"Protesti opozicije anticrnogorski, anti-NATO i antidemokratski"

Đukanović smatra da to što su protesti mirni "ne znači i da su demokratski" i ocijenjuje da se "dogodilo nekoliko kršenja" ustava i zakona
55 pregleda 0 komentar(a)
Milo Đukanović, Foto: Boris Pejović
Milo Đukanović, Foto: Boris Pejović
Ažurirano: 06.10.2015. 17:37h

Premijer Milo Đukanović okarakterisao je danas proteste opozicionog Demokratskog fronta (DF) kao "anti-crnogorske, anti-NATO i anti-demokratske" i ocijenio da je njihov cilj da se "mimo demokratskih pravila, vaninstitucionalno" promijeni vlast u Crnoj Gori. Đukanović je u intervjuu Radiju Crne Gore kazao da je podrška protestima došla "samo sa jedne adrese" iz Beograda "i to ne zvanične", što je potvrda dobrih odnosa sa Srbijom. Naveo je da je proteste podržala Demokratska stranka Srbije (DSS) Vojislava Koštunice koji je "pokušao da osujeti" crnogorski put osamostaljenja, zbog čega Đukanovć zaključuje da se organizator protesta "oslanja na anticrnogorske strukture u okruženju". Ocjenu o "anti-NATO protestima" Đukanović je ilustrovao podrškom koju je govorom u nedjelju uveče organizatorima dao mitropolit Srpske pravoslavne crkve (SPC) u Crnoj Gori Amfilohije, koji je i tom prilikom izrazio negativan stav prema EU i NATO integraciji.

Crnogorski premijer smatra da to što su protesti mirni "ne znači i da su demokratski" i ocijenjuje da se "dogodilo nekoliko kršenja" ustava i zakona s ciljem da se vlast isprovocira na reakciju, a organizator sebe dovede u poziciju žrtve.

U tom smislu podsjetio je da je opozicija u Podgorici prošetala užim centrom grada i pored toga što je okupljanje dozvoljeno isključivo ispred skupštine, te da su u ponedjeljak održane protestne šetnje u nekoliko gradova i pored zabrane policije.

"Vlast postupa ispravno i ne nasjeda na provokacije", kazao je Đukanović i ocijenio da je time što je dozvolila višednednevna okupljanja ispred parlamenta vlast pokazala "demokratski kapacitet".

Zahtjeve za ostavku vlade i formiranje prelazne okarakterisao je kao ultimatum nekoga ko "ima 6 do10 procenata podrške", na šta vlast neće pristati.

Proteste Fronta je nazvao neodgovornim i ocijenio da je izraz "nemoći opozicije u Crnoj Gori da dođe na vlast", ali i o tome da se opozicija, "a posebno DF osjećaju nemoćnim i u odnosu na prestojeće izbore". Redovni parlamentarni izbori trebalo bi da se održe na proljeće naredne godine.

Bonus video: