Zašto je DPS velikodušno dao SDP-u funkcije

Dogovorom sa DPS-om u Podgorici, SDP narušio teško sticano povjerenje opozicije i vjeru u tu partiju dijela svojih opozicionih birača
45 komentar(a)
Glavni odbor SDP, Foto: Zoran Đurić
Glavni odbor SDP, Foto: Zoran Đurić
Ažurirano: 10.09.2014. 06:50h

Time što je Socijaldemokratskoj partiji u Podgorici dala oko 20 odsto vlasti, iako u lokalnom parlamentu ima samo dva odbornika, Demokratska partija socijalista (DPS) dugoročno je vezala stranku Ranka Krivokapića u vladajuću koaliciju.

Vraćanjem u zagrljaj DPS-u, i pored teških optužbi na njihov račun, socijaldemokrate su urušile teško sticano povjerenje u odnosima sa opozicijom i gurnule svom snagom od sebe dio svog proopozicionog biračkog tijela.

Na drugoj strani, SDP ne može više ni računati da su kod velikog broja birača DPS-a prvi sljedeći izbor jer je jači partner, kao nikada ranije, vodio negativnu medijsku kampanju protiv njih.

Jedina prilika za vraćanje povjerenja, u relativno kratkom roku, moglo bi im biti neki trusni potez, poput pokretanje inicijative o nepovjerenju vladi i izazivanje vanrednih izbora.

To, ipak, izgleda nerealano jer Krivokapiću sada ništa ne bi pomoglo da natjera dio svojih funkcionera na rizik gubljenja vlasi, posebno nakon što se DPS pokazao velikodušnim u dijelenju funkcija u Podgorici, Pljevljima i donekkle Baru.

Izvršna direktorka CGO Daliborka Uljarević smatra da je dogovor u Podgorici pokazao da je učvršćivanje državne koalicije trenutno najznačajniji politički cilj DPS-a.

Dogovorom sa DPS-om, SDP je gotovo anulirao politiku distanciranja od većeg partnera koju vodi od parlamentarnih izbora.

"Zato su bili tako izdašni prema SDP-u u Podgorici. Ipak, to ne mora da znači i dugoročnu stabilnost vladajuće koalicije. SDP jeste većinski odlučio o saradnji sa DPS-om, ali dugo ta partija nema jedinstvo oko strateških pravaca u budućnosti", smatra Uljarevićeva.

Dogovorom sa DPS-om, SDP je gotovo anulirao politiku distanciranja od većeg partnera koju vodi od parlamentarnih izbora.

U protekle dvije godine Krivokapić se, između ostalog, otvoreno protivio ekonomskoj politici vlade, utisak je da se zalagao za znatno predanije ispunjavanje obaveza prema NATO-u i EU, usprotivio se, kako tumače, neustavnoj kandidaturi Filipa Vujanovića na predsjedničkim izborima.

Uspio je da se približi opoziciji, što je rezultiralo parlamentarnom istragom za aferu "Snimak", izmjenama izbornih zakona i predizbornom koalicijom sa Pozitivnom Crnom Gorom.

Odbijanjem saveza sa opozicijom u Podgorici, smatra Uljarevićeva, SDP se od partije sa najvećim koalicionim kapacitetom sveo na "satelit”:

"Da bi opet postali mogući saveznik opozicije morali bi da prinesu konkretnu "žrtvu", a to je inicijativa za izglasavanje nepovjerenja vladi, što u ovom trenutku izgleda kao nemoguća misija. SDP se na duže vrijeme marginalizovao sa političke scene i pokazao se kao partija kojoj se ne može vjerovati”.

Bonus video: