Poziv Crnoj Gori za članstvo u NATO jasna je poruka da su zemlje zapadnog Balkana visoko na agendi Alijanse i Evropske unije, ocijenio je potpredsjednik Vlade Duško Marković.
On je danas u Prištini učestvovao na Ministarskom sastanku „Globalni izazovi i uloga NATO i EU na zapadnom Balkanu“, koji je održan u okviru konferencije „Bezbjednost u jugoistočnoj Evropi u svjetlu širih regionalnih izazova“.
Kako je saopšteno iz Vlade, Marković je tokom panela podsjetio na postignute rezultate zemalja zapadnog Balkana na putu evroatlantskih i evropskih integracija, i otvorio pitanja o izazovima koji te zemlje očekuju.
"Živimo u vremenu međusobne povezanosti, gdje promjene ili nestabilnosti na jednom dijelu svijeta utiču i na regione udaljene hiljade kilometara od žarišta tih zbivanja", kazao je Marković.
U tom smislu, kako je naveo, ni region zapadnog Balkana ne može biti imun na izazove poput međunarodnog terorizma, transkontinentalnog kriminala, sukoba u Evropi ili na Bliskom Istoku, izgradnje pravilnog odnosa prema snažnim migratornim kretanjima, ekonomske i finansijske krize i njenih negativnih efekata.
"Upravo zbog toga, gdje god da se nestabilnost epicentralno događa, ona predstavlja zajednički problem, koji se može rješavati jedino udruženim snagama, prvenstveno kroz kolektivne bezbjednosne mehanizme", naglasio je Marković.
On se osvrnuo i na aktuelnu spoljnu politiku država zapadnog Balkana koja će, kako je kazao, u budućnosti podrazumijevati snažniju regionalnu saradnju i kvalitetnije osnove za društveni i ekonomski razvoj, ali i garantovati njihove nekonfliktne politike.
„U političkom smislu, pozivom Crnoj Gori za članstvo u NATO, u trenutku određenih globalnih bezbjednosnih nestabilnosti, poslata je jasna poruka da su zemlje zapadnog Balkana visoko na agendi NATO i EU“, zaključio je Marković.
On se, nakon Ministarskog panela, sastao sa zamjenikom premijera i ministrom vanjskih poslova Kosova Hašimom Tačijem.
"Odnosi Crne Gore i Kosova su na prijateljskom nivou i bez otvorenih pitanja koja bi mogla ugroziti dobrosusjedski ambijent", zaključeno je tokom sastanka.
U fokusu razgovora bila su i pitanja iz oblasti regionalne saradnje, a Marković je upoznao sagovornika i sa aktivnostima na polju vladavine prava i ukupnih reformi u Crnoj Gori.
"Tači je saopstio da Kosovo raduje NATO pozivnica koja je upućena Crnoj Gori, pa je ohrabrio crnogorsku Vladu da snažno nastavi sa reformskim naporima u tom pravcu", kaže se u saopštenju.
Na sastanku je zaključeno da dvije vlade, odnosno dvije države, odlučno iskazuju volju ka daljoj izgradnji i unaprjeđenju diplomatske, bezbjednosne i ekonomske saradnje.
Bonus video: