Naučnici su objavili da najveći Saturnov mjesec ima mnoga jezera, planina i dina, a da je njegova površina kreirana istim silama koje su oblikovale Zemlju.
Tim predvođen Rosali Lopes s Tehnološkog instituta u Kaliforniji kazao je da je Titanova vidljiva spoljašnost jedna od geološki najraznolikijih u Sunčevom sistemu, piše France24.
"Uprkos razlikama u materijalu, temperaturama i gravitacionim poljima između Zemlje i Titana, mnoga obilježja njihovih površina slična su i mogu se interpretirati kao proizvod istih geoloških procesa", objavili su naučnici u časopisu Nature Astronomy.
Koristeći radarske i infracrvene podatke koje je generisala sada već pokvarena sonda Cassini, koja je izvršila 20-godišnju misiju srušivši se na Saturn 2017. godine, naučnici su uspjeli popuniti mnoge praznine u mapiranju Titana udaljenog nekih 1,2 milijarde kilometara od Zemlje, prenosi Klix.ba.
Dine i jezera relativno su mladi, a planinske površine su nešto starije.
Površina Titana oblikovana je nakupljanjem i erozijom sedimenata, s dinama na ekvatoru, visoravnima u središtu i jezerima na polovima.
Baš kao i na Zemlji, Titanova je površina oblikovana kraterima, erozijom, kretanjem tektonskih ploča i vulkanskim aktivnostima.
"Titan je jedino poznato nebesko tijelo osim Zemlje koje ima tekuće površine. Metan se na veoma niskim temperaturama javlja u tri stanja, čvrstom, tekućem i plinovitom i na Titanu čini ciklus kakav je na Zemlji sličan kiši koja stvara rijeke i jezera te potom isparava kako bi ponovo oblikovala oblake", objasnila je Alis Le Gal, jedna od naučnica koja je radila na ovom istraživanju.
Bonus video: