Radna grupa za izmjenu izbornog zakonodavstva imaće po sedam članova iz vlasti i opozicije, dok će na čelu tog privremenog radnog tijela biti predstavnik vlasti, a zamjenik iz opozicije, saznaju “Vijesti”.
Predlogom o formiranju Ad hoc Radne grupe za dalju dogradnju i izmjenu izbornog i drugog zakonodavstva, o kojem se juče raspravljalo na Kolegijumu predsjednika Skupštine Crne Gore, predviđeno je da sva rješenja moraju biti usvojena konsenzusom i bez izdvojenih mišljenja.
"Imajući u vidu da se radi o radnom tijelu koje će biti sastavljeno od predstavnika svih poslaničkih klubova ili partija zastupljenih u Skupštini, kao i važnost pitanja o kojima bi radna grupa trebalo da raspravlja, te na kraju i kvalifikovanu većinu neophodnu za izmjenu određenih zakonskih rješenja svi rezultati rada treba da budu proizvod konsenzualnog odlučivanja bez izdvojenih mišljenja”, navodi se u predlogu Demokratske partije socijalista (DPS) koji je juče dostavljen predsjednicima poslaničkih klubova.
Navodi se i da bi za stručne, administrativne i tehničke poslove bio zadužen sekretar Radne grupe, koga imenuje Kolegijum. U prijedlogu, u koji su “Vijesti” imale uvid, navodi se i da bi sjednicama mogli da prisustvuju predstavnici državnih organa, nevladinih organizacija, međunarodnih organizacija, Univerziteta, kao i eksperti i konsultanti iz pojedinih oblasti. Formiranje radne grupe tražili su Demokratska Crna Gora i URA, koji bojkotuju rad parlamenta.
Predsjednik parlamenta Ivan Brajović kazao je da bi tijelo koje će se baviti izbornim zakonodavstvom trebalo bi da se izabere u Skupštini. On je istakao da je započet važan proces čiji je cilj unapređenje izbornog zakonodavstva i ambijenta.
"To je dug proces, ali našom srećom, u naredne dvije godine lišeni smo izbornog nadmetanja. Očekujem da će se sljedeće godine stvoriti svi potrebni uslovi da Skupština usvoji zakone i da se na taj način unaprijedi izborno zakonodavstvo i ambijent”, kazao je Brajović novinarima.
On je pojasnio da će članovi Kolegijuma imati rok da dostave sopstvene predloge ili eventualne izmjene predloga DPS-a. Brajović je rekao da će naredne sedmice biti održana nova sjednica Kolegijuma, a nakon toga planiran je sastanak sa predstavnicima svih parlamentarnih partija.
Brajović je istakao da su članovi radne grupe sa pravom glasa poslanici.
"NVO, međunarodne institucije i ostali koji će dodatno biti uključeni, neće imati pravo glasa, ali će sjednice Kolegijuma biti otvorene za njihovo prisustvo i predloge. Vidjećemo u kom formatu će oni biti prisutni, ali neće imati pravo glasa“, rekao je Brajović, navodeći da ne postoji razlog da se izbjegne razgovor o bilo kom pitanju koji se tiče reforme izbornog zakonodavstva.
Demokrate tvrde da je DPS falsifikovao njihov plan
Dokument o kojem je raspravljao Kolegijum nije prihvatljiv jer je “DPS predložila falsifikovani plan Demokrata i pokreta URA”, tvrde u te dvije partije. Iz tih partija su podsjetili da je obaveza učešća NVO neophodna za uspjeh procesa.
“Kada je u pitanju izborno zakonodavstvo, nije ga potrebno dograđivati jer je loše, već ga je potrebno značajno izmijeniti. Falsifikovanjem Plana Demokrata i pokreta URA, DPS šalje poruku da je spreman samo za kozmetičke promjene, a plan se bavi suštinskim promjenama izbornog zakonodavstva. Dakle, držimo se Plana, a kozmetičke promjene DPS može da vrši sa koalicionim i drugim partnerima”, tvrde oni.
Bonus video: