Ustavni sud nije danas održao sjednicu na kojoj je trebalo da utvrdi hoće li se ponovo izjašnjavati o inicijativi nekadašnjeg Demokratskog fronta (DF) za proglašenje neustavnim dva člana Zakona o međunarodnim restriktivnim mjerama, na osnovu kojeg su uvedene sankcije Rusiji.
Iz Ustavnog suda je saopšteno da nije bilo većine za usvajanje dnevnog reda.
Na dnevnom redu bila je Inicijativa za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti čl. 18 i 19 Zakona o međunarodnim restriktivnim mjerama i tekuća pitanja.
O inicijativi za proglašenje neustavnim dva člana Zakona o međunarodnim restriktivnim mjerama, Ustavni sud ni na sjednici održanoj 17. maja nije donio odluku jer predlog sudije izvjestioca nije dobio potrebnu većinu, saznaju nezvanično "Vijesti".
Vlada Zdravka Krivokapića je u aprilu 2022. godine, nakon dva neuspješna pokušaja, usvojila paket sankcija Evropske unije (EU) Rusiji zbog vojne invazije te države na Ukrajinu, koja je počela u februaru te godine. Paket sankcija Savjeta EU odnosi se na 696 ruskih državljana, finansijske institucije, imovinu, promet, distribuciju dobara...
DF je početkom avgusta 2022. podnio Ustavnom sudu inicijativu za ocjenu ustavnosti članova 18 i člana 19 Zakona o međunarodnim restriktivnim mjerama, kojim se uređuje način uvođenja, primjene i ukidanja međunarodnih sankcija. Razlozi za pokretanje postupka su, kako su tada naveli, isključivo sadržani u "zaštiti ekonomskih interesa Crne Gore, zaštiti ljudskih prava garantovanih Ustavom i potvrđenih međunarodnim ugovorima".
"Bez prethodne odluke suda, 'zamrzavanje' imovine ruskim državljanima dovešće Crnu Goru u ozbiljnu opasnost da se suoči s višemilionskim zahtjevima koje će biti obavezna da isplati... Smatramo da Ustavni sud mora zaustaviti ovaj anticrnogorski i antiustavni naum, koji će ne kraju morati da plate crnogorski građani", poručili su tada iz DF-a.
Član 18 Zakona o međunarodnim restriktivnim mjerama odnosi se na ograničenje raspolaganja i sticanja sredstava i/ili druge imovine, a član 19 na oslobađanje dijela sredstava i/ili druge imovine.
Bonus video: