Pitanje državljanstva ne opterećuje odnose Crne Gore i Srbije jer postoji toliko građana sa dvojnim državljanstvom da ni sami ne znamo, izjavio je predsjednik Srbije Tomislav Nikolić.
Predsjednik Srbije se tokom samita “Brdo-Brioni”, koji je održan u Budvi, sastao u vili Miločer sa liderom Nove srpske demokratije Andrijom Mandićem i funkcionerima ta stranke.
„Crna Gora bi mogla da zazire od prevelikog priliva ljudi iz Srbije koji uzimaju crnogorsko državljanstvo, pa bi promijenili odnos vlasti u politici. Ali zašto ne bi građani Crne Gore imali državljanstvo Srbije, ako je Srbija sa tim saglasna, kao što je saglasna i Crna Gora. Ja ne znam Srbina koji ne žli srpsko državljanstvo, iskreno“, naveo je Nikolić.
Upitan da li je sa predsjednikom Filipom Vujanovićem razgovarao o ekonomskim projektima, Nikolić je kazao da odavno sa crnogorskim predsjednikom razgovara o pruzi Beograd-Bar. „Danas se tom prugom putuje 14 sati, a mi mislimo da se to svede na četiri sata. Luka Bar nema razloga za postojanje, ako pruga Begrad-Bar ne radi”.
Dok je Mandić uoči sastanka rekao da je lijepo ugostiti predsjednika Srbije u vili koju je izgradio Petar Karađorđević i koja je bila ljetnjikovac kraljice Marije Karađorđević, Nikolić je rekao da tokom susreta sa Vujanovićem, nije razgovorao o povraćaju imovine dinastije Karađorđević.
“Zaista nisam razgovarao. Ne može država da vodi postupak za povraćaj imovine Karađorđevića. Mogu nasljednici. Mi smo zakonom o restituciji se obavezli da vratimo sve, pa smo „vratili zgradu koja je bila crnogorska ambasada u Beogradu. Tako da ako Crna Gora želi, to može uraditi. Mada Slovenija nije vratila Karađorđevićima imovinu i odlučila da je to na nivou države. To je gotovo i niko ih ništa ne pita. Očito zavisi kako se u Briselu kotira država”, ocijenio je Nikolić.
Crna Gora nema svoju crkvu
Predsjednik Srbije kazao je da Crnogorska pravoslavna crkva (CPC) ne postoji i da kanonski gledano Crna Gora nema svoju crkvu. On je kazao da je Srpska pravoslavna crkva imala probleme i sa vlastima u Makedoniji, koje su tražile autonomiju makedonskoj crkvi.
„Razumijem želju pojedinaca koji su nekada pripadali SPC-u, želju pojedinaca u crnogorskoj politici da, kada imaju državu da imaju i crkvu, ali to podliježe drugim kanonima koji mi političari ne razumijemo, jer su stvarani vjekovima, i hiljadama godina ranije“, kazao je Nikolić, navodeći da Srbija mora da brine o Srbima u Crnoj Gori.
“Očigledno da mnoge stvari Crna Gora treba da rješava, ako već želi da bude članica EU. Pravo jednog naroda koji je iskonski mora da se riješi Ustavom. Srbija neće učiniti ništa da na bilo koji način primorava Crnu Goru”, kazao je predsjednik Srbije
Bonus video: