Ekspertska vlada u Podgorici dala bi prostora budućim koalicionim partnerima da izbjegnu teme kod kojih imaju različite stavove kao što su priznanje Kosova, članstvo u NATO i pristupanje Evropskoj uniji (EU), ocjenjuje njemačka Fondacija "Konrad Adenauer" (KAS) u analizi ishoda izbora u Crnoj Gori.
Iako lideri opozicije u izjavama nisu ove teme dovodili u pitanje, "posebno Demokratski front mora da vodi računa o stavu članstva, a ne smije se zanemariti ni uticaj Srpske pravoslavne crkve (SPC)", piše u izvještaju koji potpisuje Norbert Bekman-Dirkes, šef kancelarije KAS za Srbiju i Crnu Goru, sa saradnicima.
Dodaje se da je upravo "prosrpska" koalicija "Za budućnost Crne Gore" profitirala od sukoba oko Zakona o slobodi vjeroispovijesti i debate o nacionalnom identitetu koja se tako rasplamsala.
"Ovaj krajnje tijesan ishod izbora je i znak da se, uprkos proevropskim težnjama, posljednjih godina nije mogao vidjeti osjetan napredak u zemlji."
"Korona-kriza je žestoko pogodila krhku ekonomiju koja zavisi od turizma", navodi se još jedan razlog za poraz vladajuće Demokratske partije socijalista (DPS).
KAS, fondacija bliska vladajućoj njemačkoj Hrišćansko-demokratskoj uniji (CDU), navodi da "domaći i međunarodni posmatrači nisu utvrdili bitnije nepravilnosti" i zaključuje: "Jedno je nesporno – Crna Gora je dokazala da je u ovoj zemlji moguća smjena vlasti na izborima pod demokratskim uslovima."
Bonus video: