Amandmani na zakon o RTCG-u: Uslov za izbor generalnog direktora da bude deset godina radnog iskustva

DPS, SD, URA, HGI i poslanica Ćinćur traže i da se u programima TVCG-a zabrani oglašavanje i telešoping u periodu između 20 i 22 sata

13785 pregleda 1 komentar(a)
Foto: Boris Pejović
Foto: Boris Pejović

Poslanici Nikola Rakočević (DPS), Nikola Zirojević (SD), Ana Novaković Đurović (URA), Radinka Ćinćur i Adrijan Vuksanovć (HGI) podnijeli su dva amandmana na Predlog zakona o nacionalnim javnom emiteru - Javnom medijskom servisu Crne Gore.

Poslanici u jednom od amandmana traže da uslov za izbor generalnog direktora Radio-televizije Crne Gore bude deset godina radnog iskustva.

"U važecem Zakonu propisani su uslovi za izbor generalnog direktora: VII1 stepen nivoa kvalifikacije i najmanje lo godina radnog iskustva. Ovo rješenje je 2020. godine dobilo pozitivno mišljenje eksperata Savjeta Evrope. Takođe, ovo rješenje, sadržano u radnoj verziji Zakona koje je pripremilo Ministarstvo kulture, dobilo je saglasnost EK. Naknadno predložene izmjene u pogledu uslova za izbor generalnog direktora javnog medijskog servisa uticale bi na to da se spriječi neuskladenost propisa u ovoj oblasti sa uporednom praksom. Ovo se odnosi kako na oblast nomotehničkog oblikovanja, tako i u dijelu praktičnog značaja predmetnih odredbi u oblasti jačanja upravljačke odgovornosti i profesionalizma na području medijskog izvještavanja na nacionalnom nivou. Sa druge strane, snižavanje uslova u pogledu radnog iskustva za izbor generalnog direktora na predloženih 5 godina, u odnosu na aktuelni Zakon, napravila drastična nekorespodentnost u odnosu na regulativu drugih evropskih država i regiona, (izuzev Makedonije), pa bi uslov od 10 godina radnog iskustva kandidata predstvljao jedan kriterijum, koji bi garantovao kako vertikalnu, tako i horizontalnu nepristrasnost generalnog direktora i kvalitet kandidata za poziciju generalnog direktora. Primjenom predloženih uslova, uticalo bi se na jačanje autonomije RTCG-a, ali i na kadrovsku profesionalizaciju, budući da se radi o kompleksnom sistemu od nacionalnog značaja, koji raspolaže obimnom tehnikom, značajnim budžetskim sredstvima, ali i ljudskim potencijalom, čije je pravilno i zakonito usmjeravanje u obavljanju poslova od javnog interesa od kljucne važnosti i u procesu pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji. Na ovaj način pružio bi se dodatan doprinos autonomiji RTCG-a i kontinuiranom razvoju njegovih potencijala kroz dobro i organizovano upravljanje. Kao i svake druge dobre prakse u oblasti javnog medijskog izražavanja, buduci da upravo ojačavanje, a ne slabljenje, rukovodećih struktura u RTCG-u treba da eliminiše nekompetenciju, te promoviše, kroz odgovarajuću slobodu medijskog izraza, sljedstveno navedenom, i objektivnost na nižim nivoima upravljanja u RTCG-u", piše u obrazloženju.

Poslanici drugim amandmanom traže da se u programima Televizije zabrani oglašavanje i telešoping u periodu između 20 i 22 sata.

"U programima Televizije trajanje oglašavanja i telešoping spotova u periodu izmedu 6 i 24 časa ne smije prelaziti 15 odsto tog perioda", piše u amandmanu.

U programima Radija, dodaju, trajanje oglašavanja ne smije prelaziti sedam minuta po satu emitovanog programa.

"Pružanje komercijanih usluga na način kako je predloženo od strane Vlade manifestovalo bi se kroz stvaranje nelojalne konkurencije drugim emiterima, koji za svoj finansiranja nemaju budžet države Crne Gore i predstavijalo bi jasno odstupanje u odnosu na dosadašnju praksu u funkcionisanju RTCG-a. Kako se finansiranje RTCG-a dotira iz državnog budžeta, te kako se radi o značajnoj finansijskoj podršci, to bi stvaranje dodatnih prihoda na ovakav način direktno ugrozilo poslovanje drugih medija, koji činjenicom što je njihov rad samofinansirajuće prirode, u izvorno nejednakom položaju sa nacionalnim javnim emiterom. Time bi se ugrozila sloboda konkurencije. Zbog toga je neophodno u programima Televizije zabraniti oglašavanje i telešoping u periodu između 20 i 22 casa, pri čemu u slučaju prenosa događaja od posebnog značaja za javnost, u programima Televizije dozvoljeno je oglašavanje i telešoping u periodu između 20 i 22 casa", piše u obrazloženju.

Vlada je ranije danas utvrdila amandman na Predlog zakona o nacionalnom javnom emiteru - Javnom medijskom servisu Crne Gore.

U predlogu zakona, u članu 24 stav 4 mijenja se i glasi: "Predlagači iz stava 1 tačka 6 ovog člana mogu zajendo ili odvojeno predložiti dva kandidata za članove Savjeta". U stavu 6, riječi "tač. 2, 4 i 8" zamjenjuju se riječima: "tač. 2, 4, 7 i 8". U stavu 8, riječi: "st. 4 i 5" zamjenjuju se riječima: "st. 3 i 4".

"Amandmanom je ispravljena tehnička greška koja je nastala pri izradi Predloga zakona o nacionalnom javnom emiteru - Javnom medijskom servisu Crne Gore", navela je Vlada u obrazloženju.

Bonus video: