Danski arheolozi iskopali 50 neobično dobro očuvanih skeleta Vikinga

Rijetki artefakti poput noževa, staklenih bisera i broševa datiranih između 850. i 970. godine takođe su pronađeni tokom iskopavanja koje je počelo prije šest mjeseci

12570 pregleda 1 komentar(a)
Foto: Reuters
Foto: Reuters

Iskopavanje velikog groblja iz doba Vikinga u Danskoj otkrilo je 50 neobično dobro očuvanih skeleta za koje arheolozi očekuju da će pomoći da se rasvijetle životi nordijskih naroda najpoznatijih po svojim pomorskim podvizima u srednjem vijeku.

Skeleti, otkriveni u blizini trećeg po veličini grada u Danskoj, Odenzea, ostali su netaknuti zbog visokog nivoa vode i povoljnih uslova tla koji su spriječili njihovo raspadanje, rekao je Majkl Bore Lundo, šef iskopavanja u Muzeju Odense.

"Obično kada iskopavamo vikinške grobove, bili bismo srećni kada bi u grobu pored grobnog prilozi ostala dva zuba. Ali ovdje imamo potpuno očuvane skelete", rekao je Lundo.

"Skeleti su tako nevjerovatni. Tako su dobro očuvani, sa pet prstiju na rukama i nogama. A to otvara čitav niz novih mogućnosti za otkrića", rekao je on.

skeleti Vikinga
foto: Reuters

Rijetki artefakti poput noževa, staklenih bisera i broševa datiranih između 850. i 970. godine takođe su pronađeni tokom iskopavanja koje je počelo prije šest mjeseci, prenosi agencija Hina.

Lundo je rekao da grobni predmeti pokazuju da je većina ljudi bila dio male poljoprivredne zajednice, iako je žena višeg statusa sahranjena sa srebrom ukrašenim nožem i komadom stakla, što je bilo rijetko u doba Vikinga.

Arheolozi su uzeli uzorke tla da bi tražili polen kako bi utvrdili u koje doba godine je osoba sahranjena i koju odjeću je nosila.

Rendgenski snimak bloka zemlje sa lokaliteta otkrio je ovalni broš, kultni komad nakita iz doba Vikinga povezan sa ženskom odjećom, prekriven drvetom i ljudskim ostacima.

skeleti Vikinga
foto: Reuters

Na poleđini drugog broša sa ornamentima specifičnim za period, mineralizovani tkani fragmenti tekstila dali su dokaz o vrsti haljine koja se nosila u doba Vikinga, rekli su arheolozi.

Većina skeleta je izvađena iz grobova i spakovana u kartonske kutije u muzeju da se osuše prije pregleda i završnog čišćenja.

Bonus video: