Marković: Crna Gora može biti lider na Zapadnom Balkanu

Marković najavio da će uskoro biti definisan program buduće saradnje vlada dvije zemlje, prvenstveno kada je riječ o intenziviranju ekonomskih veza
93 pregleda 0 komentar(a)
Duško Marković, Foto: Boris Pejović
Duško Marković, Foto: Boris Pejović
Ažurirano: 09.08.2017. 16:19h

Zvanična posjeta američkog potpredsjednika Majka Pensa jasna je potvrda čvrstih veza i strateškog partnerstva Crne Gore i Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i pozicionira Crnu Goru na novi način na međunarodnoj sceni, ocijenio je premijer Duško Marković.

On je, u intervjuu beogradskom "Novom magazinu", rekao da su posjeta Pensa i Samit Jadranske povelje najvažniji politički događaji u Crnoj Gori od obnove njene nezavisnosti.

"Činjenica da su SAD odlučile da nam ukažu čast dolaskom ovako visokog gosta nepuna dva mjeseca nakon našeg učlanjenja u NATO, jasna je potvrda čvrstih veza i strateškog partnerstva naše dvije zemlje, ali i logičan slijed civilizacijskog izbora Crne Gore – pripadnosti zapadnom sistemu vrijednosti“, kazao je Marković.

Prema njegovim riječima, pored toga, posjeta Pensa Crnoj Gori ima i širi značaj, koji prevazilazi okvire jedne zemlje.

"To je dokaz čvrstine i trajnosti transatlantske veze, kao i evroatlantske perspektive Zapadnog Balkana“.

U intervjuu objavljenom pod naslovom „Možemo biti lider na Zapadnom Balkanu“, premijer je naveo da je prošlonedjeljni Samit Jadranske povelje, koji je organizovan prvi put na nivou šefova država i vlada, poslao snažne poruke jedinstva oko integracionih ciljeva i dao novi zamajac regionalnoj saradnji u oblasti bezbjednosti i šire.

"Prisustvo potpredsjednika Pensa na Samitu signal je da je nova američka administracija posvećena evroatlantskoj perspektivi regiona Zapadnog Balkana, ali da istovremeno promoviše regionalnu saradnju u dostizanju ovog cilja. Crna Gora je nakon ovih događaja sebe pozicionirala na međunarodnoj mapi na jedan novi način“, kazao je Marković.

On je rekao da je Crna Gora, kao što je to ocijenio Pens, vodeća zemlja regiona u pitanjima očuvanja mira i bezbjednosti na Zapadnom Balkanu.

"Zaslužili smo tu poziciju posvećenim i odgovornim radom u prethodnoj deceniji, a ocjena američkog potpredsjednika vjerujem da je proistekla i iz činjenice da mi nemamo otvorenih pitanja sa susjedima i da snažno promovišemo dijalog kao jedini put za rješavanje nesuglasica“, dodao je Marković.

Premijer je odgovarajući na pitanje novinara o razlozima ulaska Crne Gore u NATO, rekao da su u našoj istoriji i pravo i pravda često posustajali u sudaru sa pragmatikom politike i logikom interesa velikih i moćnih.

"Mi u Crnoj Gori nikada ne smijemo zaboraviti kakvu smo strašnu cijenu platili prije jednog vijeka, kada su za stolom Mirovne konferencije u Parizu, iako su i Pravo i Pravda, i žrtva i stradanje, bili na našoj strani – nestali i Crna Gora i crnogorska država. Gotovo cio jedan vijek bio je potreban da osvane 21. maj 2006; da međunarodna zajednica ponovo prizna pravo Crne Gore na nezavisnost“, naveo je Marković.

Prema njegovim riječima, prošle su decenije dok u Crnoj Gori nije stasala generacija koja je naučila istorijsku lekciju da bez mudrosti i strpljenja nezavisnost ne može biti obnovljena.

"Generacija koja je razumjela da nezavisnost jedne male zemlje i jednog nejakog naroda nije data jednom za svagda. Da je dugoročna garancija nezavisnosti ravnopravno mjesto te zemlje u društvu i za stolom gdje veliki i moćni donose odluke. Dobili smo to mjesto, kao 29. članica najmoćnijeg saveza današnjice: Sjevernoatlantske alijanse“, kazao je Marković.

On je poručio da se "nikada više iza naših leđa neće odlučivati o sudbini naše države“.

"Jednom zavazda zatvorili smo tu nesrećnu stranicu naše istorije. Iz svega ovoga jasno je da naše članstvo u NATO nije upereno ni protiv koga već je rezultat naše strateške procjene da na ovaj način trajno obezbjeđujemo nezavisnost naše države. Eto, to me motivisalo da ulazak Crne Gore u NATO ocijenim istorijski važnim događajem za moju zemlju“, rekao je Marković.

Bonus video: