Mandićev „pritisak na Spajića” izvan Crne Gore: Svoj „prljav veš” ne treba prati u drugoj državi

Sagovornici “Vijesti” smatraju da je neprikladno da predsjednik parlamenta u drugoj državi kaže da će da vrši pritisak na premijera, s obzirom na to da i sam ima šansu da ga “presliša” upravo u domu kojem on predsjedava

122246 pregleda 184 reakcija 118 komentar(a)
Izabrao “da održi lekciju” premijeru kojeg je izabrao: Mandić, Milorad Dodik i Miloš Vučević, Foto: Skupstina Crne
Izabrao “da održi lekciju” premijeru kojeg je izabrao: Mandić, Milorad Dodik i Miloš Vučević, Foto: Skupstina Crne

Neprimjereno je da predsjednik Skupštine iz druge države saopšti da će vršiti pritisak na premijera svoje države zbog bilo čega, zato što je to suprotno dobroj praksi i običajima po Evropi.

To je za “Vijesti” ocijenio diplomata u penziji i bivši ambasador Srbije u Bjelorusiji i Bugarskoj, Srećko Đukić, odgovarajući na pitanje da li je primjereno da predsjednik Skupštine u drugoj državi - entitetu kaže da će da vrši pritisak na premijera zbog bilo čega.

Predsjednik Skupštine i lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić kazao je prije dva dana u bosansko-hercegovačkom ebtitetu Republika Srpska da njegova partija vrši pritisak na premijera Milojka Spajića i Vladu da odustanu od najavljene podrške Rezoluciji o genocidu u Srebrenici u Ujedinjenim nacijama. Poručio je da će, zajedno sa Srpskom pravoslavnom crkvom, i ostalima učiniti sve da do toga ne dođe.

Đukić je kazao je Vijestima da, to, “ u najmanju ruku nije prikladno”, i da se takve stvari uvijek izbjegavaju.

“Vidite, radi se o predsjedniku Skupštine i Vlade Crne Gore, i “obračunu” sa “odmetnutim” premijerom na terenu BiH... “Svoj prljav veš” ne treba izvoziti u drugu državu”, kazao je Đukić.

On je ocijenio da današnji političari misle da im je sve dopušteno.

“Za tako nešto javnost ih očito ne kažnjava i oni nastavljaju da se razmeću izjavama na bilo kom mjestu, bilo kojim povodom. Mediji ih ne kritikuju, sopstveni još hvale”, naglasio je Đukić.

Bivši diplomata je istakao da je sve to suprotno dobroj praksi i običajima po Evropi.

“Predsjednik parlamenta, bar on, ima šansu da premijera ‘presliša’ upravo u domu kojem on predsjedava, pa i povodom ‘srebreničke rezolucije’. Ovdje je predsjednik crnogorsko parlamenta izabrao komemoraciju da održi ‘lekciju’ svom premijeru kojeg je izabrao”, istakao je Đukić.

Iz Vlade i Skupštine juče nisu odgovorili na pitanje “Vijesti” da li je primjereno da predsjednik Skupštine u drugoj državi-entitetu kaže da će, iz bilo kog razloga da vrši pritisak na premijera.

“Mi ovih dana vršimo pritisak na premijera Spajića i na Vladu da odustanu od najavljene odluke da u Ujedinjenim nacijama podrže Rezoluciju koja je uperena protiv srpskog naroda, protiv Republike Srpske i Srbije”, rekao je Mandić tokom polaganja vijenca na grobnom polju Topole u Spomen-području Donja Gradina gdje je odata počast žrtvama koncentracionog logora Jasenovac.

“Uradićemo sve što je u našoj moći, zajedno sa našom crkvom, zajedno sa našom braćom, ujedinjeni kao srpski političari, kao srpski narod da zaustavimo ovog premijera u jednoj lošoj i opasnoj namjeri...”, rekao je Mandić u govoru, koji je medijima proslijedila služba Skupštine.

On je poručio je da će nastaviti da vrše pritisak, dodavši i da nisu vezani za bilo kakve fotelje, “iako se vode različite prljave kampanje i od onih za koje se to najmanje moglo očekivati”, ali i da je “crvena linija” da ne dozvole da “onaj koji nas je tlačio i ponižavao... preuzme Crnu Goru”.

Poslanik Socijaldemokrata (SD) Nikola Zirojević je kazao “Vijestima” da je u potpunosti neprimjereno da drugi čovjek Crne Gore, iz druge države, šalje poruke ovog tipa.

“To najbolje govori o stanju u aktuelnoj parlamentarnoj većini, da je ona veoma krhka i nestabilna, ali i o tome da sada već potpuno očigledno, predsjednik parlamenta Crne Gore, radi za interese druge države. Nekoga to možda iznenađuje, nas u Socijaldemokratama ne”, kazao je Zirojević.

Zirojević
Zirojevićfoto: Luka Zeković

On je kazao da je “očigledno da je predsjednik Skupštine u Republiku Srpsku pošao na političku reglažu, odakle se vratio sa sasvim drugačijim stavom u odnosu na onaj koji je imao na premijerskom satu”.

“Ipak je, na kraju, Andrija Mandić došao na stavove Milana Kneževića, a ne obratno... Na kraju, ostaje da vidimo da li će Crna Gora, u konačnom, podržati rezoluciju ili će premijer Spajić, po ko zna koji put, podleći pritiscima, slagati njemačkog kancelara i uraditi kako mu Andrija Mandić kaže”, kazao je Zirojević.

Lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević saopštio je u nedjelju da Crna Gora ne treba da glasa “ne samo zbog Srbije, Republike Srpske i srpskog naroda, već prvenstveno zbog same sebe”.

“Istog trenutka kad pritisnemo ‘yes’, potvrdili smo se za genocidan narod”, kazao je Knežević.

Tražio da Spajić napravi rezoluciju o Jasenovcu: Knežević dolazi na sastanak lidera koalicije sinoć u Skupštini
Tražio da Spajić napravi rezoluciju o Jasenovcu: Knežević dolazi na sastanak lidera koalicije sinoć u Skupštinifoto: Boris Pejović

Tvrdi da je “notorna neistina da se najavljena Rezolucija ne odnosi na države i narode”.

“Nakon izglasavanja ove Rezolucije, BiH može podnijeti tužbu protiv Srbije i Crne Gore, u bilo kom momentu”, kazao je.

Vlada je najavila da će u UN podržati Rezoluciju o Srebrenici, a u subotu veče je na elektronskoj sjednici usvojila dva amandmana koja su juče predata u UN.

U prvom amandmanu piše: “... Ponavljajući da je krivica za zločin genocida individualizovana, te se ne može pripisati bilo kojoj etničkoj, vjerskoj ili drugoj skupini ili zajednici u cjelini”. U drugom se navodi: “Potvrđujući nepovredivost opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini u svim njegovim odredbama”.

Ministarstvo vanjskih poslova (MVP) je juče saopštilo da su uputili predlagačima Rezolucije sugestije na predloženi tekst, “koje imaju za cilj da doprinesu otklanjanju pogrešnih interpretacija”, naročito “imajući u vidu diskusiju povodom predloga rezolucije u sjedištu Ujedinjenih nacija, kao i u regionu i Crnoj Gori.”

“Dakle, predlog dopune predloga teksta rezolucije, kroz dvije amandmanske formulacije kojima bi se nedvosmisleno istaklo da je krivica za zločin genocida individualna i da ne može biti pripisana nijednom narodu, etničkoj ili vjerskoj grupi, uz ukazivanje na neophodnost očuvanja odredaba Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, bila je predmet komunikacije sa predlagačima rezolucije uobičajenim diplomatskim putem i ima za cilj da se pokušaju otkloniti sve sumnje u mogućnosti njene eventualne zloupotrebe, te da spriječe nerazumijevanje i dalju politizaciju ovog i drugih sličnih pitanja”, saopšteno je juče iz MVP.

Predsjednik Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović je juče kazao da predsjednik Skupštine može izvršiti pritisak na premijera da odustane od najavljene odluke da u UN podrži Rezoluciju o Srebrenici.

“Ne treba robovati činjenici da ukoliko bi došlo do ljutnje u većini koja podržava vladu, da bi se vratio DPS. Javno pozivam PES da saopšti da li bi bili spremni da u nekoj situaciji prave vladu sa DPS-om, s obzirom na to da sam bio u predizbornoj koaliciji sa PES-om gdje smo se obavezali da nećemo sa DPS-om ni u kakvim uslovima. Ako nekog treba da vučete za ruku da ne ode na drugu stranu, onda ste vi loš političar, treba pustiti onoga ko žudi za drugom stranom, jer se taj neće proslaviti”, istakao je Danilović za RTCG.

Mandić: Više predloga u vezi sa rezolucijom o Jasenovcu

Lideri partija i koalicija vladajuće većine održali su juče u Skupštini Crne Gore sastanak na kom su razgovarali o mogućem podnošenju predloga rezolucije o genocidu u Jasenovcu.

Zahtjev da se podnese taj predlog ispostavio je prošle sedmice Milan Knežević, poručujući da to treba da učini Spajić.

Spajić
Spajićfoto: Boris Pejović

Prema nezvaničnim saznanjima “Vijesti”, na jučerašnjem sastanku dogovoreno je da PES i partije Mandića i Kneževića pripreme nacrt teksta rezolucije, a da nakon toga njihove kolege iz skupštinske većine daju mišljenje o tome.

Sastanku su osim Spajića, Mandića i Kneževića, prisustvovali lideri Demokrata Aleksa Bečić, Socijalističke narodne parije Vladimir Joković i Albanske alternative Nik Đeljošaj. Na sastanku nije bilo predstavnika Albanske alijanse i Saveza građana CIVIS.

Mandić je, nakon susreta s kolegama, kazao novinarima da ima više predloga u vezi sa rezolucijom o Jasenovcu, i da sva otvorena pitanja treba rješavati dijalogom unutar vladajuće većine. Rekao je da je dominantna tema razgovora bio predlog rezolucije UN-a o Srebrenici.

“... Kolega Knežević i ja smo istakli da mi želimo da ova Vlada traje puni mandat u proširenom, naravno, sastavu, i da ta Vlada može da obezbijedi stabilnost i razvoj Crne Gore”, naveo je.

Upitan da li je njegov uslov da Crna Gora ne glasa za rezoluciju o Srebrenici, Mandić je odgovorio:

“Šta su uslovi, reći ću vam kad se završi ovaj sastanak lidera regiona”, aludirajući na samit regionalnih lidera o Planu rasta za zapadni Balkan, koji bi u četvrtak trebalo da bude održan u Kotoru.

Bonus video: