Valentina Minić, predsjednica Foruma Žena Demokrata, saopštila je da "sa dubokim osjećajem solidarnosti" osuđuje napad na Vesnu Bratić.
"Godinama smo svjedoci niza neprimjerenih i uznemirujućih napada na prof. dr Vesnu Bratić, nekadašnju ministarku prosvjete nauke, kulture i sporta, univerzitetsku profesoricu i političarku, koji su kulminirali neviđenim verbalnim nasiljem, govorom mržnje, seksizmom i mizoginijom. Ovi napadi, nažalost, nijesu izolovani slučajevi, već su dio šireg problema sa kojim se žene u Crnoj Gori svakodnevno suočavaju. Verbalno nasilje koje je prof. Bratić trpjela godinama, srećom nije eskaliralo u fizičko nasilje, ali njegova štetnost ni na koji način ne smije biti zanemarena. Ovaj i mnogi prethodni slučajevi ugrožavanja i ataka na temeljna ljudska prava, jasno ukazuju na potrebu hitnog djelovanja svih nadležnih institucija, preko zakonodavne, izvršne i sudske vlasti, do online platformi, portala i administratora društvenih mreža koji sve manje selektuju neprimjerene komentare, pa i čitave javnosti, u cilju zaštite žena od svih oblika nasilja", navodi se u saopštenju.
Minić kaže da se ne smije dozvoliti da "žene zbog svoje posvećenosti radu i doprinosu društvu, postanu mete nepravednih i surovih napada". Pravo svakog pojedinca je da drugačije promišlja i da svoje stavove zastupa slobodno i nesmetano, u skladu sa onim sto Ustav, zakoni i Konvencija o ljudskim pravima propisuju", poručila je ona.
"Kultura u ponašanju, nije samo lijep manir već i obaveza ali i primjer koji svi treba da promovišemo u cilju akceleracije demokratije i kreiranja sigurnog ambijenta, ravnopravnosti i vladavine prava. Pozivamo sve nadležne institucije da ozbiljno shvate ove prijetnje i napade, da ulože dodatne napore u otkrivanju nasilnika, te da svaki oblik nasilja bude procesuiran i najstrožije sankcionisan. Odgovornost za suzbijanje nasilja nad ženama leži na svima nama, a samo zajedničkim naporima možemo stvoriti društvo u kojem su svi oblici nasilja neprihvatljivi i strogo kažnjeni", dodaje Minić.
Napominje i da je verbalno nasilje "često preteča ozbiljnijih oblika nasilja, i stoga ne smijemo dozvoliti da ostane nekažnjeno".
"Svaka žena ima pravo na sigurnost i dostojanstvo, bez obzira na svoju profesiju, javno delovanje ili privatni život. Zato apelujemo na nadležne da obezbijede adekvatnu zaštitu i podršku ženama, da se suzbiju svi oblici nasilja, i da se aktivno radi na podizanju svijesti o ovoj važnoj temi. Danas stojimo uz prof. Vesnu Bratić, i sve druge žene koje su trpjele ili trpe nasilje. Njihova hrabrost i istrajnost nas inspirišu da se borimo za pravednije i sigurnije društvo, u kojem će se svi oblici nasilja nad ženama odlučno i efikasno prijavljivati ali i otkrivati i suzbijati. Zajedno, možemo stvoriti sigurniji i bolji ambijent za sve žene i za svakog pojedinca. Vrijeme je za inkluzivnu akciju! Osudimo nasilje na svakom mjestu, u svako vrijeme, bez obzira da li je vršeno nad ženama, djecom ili muškarcima, jer nasilje jednako boli i brine sve nas", zaključuje se u saopštenju.
Bonus video: