URA: Budžet Opštine Bar potrošački, bez namjere da se uradi išta značajnije što bi značilo razvoj opštine

„Nešto bolja ali ne i zadovoljavajuća situacija u slučaju gdje je investitor država (GP Virpazar, Sportska hala Mrkojevići, uređenje obale u Sutomoru, Specijalni dnevni centar za djecu), ali su i te investicije uglavnom u fazi projektovanja, a nema rokova kada će biti završeni. Dječji vrtić se neće graditi ni 2022. godine jer je planirano svega 20 hiljada eura“, navode oni

2922 pregleda 7 komentar(a)
Foto: URA
Foto: URA

Budžet Opštine Bar za 2022. godinu koji je usvojen na prošloj sjednici Skupštine opštine Bar je dominanntno potrošački bez namjere da se uradi išta značajnije što bi značilo razvoj opštine, saopštili su iz barskog odbora Građanskog pokreta URA.

"Ubjedljivo najveći prihod Budžeta je od poreza na nepokretnosti i pored činjenice da veliki broj objekata nije evidentiran ili je evidentiran u površini značajno manjoj od stvarne. Nepoznat je i naplatni zadatak i za ovo što je evidentirano. URA uporno insistira već nekoliko godina da se izvrši popis i premjer objekata u skladu sa zakonom. Šteta po Budžet iznosi više miliona eura godišnje, a isto tako i po finansije d.o.o. 'Komunalne djelatnosti'“, navode u saopštenju.

Ukazuju da su insistirali da se ukine obaveza plaćanja administrativnih taksi, jer je prihod neznatan, svega 60.000 eura, a više desetina hiljada građana godišnje po vrućini ili po hladnoći na otvorenom prostoru u redovima čeka da plati nešto što po zakonu ne treba da plaća, da bi dostavio potvrdu o nečemu što već treba da postoji u računaru resornog činovnika.

Naglašavaju da se od novih objekata planira azil za pse, za koji se sredstva u Budžetu rezervišu već 7-8 godina unazad, kao i Gradska kuća u Starom Baru, za koju graditelj ne zna čemu će da služi.

„Nešto bolja ali ne i zadovoljavajuća situacija u slučaju gdje je investitor država (Granični prelaz Virpazar, Sportska hala Mrkojevići, uređenje obale u Sutomoru, Specijalni dnevni centar za djecu), ali su i te investicije uglavnom u fazi projektovanja, a nema rokova kada će biti završeni. Dječji vrtić se neće graditi ni 2022. godine jer je planirano svega 20 hiljada eura“, navode oni.

„Posebno zabrinjava da se za vodosnabdijevanje predvidjelo svega 100 hiljada eura, što je neozbiljno za bilo kakav ozbiljniji posao. Nijesu planirana ni sredstva za investiciono održavanje vodovodne mreže i ako je gubitak vode preko 60 odsto. Napominjemo da i u primorskom dijelu opštine Bar skoro polovina objekata nema priključak na vodu, a 2/3 nema kanalizaciju“, objašnjavaju.

Dodaju i da je činjenica da je osnovna infrastruktura u Baru u veoma lošem stanju, nedovoljna ili je nema.

„U takvoj situaciji bez ikakvih dokaza utvrđuje se da su prosječni troškovi uređenja prostora u 2022. godini svega 70eur/m2 objekta. Uz napomenu da će najskuplji objekti biti oslobođeni plaćanja komunalija. Opština Bar mora u najkraćem roku uraditi i usvojiti Dugoročni program uređenja prostora, kojim će se utvrditi prioritetni objekti infrastrukture, cijena koštanja, izvori sredstava i rokovi izgradnje“, zaključuju u saopštenju.

Bonus video: