Uskoro prva Njemica u svemiru?

Dvanaest Njemaca je do sada bilo u svemiru – ona bi mogla da postane prva Njemica: Rabea Roge trenutno za to trenira u Kaliforniji. Šansa da postane dio misije svemirske kompanije Spejs iks pojavila se slučajno

3061 pregleda 0 komentar(a)
Spejs Iks Falkon 9 raketa, Foto: REUTERS
Spejs Iks Falkon 9 raketa, Foto: REUTERS

Centrifuga izgleda kao vrteška visoke tehnologije. I Rabea Roge mora da uđe u nju. Uređaj simulira ekstremne sile koje tijelo mora da izdrži tokom svemirskog leta.

„Bilo je mnogo lakše nego što sam očekivala. Kao prijatna vožnja rolerkosterom“, kaže 28-godišnjakinja.

Ali, obuka u centrifugi je tek mali dio priprema. Glavna stvar u Kaliforniji je detaljno upoznati kapsulu Dragon, koju će u svemir lansirati raketa Falkon 9. „Ovdje naučite kako da se ponašate u svim vrstama situacija“, kaže Roge.

Nego slučajno u timu

Rabea Roge mogla bi da postane prva Njemica u svemiru. Prije otprilike godinu dana bila je na obuci za ekspedicije na ostrvu Svalbard u sjevernom Atlantiku. To nije imalo nikakve veze s mogućom svemirskom misijom.

„Naučili smo kako da preživimo na minus 20 stepeni, a da ne izgubimo vrhove prstiju. Do sad sam uspijevala“, kaže.

Tamo je upoznala milionera Čun Vanga. On je iz Kine, a bogatstvo je zaradio na kriptovalutama. Šest mjeseci kasnije, Vang je kontaktirao Roge. Vodio je misiju Spejs iksa od tri do pet dana i pitao ju je da li hoće da se pridruži. Htjela je.

„Misija je tek nedavno postala javna, ali mi smo počeli da treniramo još u februaru“, kaže Roge.

Iskustva sa otvorenog mora

Ona je porijeklom iz Berlina, ali se preselila u Cirih gdje je diplomirala, a zatim i magistrirala elektrotehniku. U međuvremenu je provela godinu dana i u Stokholmu studirajući, a radila je tri mjeseca i na brodu. Tamo je stekla iskustvo koje bi moglo da joj pomogne i u svemiru.

I na brodu i na svemirskom brodu radi se o rješavanju problema samostalno ili u malom timu, „bez mogućnosti da naručite bilo šta na internetu“, kaže.

Još nije jasno kada će tačno startovati misija Spejs iksa. Možda već ove godine. Finansiranje je obezbijeđeno i zbog toga je ubijeđena da bi uskoro mogla da počne.

Prvi let za sve članove posade

To bi značilo da nije ostalo još mnogo vremena za trening. Ali, on ni izbliza nije toliko opsežan kao treninzi američke državne svemirske agencije NASA ili evropske ESA: „U tome je poenta komercijalnog svemirskog putovanja, da otvorite svemir za što više ljudi“, kaže Roge.

Misija se zove „Fram 2“. Roge bi bila dio posade od četiri osobe i, prema Spejs iksu, to bi za sve njih bio prvi let u svemir. „Trebalo bi da budem manje supermen nego što zamišljate. Dragon je veoma automatizovan i mnogo manje zavisi od astronauta“, objašnjava Roge.

Cilj misije: naučiti više o Arktiku i Antarktiku. Osim toga, mogle bi da budu urađeni i prvi rendgenski snimci ljudi u svemiru.

A šta kaže o tome da bi ona mogla da bude prva Njemica u svemiru? „Da, i o tome treba razmišljati. Muškarci jesu inspiracija i uradili su nevjerovatan posao“, kaže Roge. Ali, ženski uzori su joj pokazali da i ona može da odleti u svemir.

Bonus video: