Lukšić: Crna Gora će sarađivati sa Grčkom i po pitanju migracija

Lukšić je podsjetio da postoji regionalna inicijativa Mari, i rekao da je Crna Gora nedavno preuzela presjedavanje tom inicijativom
212 pregleda 0 komentar(a)
Igor Lukšić, Nikolas Kocijas, Foto: Biro za odnose sa javnošću
Igor Lukšić, Nikolas Kocijas, Foto: Biro za odnose sa javnošću
Ažurirano: 26.06.2015. 14:00h

Crna Gora zainteresovana je za saradnju sa Grčkom po pitanju migracija, iako ta država nije formalno član regionalne inicijative Mari, koja se bavi problemom migracija i azila, poručio je ministar vanjskih poslova i evropskih integracija, Igor Lukšić.

Lukšić, koji je danas sa ministarom vanjskih poslova Grčke Nikolasom Kociasom potpisao sporazum o saradnji u oblasti nauke i obrazovanja, kazao je da postoji želja za saradnju Crne Gore sa Grčkom kada su evropske migracije u pitanju.

Lukšić je podsjetio da postoji regionalna inicijativa Mari, i rekao da je Crna Gora nedavno preuzela presjedavanje tom inicijativom.

“Iako Grčka nije formalno član te inicijative, vrlo smo zainteresovani za saradnju, kao i sa međunarodnom organizacijom za migracije i EU, imajući u vidu koliko je aktuelna ta tema”, rekao je Lukšić na konferenciji za novinare.

Lukšić je rekao da je jedan broj država već ušao u EU i NATO, navodeći da je Crna Gora duboko u pregovorima za članstvo u obje organizacije.

On je kazao da je sa Kociasom razgovarao o regionalnoj saradnji, saradnji u multilateralnim okvirima kao i bilateralnim odnosima, koji su, kako smatra, odlični.

“Grčka je država koja je već decenijama članica i EU i NATO-a, a bila je prepoznata i kao lider u regionu kada je u pitanju ambicija ovog prostora da bude dio ujedinjene Evrope”, naveo je Lukšić.

Napori Grčke da pomogne državama regiona da ubrzano pristupe članstvu EU vidljivi su, podsjetio je on, tokom njenog presjedavanja EU 2003. godine, kada je, prema riječima Lukšića, usvojena solunska agenda.

Lukšić je podsjetio da je Grčka bila i prva kontakt država u prvim crnogorskim fazama puta prema članstvu NATO-u .

“Ona je bila jedan od najsnažnijih pobornika usvajanja strategije EU za jadransko-jonski region, a takođe je definisala i prostor za regionalnu saradnju i realizaciju čitavog niza projekata koji su važni za ekonomski rast ovog prostora”, rekao je Lukšić.

Prema njegovim riječima, zajednički interes dvije države je saradnja u Mediteranu i želja Crne Gore da na tom području ustanovi dodatne mehanizme saradnje.

Kotzias je rekao da odnosi Grčke i Crne Gore dokazuju da diplomatija nije tu samo da rješava problem već, kako je naveo, da razvija odnose. “Grčka i Crna Gora nemaju uzajamnih problema”.

“Uvijek su bile zajedno u teškim trenucima. Imaju zajedničke snove, a to je evropski san, što dokazuje saradnja na Mediteranu i podrška koju pružamo u evropskim i evroatlantskim intergracijama”, poručio je on.

Kocias je rekao da želi bi da se saradnja te dvije države proširi u drugim oblastima, kao što su obrazovanje, tehnologija, istraživanje, trgovina, vojna i saradnja između insistucija EU i Balkana .

“Crna Gora i Grčka imaju zajedničke vizije a to je mir, bezbjednost i stabilnost u oblasti Balkana, Mediterana i cijeloj Evropi. Znamo da je, kada se nađemo u teškoćama, neophodno sarađivati”, kazao je on.

Prema njegovim riječima, Crna Gora i Grčka imaju istorijske veze.

“Dijelimo zajedničke vrijednosti i vizije. Ova posjeta je doprinos izgradnji boljih odnosa na Balkanu, a pomaže i učlanjenju Crne Gore u evroatlantsku strukturu, a to Grčka podržava”, zaključio je Kocias.

Bonus video: