Rezolucija o genocidu u Jasenovcu je kukavičje jaje koje je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić podmetnuo Crnoj Gori da bi zaustavio njen put u Evropsku uniju (EU), saopštio je danas Andrija Nikolić šefa Kluba poslanika Demokratske partije socijalista (DPS) u Skupštini Crne Gore.
On je dodao da Klub poslanika DPS poziva predsjednika Vlade Crne Gore Milojka Spajića da kako je rekao odbije ucjene predsjednika Skupštine Crne Gore i lidera Nove srpske demokratije (NSD) Andrije Mandića i predsjednika i poslanika Demokratske narodne partije (DNP) Milana Kneževića.
"Pozivamo Spajića da odbije ucjene Mandića i Kneževića i da ne ulazi u rizik rušenja evropske budućnosti - imaće našu podršku za izglasavanje zakona za IBAR", napisao je Nikolić na društvenoj mreži Iks.
"Vijesti" su juče objavile da je Mandić na jučerašnjoj sjednici kolegijuma saopštio da će Predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu biti na dnevnom redu parlamenta krajem juna.
Prema informacijama "Vijesti" danas bi trebalo da bude održana nova sjednica kolegijuma, u vezi zakona potrebnih za dobijanje Izvještaja o procjeni ispunjenosti mjerila za poglavlja 23 i 24 (IBAR).
Grupa poslanika vlasti predala je 17. maja u skupštinsku proceduru Predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu.
Oni su to učinili nekoliko sati nakon sastanka šefova poslaničkih klubova u zgradi parlamenta, na kom nije bilo dogovora o predlogu lidera Demokratske narodne partije Milana Kneževića da tekst rezolucija odmah uđe u parlamentarnu proceduru, već je bilo odlučeno da premijer Milojko Spajić (Pokret Evropa sad) i šef Skupštine Andrija Mandić (Nova srpska demokratija) treba da se dogovore o tom pitanju. Međutim, predlog je, ipak, predat.
Od partija vlasti, nisu ga jedino potpisali poslanici dviju albanskih koalicija - Albanskog foruma i Albanske alijanse. Većina za usvajanje rezolucije postoji i bez njihova tri glasa.
U predlogu piše da su u Jasenovcu, u periodu od 1941. do 1945. godine, mučeni i ubijani Srbi, Jevreji, Romi, Hrvati i drugi narodi. Navodi se da 22. april treba da bude zvanično priznat kao dan sjećanja na genocid u Jasenovcu, koji će se obilježavati svake godine.
"Skupština osuđuje svako poricanje genocida u Jasenovcu i poziva na očuvanje sjećanja na te tragične događaje kroz obrazovne programe i aktivnosti koje će spriječiti bilo kakav oblik revizionizma. Kroz usvajanje ove rezolucije, Skupština se obavezuje da aktivno doprinosi očuvanju sjećanja na žrtve genocida u Jasenovcu, promoviše toleranciju, razumijevanje i borbu protiv svih oblika mržnje i diskriminacije", stoji u dokumentu.
U njemu piše i da se podstiče obilježavanje 22. aprila kao dana sjećanja na žrtve genocida u Jasenovcu, i da će Skupština svake godine slati delegaciju koja će učestvovati u programima komemoracije.
"Skupština ohrabruje državne organizacije na svim nivoima, predsjednika Crne Gore, civilno društvo, uključujući i nevladine organizacije, akademske institucije i druge relevantne strane, da obilježavaju 22. april, uključujući organizaciju posebnih događaja i aktivnosti u sjećanju na žrtve genocida u Jasenovcu...", navedeno je.
Zahtjev da se podnese predlog rezolucije ispostavio je prošle sedmice Milan Knežević, poručujući da to treba da učini Spajić. Zahtjev je uslijedio nakon što je premijer najavio da će Crna Gora na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija podržati predlog rezolucije o genocidu u Srebrenici.
Bonus video: