Nedostatak vježbovno strelišnog poligona jedan je od gorućih problema Vojske Crne Gore

Na sjednici Savjeta za odbranu i bezbjednost naglašena potreba poboljšanja materijalno- finasijskog položaja zaposlenih u Vojsci kako bi popuna jedinica Vojske Crne Gore dostigla zahtijevani nivo

18173 pregleda 18 komentar(a)
Foto: Predsjednik.me
Foto: Predsjednik.me

Nedostatak vježbovno strelišnog poligona na kojem bi se realizovala taktička uvježbavanja i vježbe sa bojevim gađanjima jedinica ranga čete/bataljona jedan je od gorućih problema Vojske Crne Gore.

To su na sjednici Savjeta za odbranu i bezbjednost saopštili predstavnici Vojske.

U Vili Gorica danas je održana 35. sjednica Savjeta za odbranu i bezbjednost kojom je predsjedavao predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, a u radu je učestvovao predsjednik Skupštine Andrija Mandić i predsjednik Vlade Milojko Spajić, a po pozivu ministar odbrane Dragan Krapović, načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore, brigadni general Zoran Lazarević, savjetnik predsjednika Dejan Vukšić i savjetnik predsjednika Vlade Todor Goranović.

"Na današnjoj sjednici predstavljen je Izvještaj o stanju u Vojsci za 2023. godinu, kao i izvještaji o učešću pripadnika Vojske Crne Gore u međunarodnim snagama, mirovnim misijama i međunarodnim vježbama u 2023. godini. Na sjednici je donijet zaključak da Vojska ima jasnu viziju i da je tokom 2023. godine realizovala planove koji su omogućili unapređenje sposobnosti, kreirajući održiv sistem, koji je kao dio kolektivnog sistema bezbjednosti sposoban da sa saveznicima odgovori na bezbjednosne izazove i prijetnje. Naglašena je potreba poboljšanja materijalno- finasijskog položaja zaposlenih u Vojsci kako bi popuna jedinica Vojske Crne Gore dostigla zahtijevani nivo", saopšteno je nakon sjednice Savjeta.

Članovi savjeta, dodaje se, saglasni su sa predlogom izmjena i dopuna Zakona o Vojsci kojim će se povećati starosna granica vojnika za ostanak u službi.

"Članovi Savjeta informisani su da je Vojska Crne Gore u 2023. godini realizovala 20 vježbi na svim nivoima komandovanja. Istaknut je podatak da su prethodne godine na vježbama učestvovala 922 pripadnika VCG, što je za oko 2,8 puta više u odnosu na 2022. godinu. Kao ključni izazov predstavnici Vojske istakli su nedostatak vježbovno strelišnog poligona na kojem bi se realizovala taktička uvježbavanja i vježbe sa bojevim gađanjima jedinica ranga čete/bataljona. Savjet za odbranu i bezbjednost predložio je da se u planu bužeta za 2025. godinu povećaju izdvajanja za modernizaciju jedinica i poboljšanje materijalnog statusa zaposlenih u Vojsci Crne Gore", piše u saopštenju.

Članovi Savjeta su na sjednici informisani o mogućnostima angažovanja pripadnika Vojske Crne Gore u sastavu misije vojne pomoći Evropske unije za podršku Ukrajini (EUMAM) kroz bilateralni angažman sa Republikom Slovenijom.

"Gdje je posebno naglašeno da će sve aktivnosti u okviru navedene misije biti realizovane na teritoriji neke od zemalja Evropske unije i da niti jedan pripadnik Vojske Crne Gore neće ući na teritoriju Ukrajine. Utvrđeni predlog odluke o angažovanju pripadnika Vojske Crne Gore u pomenutoj misiji Savjet za odbranu i bezbjednost će dostaviti Skupštini Crne Gore na razmatranje i odlučivanje. Savjet je, na današnjoj sjednici, razmatrao i predloge odluka o postavljenjima, razrješenjima i redovno unapređivanje oficira i oficirki Vojske Crne Gore. Razmotrena je i informacija u vezi sa poboljšanjem socio-ekonomskog statusa penzionisanih vojnih lica. Savjet za odbranu i bezbjednost je na današnjoj sjednici, razmatrao i druga pitanja iz svoje nadležnosti", piše u saopštenju.

Bonus video: