Centar za demokratsku tranziciju (CDT) pozvao je Upravu za statistiku (Monstat) da javnosti predstavi metodologiju na osnovu koje sprovodi popis.
"Do početka popisa ostalo je nešto više od mjesec dana, a javnosti još uvijek nije poznata metodologija na osnovu koje će biti sprovođena ova najvažnija statistička akcija. Pozivamo Monstat da učini dostupnim javnosti ovaj važan dokument i da javno saopšti zašto to do sada nije učinio. Jedan od ključnih zadataka ove institucije je da uvjeri građane/ke da je popis pripremljen tako da garantuje slobodno izjašnjavanje, tačnost podataka i zaštitu od svih potencijalnih zloupotreba. Taj zadatak neće biti moguće ispuniti ukoliko ne budu dostupna i transparentno objašnjena metodološka i organizaciona pravila njegovog sprovođenja", ističe se u saopštenju CDT.
Iz te nevladine organizacije (NVO) su dodali da pored toga što je statistička akcija, kod nas je popis i važno društveno-političko pitanje za koje su zainteresovani brojni akteri u zemlji i okruženju.
"Izostankom proaktivnog komuniciranja, objašnjavanja i najveće moguće transparentnosti, popis postaje laka meta dezinformacija, manipulacija, i narativa usmjerenih na podrivanje povjerenja u institucije, proces i njegove rezultate", piše u saopštenju CDT.
Skupština Crne Gore je 12. decembra 2022. godine donijela Zakon o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova za ovu godinu, uprkos evropskim standardima da se on ne održava u izbornoj godini (u 2023. su bili predsjednički i parlamentrani izbori).
Vlada u tehničkom mandatu će, na osnovu Uredbe koju je donijela početkom godine na osnovu Zakona o popisu, organizovati izjašnjavanje od 1. do 15. novembra. Prema budžetu za ovu godinu, on će koštati 4,7 miliona eura.
Bonus video: