U Agenciji za nacionalnu bezbjednost najvjerovatnije je napravljen propust ili previd, kada su članovima skupštinskog Odbora za odbranu i bezbjednost dostavljeni tajni podaci, koji su sadržali i imena jedne uticajne zemlje članice NATO.
To je potvrđeno nakon jučerašnje sjednice Odbora, a iz izjava poslanika i predstavnika Vlade stiče se zaključak da jedni i dalje za to sumnjiče v. d. direktora Dejana Vukšića, dok drugi odgovornost prebacuju na njegove saradnike.
U ANB o tome i dalje traje interna istraga, a krivičnu odgovornost provjerava Više državno tužilaštvo, prenijeli su učesnici kontrolnog saslušanja koje je održano iza zatvorenih vrata.
Potpredsjednik Vlade Dritan Abazović rekao je, nakon rasprave o navodnom odlivu tajnih podataka, da ne postoji nikakva osnova da su “urađene stvari koje su bile na štetu države” i da nije ugrožena saradnja sa partnerskim zemljama...
U izjavi novinarima on je sugerisao da ipak svi moraju biti oprezniji i imati veću odgovornost, naročito oni koji rade u sektorima koji imaju povećani senzibilitet. Ostao je pri stavu, kako je rekao, da Vukšić posao obavlja kako treba, navodeći i da su imali kontakte sa zemljom članicom NATO i sa njima sve objasnili.
Vicepremijer nije mogao da precizira detalje tog razgovora, niti da kaže koja je to država, navodeći da je riječ o državi koja najsnažnije podržava Crnu Goru.
Tema Odbora bilo je kontrolno saslušanje Abazovića i (v. d.) Vukšića u vezi sa mogućim kršenjem Zakona o tajnosti podataka.
“Shvatio sam po izlaganju (Dejana) Vukšića da tu postoji i značajan stepen povjerenja između ANB i njega kao vršioca dužnosti sa partnerskim službama, jer je on nedavno bio u Briselu”, kazao je predsjendik odbora za bezbjendost i odbranu Milan Knežević.
Nakon prethodne sjednice Odbora poslanici opozicije tvrdili su da je prekršen taj Zakon jer su poslanicima dostavljeni podaci koji sadrže i informacije o tajnim agentima jedna članice NATO, te da je time nanijeta velika šteta državi.
Abazović je tada potvrdio da je Vukšić napravio propust odavanjem tajnih podataka, ne ulazeći u detalje.
Poslanik SDP-a Raško Konjević tvrdio je da Vukšić zbog povrede Zakona o tajnosti podataka treba da podnese ostavku ili bude smijenjen. Vukšić je znao da se radi o podacima druge države i time je narušen dignitet ANB-a i kompromitovana država, rekao je 19. marta Konjević.
On juče ostao pri zahtjevu za ostavkom, ali je ovaj put citirao odredbe Zakona o ANB, navodeći da je direktor svjestan da je napravio propust ili previd:
“Ja tu njegovu formulaciju prevodim na jasno kršenje člana 26 stav 2 i 4 Zakona o tajnosti podataka, jer je više nego jasno i po onome što je direktor Agencije govorio da je propust napravljen, jer po zakonu, članovi Odbora za bezbjednost nemaju pravo uvida u one podatke za koje nije potrebno da znaju”, rekao je Konjević.
Istakao je da su se na Odboru saglasili da nije potrebno da znaju imena pripadnika obavještajnih službi, stranih ili domaćih.
U članu Zakona o Agenciji piše da direktor daje instrukcije za rad i donosi akte ANB.
“Takođe sam sugerisao direktoru Agencije da nije imao zakonsko pravo da otvara bilo kakvu vrstu istrage u Agenciji, jer se ovdje radi o njegovom propustu... Nije se desilo da mu je neko podmetnuo i da nije znao sadržinu... Upravo zbog toga sam mu rekao da imajući u vidu njegova ovlašćenja...da on kao starješina organa ima punu dogovornost za kompromitaciju koja se desila, narušavanje partnerskih odnosa sa drugom službom...da prihvati svoju odgovornost i podnese ostavku, jer bi to bila mjera za nivo greške i kršenja zakona koji je dozvolio da se desi u ANB,” naveo je poslanik SDP.
Predsjednik skupštinskog Odbora za odbanu i bezbjednost Milan Knežević (DF) je na pitanje da lli se zna ko je napravio propust odgovorio potvrdno:
“Radi se o propusti ili previdu ljudi iz ANB,” rekao je on, navodeći da se vodi interna istraga ali i izviđaj pred Višim tužilaštvom.
On je apelovao na kolege iz Odbora da u narednom periodu rade na reformi Zakona o parlamentarnom nadzoru i Zakona o tajnosti podataka, kako bi kontrolna uloga bila svrsishodnija i išla u pravcu suštinske kontrole bezbjednosnih struktura države.
Odgovarajući na pitanje da li je to što je procurilo imalo uticaja na saradnju sa državom članicom NATO-a, Knežević je kazao da to nije uticalo na rad i komunikaciju sa partnerskim službama članicama NATO-a.
Bonus video: