Šta znače zbunjujuće poruke SNP: Batina za SDP ili zrela udavača

Kako predstavnici opozicije i socijaldemokrate gledaju na zbunjujuće poruke vrha SNP-a o saradnji sa DPS-om i Đukanovićem
25 komentar(a)
Ažurirano: 24.12.2013. 13:40h

Socijalistička narodna partija (SNP) mora jasno da se odredi prema pozivu premijera Mila Đukanovića predstavnicima srpskih partija da uđu u Vladu, jer će nastavak flertovanja sa Demokratskom partijom socijalista (DPS) izazvati dodatnu konfuziju u opoziciji, ocijenio je član predsjedništva Demokratskog fronta (DF) Nebojša Medojević.

On smatra da bi ulaskom u vladu stranka Srđana Milića obezbijedila Đukanoviću alibi za suočavanje sa problemima koji državu očekuju naredne godine, među kojima su ekonomska kriza, otpuštanja u državnoj upravi i hapšenja pojedinih funkcionera zbog zahtjeva Evopske unije.

“Ne zove Đukanović opoziciju zato što joj želi dobro, nego što mu treba da svi pređu na Titanik. Kad on udari u ledenu santu, premijer će kazati da svi treba da snose odgovornost”, kazao je Medojević.

On je ocijenio da Đukanovićevi pozivi na proširenje koalicije djeluju sve ozbiljnije: “Očigledno se traže Srbi koji će da poljube ruku gospodaru. Aminuju sve njegove pljačke i lopovluke i u zamjenu dobiju mjesta u vladi ili diplomatiji”.

"Loše interpretacije"

Uoči posjete Beogradu, početkom decembra, Đukanović je pozvao političke predstavnike Srba u vladu. On je naveo da mu nije namjera da mijenja koalicionog partnera već da širi koaliciju. Kada je lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić kazao da neće u Đukanovićevu Vladu, premijer je kazao da je poziv odbio “onaj na kojeg se najmanje odnosio”. Đukanovićev poziv je nedjelju kasnije prokomentarisao šef poslaničkog kluba SNP-a Aleksandar Damjanović navodeći da bi bi ta partija, ukoliko je premijer lično pozove, diskutovala o načinu na koji će razgovarati sa predsjednikom DPS-a.

U slučaju ličnog poziva, kako je rekao, u SNP-u bi diskutovali o načinu razgovora oko budućnosti države, ekonomskih ciljeva i identitetskih pitanja. Iako je Damjanovićevu izjavu premijera nazvao “civilizovanim odgovorom na njegovu ideju”, Milić je nastup šefa poslaničkog kluba pravdao “lošom medijskom interpretacijom”.

Lider SNP-a je upozorio da njegova partija neće razgovarati o ulasku u vladu, jer sa DPS-om ne dijeli iste vrijednosti, ali da je oko sastava vlade spreman da razgovara samo nakon izbora.

"Savez sa mafijom"

Poslanik Socijaldemokratske partije (SDP) Džavid Šabović smatra da Đukanović pokušava da zaplaši manjeg koalicionog partnera, navodeći da o širenju koalicionog saveza nije bilo razgovora u strankama koje čine vlast.

U slučaju da Đukanović počne pregovore sa Milićevom strankom, smatra Šabović, socijaldemokrate ne bi bile dio takve koalicije.

“Kada su oni u pitanju, ničemu se ne bih čudio, iako vjerovatno samo pokušavaju da utiču na naše određenje. Ako zaista planiraju nove saveze, najbolje bi bilo da što prije idemo na izbore, pa da onda pričamo o koalicijama”, kazao je Šabović.

Đukanovićeve pozive o ulasku Srba u koaliciju ohrabrivali su predstavnici Vlade Srbije i neki sveštenici Srpske pravoslavne crkve tvrdeći da bi sa Srbima u vladi prestale podjele. Medojević smatra da pozivi Beograda i dijela SPC nijesu slučajni, navodeći da se radi o paket aranžmanu koji treba da spriječi ujedinjavanje opozicije i sačuva Đukanovića na vlasti. Nejasni odgovori na pozive lidera DPS-a, smatra Medojević, najgore će se odraziti na Milićevu stranku jer većina glasača SNP-a smatra Đukanovića najvećim krivcem za stanje u zemlji. On je upozorio da bi takav potez mogao da se odrazi na pad rejtinga i nesuglasice u stranačkim odborima.

“To nije demokratska vlada, jer treba ući u savez sa mafijom. Đukanović je izvor svih problema koje imamo, a stranačka baza SNP-a to odlično zna. Njihovi birači su opozicioni i oni Đukanovića smatraju najodgovornijim čovjekom za stanje u kome se zemlja našla”, smatra Medojević.

S druge strane, Šabović smatra da ideološke razlike ne bi bile prepreka savezu Milića i Đukanovića, podsjećajući da su i prije 15 godina dvije stranke činile jednu cjelinu.

To je nagovijestio i sam Damjanović navodeći da se pozivom Srbima da uđu u Vladu Đukanović vratio svojim političkim korjenima, priznajući svoje dvadestogodišnje greške.

“Prva ljubav zaborava nema, a pjesnik bi rekao da kad uzmemo u ruku šaku pepela viđećemo da je to do skoro bila vatra. Ta vatra uvijek može postati, samo ne ona koja je nekad palila okolo. Ako misle da je to interes srećno im bilo, ali bez našega aferima”, upozorio je Šabović.

Damjaović i Milić prave problem uoči izbora u Podgorici

Medojević smatra da zbog konfuznih odgovora na Đukanovićeve pozive SNP trenutno djeluje kao neozbiljna stranka. On je naveo da javnost mora biti načisto da li stranku vodi Milić ili Damjanović.

Neodređeni stavovi, smatra on, posebno su problematični uoči lokalnih izbora na kojima bi opozicija trebalo da nastupi zajedno.

“Ukoliko je Damjanović predsjednik SNP-a, mi sa takvom strankom ne možemo sarađivati. Jasno je da bi on partiju odmah poveo u zagrljaju Đukanovićevoj mafijaškoj vladi.

Ipak, nemušti odgovori na koketiranje sa Đukanovićem stvara problem u opoziciji, jer mi sjutra treba da idemo na izbore u Podgorici koji su presudni. Zamislite da izađemo na izbore sa tako nejasnim stavovima, u gradu gdje Miomir Mugoša drži vlast zahvaljujući političkoj korupciji i kupovini odbornika”, smatra Medojević.

Galerija

Bonus video: