Komisija za sprečavanje konflikta interesa ispitaće da li je tokom ambasadorskog mandata u Hrvatskoj Goran Rakočević, mimo zakona, bio član dvaju upravnih odbora.
Iako 1. novembra zvanično napušta mjesto ambasadora u Zagrebu, Rakočević je kao javni funkcioner, u posljednja dva mjeseca postao član dvaju upravnih odbora. Po Zakonu o konfliktu interesa ne može da bude član odbora u privatnoj kompaniji.
Isti zakon, kako objašnjavaju iz Komisije za sprečavanje sukoba interesa, predviđa da javni funkcioner, pa i ambasador, može da bude član u samo jednom upravnom odboru u kojem država ima vlasništvo nad 25 odsto ukupnog kapitala.
Mirsad Bibović Iz Ministarstva vanjskih poslova “Vijestima” je saopštio da je Rakočević zasnovao radni odnos u MVPEI na određeno vrijeme do tri godine, koliko traje mandat ambasadora Crne Gore u Hrvatskoj: “Prestankom funkcije, prestaje i njegov radni angažman u Ministarstvu”.
Predsjednik Komisije za sprečavanje sukoba interesa Slobodan Leković najavio je da će Komisija ispitivati da li je Rakočević u konfliktu interesa kada podnese imovinski karton nakon što mu prestane funkcija ili u godišnjem izvještaju koji je dužan da podnese do kraja marta sljedeće godine.
“Procedura oko podnošenja inicijative za utvrđivanje konflikta interesa je jasna. Ne možemo mi tako što ćemo čitati novinske članke to utvrđivati, jer ne znači da je tačno sve što se objavi. Ipak, trebalo bi uzeti u obzir da su javni funkcioneri ozbiljni ljudi i da znaju da ne mogu biti u dva odbora, a u odboru privatnog preduzeća nikako”, rekao je Leković.
Odlazeći ambasador je nedavno imenovan za predsjednika Upravnog odbora KIC-a “Budo Tomović”. Na tu funkciju jednoglasno ga je izabrao Odbor za izbor i imenovanja Skupštine glavnog grada. Rakočević je prije te funkcije ponovo izabran na funkciju člana Upravnog odbora AD “Jadran” koja je u sklopu Atlas grupe biznismena Duška Kneževića. Zbog toga su manjinski akcionari tražili da se pokrene postupak zbog konflikta privatnog i javnog interesa.
Bonus video: