordiniran rad doprinijeti suzbijanju ove pojave”, zaključio je Vuksanović.

Bonus video: