Predsjednik Odbora za međunarodne odnose i iseljenike Duško Stjepović (Demokrate), odgodio je jučerašnu sjednicu tog skupštinskog radnog tijela na kojoj je ono trebalo da se odredi o predlogu Vlade da Nebojša Đoković i Bernard Čobaj budu ambasadori u Beogradu i Prištini, iako je postojao kvorum za održavanje sjednice.
Stjepović je saopštio na sjednici da to čini jer nije izabran nedostajući član odbora iz vladajuće većine, i “kako se ne bi desilo da se zbog političkih kalkulacija uskrati kvorum”. Odbor ima 12 od 13 članova, a za kvorum je potrebno da ih na sjednici bude najmanje sedam.
Jedno mjesto u tom tijelu upražnjeno je od jula, kad je dotadašnji njegov član iz Nove srpske demokratije (NSD) Slaven Radunović imenovan za ministra prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine. Uprkos tome, od tada su održane tri sjednice odbora u “krnjem” sastavu (4. septembra, 15. oktobra i 11. novembra), pa je nejasno šta je bila prepreka da se održi i jučerašnja. Takođe, još neka parlamentarna tijela funkcionišu iako su nepotpuna.
Na pitanje “Vijesti” zašto te sjednice nisu bile otkazane, Stjepović nije direktno odgovorio. Kazao je da su okolnosti različite i da je jučerašnje zasjedanje prvo, nakon sjednice Administrativnog odbora održane 19. novembra na kojoj je utvrđen predlog za izbor jedne članice odbora na čijem je čelu, koji je upućen Skupštini, a da su ranije radili “u okrnjenom sastavu”.
Za člana odbora predložena je poslanica NSD-a Bojana Pićan.
Kako je naveo, već više dana je u toku plenarna sjednica, na kojoj je Skupština “mogla i morala donijeti, odnosno potvrditi” odluku o izboru jedne članice odbora iz parlamentarne većine, i tako kompletirati sastav tog tijela.
“Ja sam i zakazao sjednicu u skladu s ranijom praksom i pomenutom potrebom. Međutim, kako se to nije desilo, kako odbor nije kompletiran, a imajući u vidu informacije u susret sjednici da će se na ovu sjednicu ulaziti, pa izlatiti s nje, odnosno za nešto davati kvorum a za nešto ne, isključivo je moja odluka bila da ne dozvolim da se preko mojih leđa, kao predsjednika odbora, prelamaju određene političke kalkulacije”, rekao je Stjepović, poručujući da će zakazati nastavak čim odbor bude u kompletnom sastavu.
Dodao je da otkako je na čelu odbora, “nije moglo proći više od 24 časa od dobijanja zahtjeva od predsjednika (o kandidatima za ambasadore) do sazivanja sjednice”, a da se trudio da pri određivanju dana za održavanje ne protekne više od sedam dana.
Stjepović, međutim, nije odgovorio na pitanja “Vijesti” o kakvim se “kalkulacijama” radi i na koji način bi se “prelomile preko njegovih leđa”, te ne bi li on, kao predsjednik odbora, trebalo da se vodi time ima li kvoruma ili ne za održavanje sjednica, a ne da li će biti “kalkulacija”.
Upitan da li su se situacije da poslanici izlaze i ulaze na sjednice i ranije dešavale, kao i šta garantuje da do uskraćivanja kvoruma neće dolaziti i kad se izabere nedostajući član, Stjepović je kazao da se, u situaciji kad odbor nije potpun a kandidati eventualno ne dobiju mišljenje tog tijela, može postaviti pitanje - zašto nije sačekao njegovo kompletiranje.
“U slučaju kompletiranog odbora, članovi odbora preuzimaju potpunu odgovornost”, tvrdi poslanik Demokrata.
Prema Ustavu, predsjednik postavlja i opoziva ambasadore na predlog Vlade i uz mišljenje odbora, koje nije obavezujuće.
Crna Gora je bez ambasadora u Srbiji od februara 2021, kad je tadašnji predsjednik Milo Đukanović donio ukaze o opozivu više diplomata, među kojima je bio i dotadašnji ambasador u Beogradu Tarzan Milošević.
Nebojša Đoković je kandidat za ambasadora s partijske kvote NSD-a. Bio je član Odbora direktora Aerodroma Crne Gore, a radio je i kao ekonomski savjetnik Udruženja banaka Crne Gore.
Bernard Čobaj je više od godinu bio otpravnik poslova u ambasadi u Prištini.
Prema Zakonu o vanjskim poslovima, politički postavljeni ambasadori mogu činiti najviše 30 odsto šefova diplomatsko-konzularnih predstavništava.
Bonus video: